Na dzień dzisiejszy wiele zmian nie ma, więc też nie ma co pokazać 😦
Zmieniono menu z listy, na kwadraciki i… tyle z nowości.
Co nie ciszy to kompletny brak pomysłu na zastąpienie dolnego panelu. Ciągłe naciskanie na przycisk w rogu, aby wywołać jakiś program to jakaś pomyłka !! Ani to wygodne, ani szybkie. Problem to też, I TEŻ NIE WIEM PO CO, udoskonalanie pulpitów. hmmm… ale ja pracuje na swoim Ubuntu na jednym pulpicie i nie wykorzystuję drugiego, nawet jak bym posiadał, więc pytanie, po co mi to? Po co udoskonala się pracę czegoś, czego nie wykorzystam? Po co się traci na to czas?
Pomysłem było by, wykorzystanie powierzchni na górze i przesunięcie zegara na prawo, jak to jest oryginalnie i tam stworzenie panelu w postaci kwadracików jak to posiada Win7, to by było coś i wygodne i ładne. A do tego podgląd w theme gnome-shell i wykorzystaniem mutter-a. I było by wygodnie, tak. Mamy szybki dostęp do tego co uruchomione, tak. Wiele miejsca to nie zajmuje, tak.
Kolejna rzecz, podgląd pulpitu w menu, przy korzystaniu zaproponowanego rozwiązania opisanego na górze, likwidujemy ten podgląd, a zostawiamy samo menu, które aktywuje się jak obecne, ale z przenikaniem się, kolejną rzeczą jaka sama przychodzi do głowy, to ustawienie menu w postaci nie menu, ale panelu na dole… wszystkie ikonki skrolowane kółkiem myszki, lub gestami, w prawo lewo. A jeśli dodać do tego możliwość ustawienia sobie tego w każdym miejscu pulpitu (czyt. góra, dół, lewo, prawo) i to samo menu chowa się po chwili… otrzymujemy mobilne menu, do tego panel na górze z zegarem i ikonkami uruchomionych programów, oraz podręcznym menu. Czego chcieć więcej??

Ale widać twórcy Gnome-shell wiedzą więcej i lepiej, czego chcą użytkownicy gnome, szkoda że KDE4 po wyjściu miło menu na dole, pasek uruchomianych programów na dole i zegarek po prawej, czyli wszystko co miało KDE3, tylko że lepsze, oraz z nowymi pomysłami, ale oryginalny zamysł nie został zmieniony. A twórcy gnome, próbują na siłę zmienić dobry pulpit, na coś co się nikomu nie przyda 🙂 oby chociaż oni używali swojego potwórka do codziennej pracy 😀

Reklamy

2 myśli na temat “gnome-shell 2010.05.05

 1. Z tego co rozumiem, GNOME Shell ma być dostarczane zaledwie jako opcja w GNOME 2.32. Jeśli Shell dalej będzie rozwijało się tak, jak teraz, nie stanie się domyślnym rozwiązaniem nawet w 2.34 i następnych wydaniach (niezależnie od tego, które z nich uzyska numerek 3.0). Niespecjalnie mnie to martwi, bo GNOME Panel wciąż jest dużo wygodniejszy w użyciu.

  Znacznie ciekawsze są projekty GNOME Activity Journal i Mutter. Należy też pamiętać, że GNOME 3.0 to nie tylko eye candy, ale też oczyszczanie środowiska z przestarzałych bibliotek.

  Rozwój GNOME, który obywa się bez rewolucji, zdecydowanie mi odpowiada, choć może jest mnie efektowny od rozwoju takiego KDE. Nie wierzę ponadto, żeby KDE z czasem miało zyskiwać użytkowników kosztem, zostającego pozornie nieco w tyle, GNOME. KDE zmierza w kierunku coraz większej komplikacji interfejsu, co wcale nie pomaga w zdobywaniu przez nie popularności.

  Polubienie

  1. z tego co ja czytam i rozumuje, to gnome-shell ma być podstawą nowego gnome, a nie opcją. Ale mam nadzieję że się mylę 🙂 bo co można jeszcze usprawnić i zrobić w obecnym Gnome?? Ma ktoś jakieś pomysły…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s