Skype w systemach linux, nie bardzo ładnie wyświetla obraz do drugiej osoby. Można powiedzieć, że ten obraz jest rozmazany na powiększeniu, widać piksele, i rozmazujące się kontury, brzydko.

A jak by tak druga strona otrzymała lepszy obraz, który po powiększeniu staje się ładny, a mniejszy trochę wyraźniejszy??

Oryginalnie nasza kamerka ma różne rozdzielczości pokazywania obrazu, umieją ją regulować programy, ale nie Skype. Skype pokazuje standardowo najmniejszą rozdzielczość: czyli:
320 na 240. Dlatego robiąc np. zdjęcie w w oknie rozmowy w systemie Windows (bo w linux twórcy nie dali takiej możliwości 😦 ) okazuje się że obrazek jest mały, a powiększając go robi się misz-masz pikseli. Na tym polega powiększanie w skype, nie podbijamy rozdzielczość, bo to by oznaczało władzę nad kamerkom osoby po drugiej stronie, ale powiększamy obraz oryginalny, a że on mało ładny, kogo to obchodzi.

Rozwiązanie, zmusić Skype do przekazanie drugiej stronie większej rozdzielczości. Co to oznacza, że osoba siedząca i patrząca na nas po drugiej stronie nie ma programowego 320×240 ale np. 640 na 460. A to robi różnicę w obrazie 🙂 Bo powiększony obraz tak nie pikseluje, ale robi się wyraźniejszy. Zaś zmniejszony, daje lekką poprawę widoczności szczegółów.

Co robimy, aby komuś było lepiej, a przy okazji możemy zaproponować komuś podobną modyfikację, aby samemu mieć lepiej.

W systemach linux:
Nie logujemy się jako root, powtarzam NIE logujemy się!!
Jeśli rozmawiasz, nie rozłączaj się, NIE MUSISZ. Wyłącz tylko swój obraz (czyt. aby druga strona go nie widziała, chodzi o wyłączenie się kamerki)!! Wchodzimy do katalogu:

/home/nazwa.użytkownika/.Skype/nazwa.konta

Odnajdujemy plik: config.xml
poddajemy go edycji np. gedit

Odnajdujemy sekcję video, samo video
i tej sekcji wklejamy to co poniżej:

<CaptureHeight>480</CaptureHeight>
<CaptureWidth>640</CaptureWidth>
<Fps>15</Fps>

U mnie to tak wygląda:)
<Video>
<AdvertPolicy>noone</AdvertPolicy>
<AutoSend>0</AutoSend>
<CaptureHeight>480</CaptureHeight>
CaptureWidth>640</CaptureWidth>
<Fps<15</Fps<
<Device>/dev/video2</Device>
</Video>

Oczywiście nie muszę pisać, aby zapisać zmiany:)
Pamiętajmy, nie robimy tego z uprawieniami root.
Teraz załącz obraz w rozmowie lub łączysz się z kimś lub wracasz do rozmowy.

I zapytaj się o efekty, niech dana osoba powiększy, twój przesyłany obraz i powie, czy większy obraz jest lepszy. Jeśli tak, znaczy że zadziałało 🙂
Dla pewności można zresetować skype, ale nie powinno to być konieczne.

Co najważniejsze. Najnowsze kamerki wyświetlają obraz w jeszcze wyższej rozdzielczości przy prędkościach 15 fps. Dlatego można popróbować z większymi rozdzielczościami przesyłu np. 800 na 600 lub nawet 1024 x 768.
Ale trzeba wiedzieć jedno, obraz musi być i dobry i płynny, dlatego warto pytać się osoby, która nas widzi czy obraz jest i lepszy po powiększeniu i czy płynny, jeśli skacze (czyt. przeskoki), warto obniżyć rozdzielczość do poprzedniej, aby nie przedobrzyć 🙂 Osoba po drugiej stronie po zmianie i tak powinna odczuć różnicę po powiększeniu, a patrząc na mniejszy obraz: różnica będzie minimalna.
—————-
W Windows xp katalog ze skype znajduje się w:
C:\Documents and Settings\NAZWA UŻYTKOWNIKA\Dane aplikacji\Skype\nazwa.konta
W windows 7 i vista katalog ze skype znajduje się w:
C:\Users\NAZWA UŻYTKOWNIKA\AppData\Roaming\Skype\nazwa.konta

W Windows, nie została sprawdzona zmiana rozdzielczości, więc jeśli ktoś posiadający Windows wykona powyższą zmianę i nic się nie stanie ze Skype a obraz się polepszy, proszę o komentarz. Oczywiście robicie to na własną odpowiedzialność, nie ponoszę winy za uszkodzenie programu… choć powrót (czyt. skasowanie dodanych sekwencji) powinno rozwiązać problem.

Reklamy

3 myśli na temat “skype – linux- zmiana (wyższa) rozdzielczość obrazu kamerki

 1. no super dziala tylko czemu przez chwile pozniej wraca do malej rozdzielczosci..ustawilem sobie 1280*1024 obrazek super ale po chwili wraca na 640…windows XP

  Polubienie

  1. a nie pomyślałeś że kamerka nie obsłuży takiego obrazu?? A to może być problem, nowe kamerki najlepiej się czują na 640×480 lub 1024×768. Inaczej może ci się nie udać ustawić innej rozdzielczości… Po za tam, napisałem że w windows nie było to sprawdzone 🙂

   Polubienie

 2. Dzięki wielkie. Rozwiązało mój problem w Debianie Wheezy + Skype.
  kiedyś działało bez problemu, lecz w v4l ciągle grzebią i musiałem zdefiniować, że 30fps. W mplayer też przestało działać, lecz wystarczy dodać -fps 30. kamerka
  Bus 002 Device 005: ID 046d:08d9 Logitech, Inc. QuickCam IM/Connect

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s