Miranda to komunikator który zawiera masę protokołów w jednym – więc nie tylko gg 🙂

jedyny mankament to to że jest bardzo, bardzo skomplikowany dla początkującego. Przebija nawet komunikator Tlen, który nie należy do łatwych dla początkujących który nic nie ustawiają tylko robią tak aby GG działało 🙂


Dlatego napiszę mały poradnik jak łatwo można się przekonać że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Napisze swoje doświadczenia i swoje pomysły jak się nie zgubić w opcjach 🙂

nie musisz robić to co ja – to tylko mój opis mirandy 🙂

Teraz decyzja czy korzystamy ze starej mirandy 0.7.14 czy nowej 0.8.0 #27

Ja polecam szczerze 0.8.0 – ponieważ jest nowsza i zawiera parę rzeczy które nie zawiera wersja 0.7.

Ja będę pisał o wersji 0.8 dlatego pewne rzeczy w opcjach będą inne.

Więc zaczynamy 🙂 wchodzimy na stronę miranda im i ściągamy zip z mirandą 0.7.14 tak, tak dobrze jest napisane później napisze po co, teraz u góry „Development” i ściągamy dla tej części świata Polska wersję Unicode 0.8 mirande. Nie pobieram wersji instalacyjnej ale skapowany program bo nie ważne gdzie się on znajduje będzie działać 🙂 Będąc nadal na stronie http://www.miranda-im.org/ przechodzimy do „Addons” i w wyszukiwarkę wpisujemy :polish: teraz ściągamy plik z tłumaczeniem polskim (pierwsza czy druga pozycja w tym co wyszuka) ściągamy najnowszy plik.

rozpakowujemy archiwa (chyba że ktoś już zainstalował mirandę) wchodzimy do katalogu z programem i kopiujemy plik tekstowym z tłumaczeniem. Nie wiem czy jest sens odpalać już mirandę. Powiedział bym że czas na małe porządki 🙂

Wchodzimy do katalogu „plugins” i widzimy na czym opiera się ten komunikator – na wtyczkach.

Nie wiem czy komuś się podoba beznadziejny wygląd mirandy jaki powoduje wtyczka inna niż Modern, dlatego jeśli chcesz mieć dość ładny komunikator a działa on na sprzęcie pentium II 800 i 64 ramu przy tej wtyczce. Więc wywalamy (robisz to na własną odpowiedzialność, ale komunikator bez nich też  się obejdzie) : clist_classic, clist_mw, clist_nicer <– to wtyczki dla słabych komputerów, ale z doświadczenia wiem że nawet na pentium 500 z 64 ramu komunikator uruchamia się szybko na ładnym wyglądzie.

Tak naprawdę jeśli nie używasz IRC tą wtyczkę też możesz wywalić a do tego w koszu może się znaleźć srmm( nie wiem kto tego używa).

Najważniejsze: Jeśli nie korzystasz z innych komunikatorów jak yahoo, msn (msn.pl), aim (aol.pl) lub ICQ to radzę je wyrzucić, bo zajmują tylko miejsce 🙂

I TERAZ po co nam była paczka z mirandą 0.7.14 – ponieważ wtyczka do GG  w 0.8 jest kompletnie nie funkcjonalna dlatego z 0.7 zabieramy z katalogu (po rozpakowaniu – i dlatego lepszy jest spakowany komunikator) Plugins plik GG.dll i zastępujemy go w „plugins” w 0.8

Pierwsze uruchomienie ukarze nam okno do utworzenia profilu o nazwie: ??? (sami sobie je nazwijmy jak chcemy, ale uwaga ten profil jest w tym programie najważniejszy – ale to później)

okno profili

powinno nam się  pokazać kilka okienek które są mało znaczące najważniejsze jest:

miranda
miranda

w miejscu plus dodajemy konta resztę jak ktoś zna angielski to się połapie co do czego 🙂

ale kiedy zobaczymy okno listy kontaktów z masą ikonek i czymś dziwnym innym niż to badziewne GG zamykamy komunikator i szykujemy się do dołożenia sobie trochę posiedzenia nad mirandą. Ponieważ standardowo brakuje trochę wtyczek aby komunikator był używalny:

więc tak (we wszystkim polegamy na stronie miranda-im.com i addons):

ZAWSZE ŚCIĄGAJ WERSJE DO SWOJEJ WERSJI – unicode to ta dla polski, ale nikt ci nie broni nieć Ansi 🙂

Historia rozmów (jeśli chcemy sobie poprzypominać śmieszne gadki z kimś)

History++ (2in1)

IEView – ozdobienie okna rozmowy różnymi motywami
mToolTip – okno informacyjne po najechaniu na kontakt w liście
NewEventNotify – wyskakujące okienka powiadamiania
NewStatusNotify – wtyczka też wspomagająca pojawianie się
SimpleAway – ustawianie opisu przy starcie komunikatora albo aby sam się ustawił
SmileyAdd – wtyczka odpowiedzialna za EMOTY
Updater – program do aktualizacji wtyczek
Variables – coś co sprawi że pojawią się opisy pod kontaktami

PopupPlus – mechanizm aby okienko wyskoczyło jak my chcemy

inne:

Tlen

ale zawsze możesz sobie poszukać czegoś zastępczego wtyczek i ich rodzajów jest masę

po pokazywanie programu tv, pogodę, po gry jak wam się nudzi…

Porada:

aby emoty działały trzeba w oknie opcji „smileyadd” odznaczyć aby jedne emoty były używane do każdego protokołu i pobierasz : to paczka którą ja używam i działa bardzo dobrze do emoty GG7
Emoty Tlen….
tworzysz w katalogu głównym (nie wiem?) –> emoty i tak kopiujesz zawartość mojej paczki wracasz do ustawień i zaznaczasz (obok paska z adresem do paczki amotek) „…” (3 kropki) i zaznaczasz plik gg.asl 🙂 powinno działać.

Opisy:

od tego jest odpowiedzialna wtyczka Variables

opis jak zrobić aby były opisy dwulinijkowe

Sprawdzanie pisowni:

od tego jest wtyczka spellchecker, ale żeby pisać z poprawianiem trzeba ściągnąć pliki OpenOffice pisowni polskiej

i utworzyć katalog w głównym katalogu „Dictionaries” i skopiować do niego pliki PL a w opcjach wyszukać ustawień do wtyczki spell…. i ustawić PL z flagą polską 🙂

Ustawienia:

czasami prosząc o pomoc ktoś poradzi ci skasowanie starych ustawień lub coś pokombinowanie:

do tego potrzebny jest dbeditorpp ale i tak lepiej nic z nim nie grzebać 🙂

Ja proponuję przeglądnąć wszystkie opcje nie zmieniając nic.

opcje mirandakażdą zakładkę, wizualnie spojrzeć co i jak…. opcje wtyczek można zobaczyć jakie jest masę funkcji

co do GG w opcjach jest zobaczenie kto nas ma na liście ale my tej osoby nie mamy…

Polecam też poczytać miranda-im – mocne forum polskiej społeczności, ale proszę  najpierw poczytać to forum.

Zapoznać się z rozwiązaniami innych i pytaniami, BO MOŻE KTOŚ JUŻ SIĘ O TO PYTAŁ CO TO SAMO CO CHCESZ SIĘ ZAPYTAĆ 🙂

Poradnik napisany, dla tych co chcieli by poznać miranda-im, a warto to zrobić – bo przebija nie jeden komunikator !!

Jeśli są jakieś niejasności lub coś nie działa (link) albo są pytania. Proszę o komentarz, a dopiszę rozwiązanie lub poprawie:)

PS.

zakładany profil jest o tyle ważny że przechowuje wszystko rozmowy, hasła, nicki, numery to w nim jest wszystko od ustawień okna, po ustawienia menu (tak w miranda-im nawet to można), a kończąc na historii rozmowy z Agnieszką i kontaktami na liście…. Dlatego jak gdzieś się wybieramy wystarczy nam ten plik, ponieważ wciągając mirandę i pliki które używamy (np. history++, autoaway) pozostaną nasze opisy i historia rozmów i cały komunikator w jednej chwili jaki mamy w domu będziemy mieli w pracy, u dziewczyny albo u kolegi…

Reklamy

2 myśli na temat “miranda im – komunikator (mój poradnik)

 1. Hej. Jak patrzę to znasz się na Mirandzie i na innych komunikatorach. I mam pytanie. Kiedyś używałem Tkabbera, takiego klienta jabbera. Ogólnie bardzo zaawansowany klient, ale już parę lat temu porzuciłem jabbera i zacząłem używać właśnie Mirandy. I paru dniach zacząłem tesknić do Tkabbera. Miał on cos co brakuje mi we wszystkich komunikatorach. Mianowicie miał on wszystko w jednym okienku. I listę kontaktów i rozmowy w kartach. Nawet ustawienia jak się włączało to się pojawiały jako karty. Takie rozwiązanie bardziej mi pasuje i wydaje mi się, ze jest bardziej przyjazne w użytkowaniu. Czy jest jakaś mozliwosć, jakas wtyczka do Mirandy, aby i ona tak wygladała i funkcjonowała. Albo ewentualnie czy znasz może jakiś inny komunikator tego typu? Byle nie jabber. Sieci jabberowe są zbyt niepwne o czym sam sie przekonałem.

  Polubienie

  1. jabbera używam z aqq.eu lub jabbim.pl i wszystko działa jak należy. Co do takich ustawień, to się nie spotkałem 😦 Miranda rozwija się powoli i mozolnie. Obecnie jest już 8.0 lub 8.1 poprawkowa, ale miranda jest pod W$, więc tam takie innowacje wizualne są zbędne. Ustawienie połączonego okna rozmowy i listy kontaktów z klienta jabber ma gajim 🙂 ale nie jest za rozbudowany i ma pewne błędy. Choć ustawienia ma osobno pokazywane.

   Powiem szczerze, jeśli lubisz swój komunikator to go nie zostawiaj. Miranda jest rozbudowana, ale dzięki wtyczkom – bez nich nie ma niczego co może dać od siebie.
   W swoim życiu wypróbowałem masę komunikatorów i jedne są lepsze inne gorsze choć mają masę opcji, nie są intuicyjne. Testowanie na Windowsie jest proste 🙂 na Linux zaś sprawa jest gorsza 😦 to najpierw trzeba się określić, czy jest GNOME czy KDE, a później jaki klient – wiem możne mieszać, tylko po co. Dlatego nie spotkałem się jeszcze, z czymś takim co ma Tkabbera.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s