W konkurencyjnych dystrybucjach wiele się dzieje, chyba więcej niż w Ubuntu 😦 Nie wiem dlaczego, więcej tu się mówi o bzdetach, za przeproszeniem, niż o konkretach. Wiele użytkowników stwierdza, że Ubuntu stoi w miejscu, a Canonical nie robi nic z własnymi upraszczaniem systemu.

Co u Fedora 13:

Ciekawą nowością wprowadzaną przez nową Fedorę jest automatyczna instalacja sterowników drukarek, wykorzystywany jest w tym celu RPM oraz PackageKit. Domyślnie instalowane są takie aplikacje jak menedżer zdjęć Shotwell, oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowych Deja-dup, klient sieci Twitter i Identi.ca o nazwie Pino a także program skanujący Simple Scan. Ulepszony został NetworkManager w zakresie konfiguracji łącz szerokopasmowych i Bluetooth, rozszerzono możliwość konfiguracji z wiersza polecenia. Dodano funkcję zarządzania kolorami aby wyglądały one podobnie na monitorze oraz wydrukach. Wprowadzono obsługę nowych modeli iPoda, iPoda Touch oraz iPhone’a. Pojawiła się eksperymentalna obsługa grafiki 3D z wykorzystaniem sterownika Nouveau dla kart Nvidii. Ulepszono obsługę złącza DisplayPort. Pojawił się też eksperymentalny interfejs do zarządzania użytkownikami. Wprowadzono także usprawnienia dla administratorów i programistów.

Znając życie lista zmian jest większa 🙂 np. wdrożenie gnome 2.30, poprawa działania kemrek i inne ułatwienia.

Źrodło: dobreprogramy.pl

openSuse:

Programiści wprowadzili kolejną wersję rozwojową dystrybucji systemu openSUSE – 11.3 Milestone 5. Aktualizacja zawiera 50 poprawek i 8 nowych rozwiązań.

Poprawek nie wiele, ale mimo wszystko coś się dzieje 🙂

Ubuntu:

Nowy wygląd i chyba tyle, ponieważ music score czy inne podobne pomysły nie bardzo mnie cieszą. Przyspieszenie systemu jest wynikiem odejścia od starych rozwiązań, zaś Gnome to wersja 2.30, więc załatano, zapewne, mesę błędów, choć twórcy ubuntu nie wiele mieli w tym zasługi 🙂

————

tak naprawdę, przez te 3 tygodnie wiele zdarzyło się w świecie linuxa, masę rzeczy, które są istotne dla dalszego spojrzenia na ten system. Nowe wydania konkurentów Ubuntu sprawiają, że zaczynam się zastanawiać, czy nie przetestować np. niezbyt lubianej Fedora (13 beta), ponieważ pracę nad nią i informacje podawane: co zostało zmienione, dodane, dokonane sprawia, że Ubuntu w tym momencie wygląda jak przedszkolak, który krzyczy: tato kupa! i proszę mnie źle nie zrozumieć, ale co tak naprawdę zmieniło się w Ubuntu od wersji 8.10?? Jakie zostały dokonane zmiany?

Czekam tylko na jedno, na finalne wydanie Ubuntu 10.04 i wpisanie repozytoriów 10.10 i dorwanie się do nowego jądra, która jak pokazały poprzednie wersje: poprawiają masę błędów i przyspieszają system. Czekam też na nowe wersję programów, które nie ukażą się w 10.04, oraz rozwijanie pomysłu z wykorzystaniem miejsca po drugiej stronie belki 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s