Okazuje się że najnowszy kernel jądra nie jest do końca stabilny. A raczej można rzec, że nie jest raczej używalny. Aktualizacja Ubuntu 10.04, po czystej instalacji alpha2 ujawniła zawieszanie się procesu logowania się, o czym pisałem, tutaj: nvidia w Ubuntu 10.04 alpha 2 (błąd, gdm zawiesza się).

Ale komentarz pod wyżej wymienianym postem, wskazał mi inną drogę.
I okazało się, że to prawda. Po zainstalowaniu kernel 2.6.32.9, okazało się że mogę się normalnie zalogować z poziomu grub i działają efekty compiz, bez bawienia się z uruchomieniem ich w terminalu i później wyłączeniem terminala.
Kolejnym problemem jest to, że jeśli dokonaliśmy instalacji z cd Ubuntu 10.04 alpha 2, mamy możliwość powrotu do jądra systemu z płyty, które jest 2.6.32.10 i działa właściwie 🙂
Wystarczy w synaptic zaznaczyć, że chcemy używać cd: synaptic >> Ustawienia >> Repozytoria i na dole jest kwadrat, w którym mamy pokazana płytę, zaznaczamy kwadracik i wykonujemy aktualizacje źródeł aktualizacji. W wyborze wersji (ctrl + E) powinno nam się pokazać możliwość wyboru paczki z CD. Instalujemy wersję z CD, ale aby wszystko działało, musimy skasować i zainstalować dbając o wersję paczki: linux-generic, linux-headers-generic, linux-image-generic. Jak napisałem, ważne jest aby te paczki były w wersji 2.6.32.10.10. U mnie aktualizacja ich do najnowszych spowodowała błąd i nie załadowanie się jądra 2.6.32.10 (wersja 2.6.32.10.14).
Warto też cofnąć wersję udev i libudev, oraz initscripts…

Choć teraz jest dylemat, albo mieć funkcjonalny system, albo się trochę męczyć i mieć bezpieczny system.
Wykrycie luki bezpieczeństwa w jądrach linux-a prawdopodobnie zostało załatane w najnowszych wydaniach, choć nie ma pewności, że najnowsze jadro wydane w repo Canonical posiada już załataną lukę. Dlatego, tak naprawdę wybieramy, między normalnym użytkowaniem, a bezpieczeństwem…

Ale potwierdzam, najnowsze jądro systemu w Ubuntu 10.04, zawieszało mi gdm i zalogowanie się do systemu, oraz nie pozwalało normalnie użytkować system, ponieważ xorg -nv nie bardzo sobie radzi z szybkością w grach, oraz umożliwia z korzystania z mocy danej nam przez firmę nVidia.

Posiadam wersję systemu Ubuntu 10.04 aplha2 po aktualizacji, 64 bit.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s