Dziś zainteresowało mnie, czy komunikatory specjalnie napisane do obsługi protokołu MSN, zdołały się uporać, wreszcie, z kompatybilnością do oryginalnego produktu M$.

Test wypadł, moim zdaniem, dobrze.

Na linux są dwa komunikatory, emesene i amsn. Obydwa do tego samego: obsługa protokołu komunikatora msn. Na linux są inne komunikatory, które mają możliwość rozmowy przez ten protokół, ale jak wiadomo rozmowa to nie wszystko. Przez Pidgin da się pisać, z emotkami, jeśli ktoś je wgrał. Ale to wszystko, nie ma obsługi rozmów głosowych i video. Nie chce tu wspominać o Empathy, które nie umiało mnie nawet podłączyć do sieci, szkoda mówić co w nim jest lepszego od Pidgin.
Komunikatory amsn i Emesene. Chcąc sprawdzić działanie video połączyłem się na jednym sprzęcie (czyt. laptop), z drugim kontaktem na drugim komunikatorze, ustawiając drugą kamerkę (czasami warto mieć drugą). I okazało się że oba pokazują obraz, oba przesyłają obraz do siebie. Wcześniej to było bolączkom, teraz widać że coś się zmieniło.
Raczej podobnie będzie z rozmową głosową, ale nie sprawdzałem. Można mieć wątpliwości co do działania kamerek, ale trzeba je ustawić w ustawieniach, i zresetować programy (czyt. wyłączyć i włączyć).
Pisanie wypada super. Każdy komunikator pokazuje kiedy pisze się w oknie. Jeśli ktoś ma zainstalowana paczkę z fajnymi czcionkami, to może się bardzo fajnie pobawić, pisząc w różnych czcionkach i wielkościach, ona rozpoznają i czcionki i wielkość. Wiem że to dziecinne, ale sami sprawdźcie, ile daje radochy pisanie, nawet 3 różnymi czcionkami. Przesyłanie plików działa w obydwu, więc nie ma problemu przesłać komuś plik nawet 10 MB. Działa brzęczyk, ale w jednym z komunikatorów trzeba go po porostu włączyć, bo standardowo jest wyłączony.
Tak naprawdę, każdy z tych komunikatorów, prezentuje klasę dla siebie. Różnią się wyglądem, sposobem wykorzystania funkcji i obłożenia ustawień. Emesene jest bardziej, moim zdaniem, dopracowany graficznie, wszystko w nim działa sprawnie i szybko. Przesyłając plik, w oknie rozmowy na dole pojawia się pasek postępu z przyciskiem odrzucenia pliku – tak samo jest jak przesyłamy plik pojawia sie paseczek i okienko z informacją: jaki czas, jaki transfer co i jak i oczywiście przyciski anulowania przesyłania. W amsn jest tylko okienko, gdzie mało jest szczegółów. Można wspomnieć że amsn nie jest spolszczony, ustawienia są po angielsku, więc mało rozumiemy co jest zaznaczone, a co nie. Emesene jest bardzie estetyczny i posiada podobne ustawiania, ale wszystko jest ładniej poukładane.
Ale jak wiadomo kwestia gustu: wygląd:)

Ważne że komunikatory działają ze sobą dobrze, co oznacza że z oryginalnym windows live messenger powinno wszystko, w miarę, dobrze działać.

I mogę powiedzieć: z tego co widać na stronach obu tych komunikatorów, że funkcji, opcji i tego co te programy potrafią jest więcej, niż ja to sprawdziłem. Ale chyba dobrze wiedzieć, że programy nie będące oryginalnymi produktami Mic$ umieją ze sobą się połączyć i działać. Szoka że nie mogłem obu przetestować na platformie Windows i z oryginalnym messenger-em 😦 ale jeśli ktoś chce to sprawdzi – ponieważ oba są także na Windows…
—————
Ja testy przeprowadziłem na Ubuntu 9.10 karmic alpha z kamerkom: Creative i wbudowaną w laptopa.
Programy: emenese 1.5 i amsn 0.98.

The post is brought to you by lekhonee v0.7

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s