Wstęp:
Na system linux nie ma przepychu graficznego. OpenGL i jego następcy w porównaniu do DirectX mają się jak Polonez do Porsche – czyli nie ma porównania.
Zacznijmy może od tego, że linux to inny system 🙂 I bazuje on lub stara się bazować na otwartych standardach. Ale prawdą jest, że tu gry na miarę Quake 4, Crysis, Nfs shift czy najnowszy Batman, po prostu nie uświadczysz 😦 Pamiętam, jak grałem u kolegi na NFS 2, który wyglądał bajecznie, jak na tamte czasy, w porównaniu z kanciastą, jeszcze w tedy, grafikom DirectX i dodam, że jeśli by ktoś zrobił taką gierkę na linux-a z taką grafiką jaką prezentował Need for speed 2, to bym się nie obraził 🙂
Z grafikom na linux-a, to jest taka prawda: jądro, sterowniki do kart graficznych i moduły – nie zostały zoptymalizowane do jej generowania, a jeśli nawet to tworzący gry nie wykorzystują tego. To co się rozwija w obecnej chwili, to można nazwać światełkiem w tunelu, ale jest to za powolne. Linux za późno obudził się z pulpitem graficznym (napisałem o tym tutaj), z grami też zaczyna się dopiero budzić i z rozwijaniem rozrywki u siebie. Skończyły się czasy, gdzie ktoś kupował komputer dla wszystkich, teraz aby być na czasie, zagrać w najnowsze produkcje na Win$, lub nawet uruchomić film w HD, potrzebny jest drogi sprzęt.
Ale nikt mi nie powie że nie ma gier na linux-a. O co to,to nie….
Oto KILKA, bo gier jest więcej, najlepszych, moim zdaniem gier.
Co trzeba dodać, linux to system, który bez internetu nie żyje, jak człowiek bez jedzenia i picia. Dlatego większość gier opiera się na rozrywce sieciowej, z żywym człowiekiem 🙂
(filmiki najlepiej oglądać w HD lub HQ)

assaultcube

– FPS


——————-

nexuiz

– widowiskowy FPS


———

openttd

– manager ekonomiczny


—————-

urbanterror

– dobry FPS


——————

warsow

– widowiskowy FPS


—————

warzone2100

– strategia


———————

worldofpadman

– widowiskowy FPS, o pomysłowej budowie (walka na blacie kuchennym, czemu nie…)
2006


=
2007

——————

hedgewars

– worms na linux, choć w obecnej formie mogę powiedzieć że przewyższają robali….


———————
chorch3d

– rozwałka, inaczej nie można tego opisać
Mało jest filmików, które oddają rozrywkę w tą grę 😦


—————-
simutrans

– manager ekonomiczny


—————–
hiverise – strategia sieciowa, ŁADNA grafika

—————-
i to są wybrane tytuły….
ALE JEST TEGO DUŻO WIĘCEJ !!!!

Podsumowanie:
Tak OpenGL jest w każdej karcie graficznej, ale w jakiej ilości, jak karta ją wykorzystuje, GDZIE IDZIE MOC OBLICZENIOWA KARTY. Gdzieś przeczytałem na czyimś blogu, post z 2008 roku, że Compiz, zabiera sobie moc przeliczeniową od procesora, niech pomyślę – efekty pulpitu i procesor, a co z kartką grafiki?? Panel informacyjny Nvidia, instalowany ze sterownikami w Ubuntu – podaje złe dane, bo wykazuje mi że mam 512 MB kartę, a w specyfikacji mojego laptopa widnieje, że jest 256 MB.
Trzeba powiedzieć sobie szczerze, linux dopiero zaczyna dorastać do gier. Ale to nie jest wina twórców gier i sterowników. Tak naprawdę cały rozwój jest zależny od tworzących jądro linux-a, a tym samym ich myślenie, że linux to nadal system do wybranych, zaawansowanych osób. Nie, system to system i tak jak , moim zdaniem, linux spóźnił się z pulpitem graficznym, bo konsola i migający kwadracikiem wystarczy, tak odkąd zainstalowałem Ubuntu, słyszę – linux nie jest do grania – to ja się pytam, do czego jest, jeśli to system operacyjny, który ma mi dostarczyć wszystko??
A najlepiej widać w jakim miejscy rozwoju jest rozrywka i granie, kiedy mamy Windows i linux, prawie wszystkie większe gry są na obie platformy i kiedy zagra się na linux w grę i to samo zrobi na Windows, poczuje się różnice w szybkości, działaniu i obciążeniu procesora oraz karty graficznej, i dojdzie do jego wniosku, dlaczego na Windows jest lepiej?? Powiem szczerze, nie wiem 😦 A jak ktoś wie to nich mi odpowie, bo już nie rozumiem, co tak naprawdę się w linux rozwija?? I dlaczego simutrans i scorched3d na Ubuntu, pobierają ile się da z procesora, że trzeba pogłaśniać dźwięk, a na Windows, martwię się że mi się wiatraczek zepsuł…. więc jeśli na linux się nie gra, to po co on istnieje, jeśli nie zapewnia podstawowej rzeczy, zabiciu nudy??

===============
W kolejnych częściach:

Gry na linux (game to linux) (ubuntu) – 2
Wyścigi: Tilereacer, vdrift
Platformówka: Go Ollie
Strategia: Ufo: Alien Invasion, Liquid War 6
FPS: Smokin’ Guns, Wolfenstein: Enemy Territory
MOORPG: The Mana World
SpaceSim: FreeOrion
Shoot space:AstroMenace

Gry na linux (game to linux) (ubuntu) – 3
Killall/Action: Violetland, Kulic
Simwar/Multiplayer: teeworlds
RPG: ardentryst,
FPS:True Combat Elite,
Platformówka: Yo Frankie!,
Puzzle: jag,
SpaceSim: NAEV
Logiczne: Neverball, raincat
Strategia: TripleA
Muzyczne: Performous

Gry na linux (game to linux) (ubuntu) – 4
Akcja: SoulFu, The Babylon Project, openlierox

gry na linux (game to linux) – 4.1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s