Pisząc tekst >>>64 bit vs 32 bit<<< byłem zdziwiony jego dużym zainteresowaniem i komentowaniem go na forach, jak i przedstawianiem go jako swojego zdania na temat 32 a 64 bit.

Czy w przeciągu roku od napisania tekstu o wersjach systemu coś się zmieniło, czy twórcy systemów jak i programów zrobili krok do przodu??
Czy twórcy programów zmienili nastawianie do wersji 64 bit?

Moim zdaniem, nie – nic się nie zmieniło.
Spotkałem się z tym, ze wiele osób zmienia swojego windows-a 64 bit „7” na 32 „7”. Jest to spowodowane problemami z programami, ze sterownikami lub po prostu nie widać różnicy miedzy wersjami, a nawet okazuje się, że ich komputer, który nie jest słaby, nie umie do końca wykorzystać potencjału (czyt. mocy) jaka drzemie w wersji 64 bit.

Co do systemu linux. Tu sytuacja jest troszeczkę odmienna, a mianowicie świadczy o tym społeczność zgromadzona w około każdej dystrybucji. Twórcy każdej dystrybucji dbają tylko o swoje paczki i aktualizację, ale wiele programów pochodzi od społeczności lub innych firm, co sprawia tworzenie obu wersji programu i na 32 i na 64 bit, co upraszcza sprawę, choć jeśli chodzi o firmy z tym bywa różnie, ale o tym później. Patrząc na program wxcam, avast, flash adobe, skype, mytrible czy inne programy, tu nadal jest wersja tylko 32 bit i nie zawsze działa oszukanie systemu i wymuszenie instalacji, ponieważ program i tak się nie uruchomi lub pojawiają się problemy z urządzeniami, które mają działać pod dany program.

Czy zauważam zmiany i kierunek odchodzenia od procesów 32 bit, a przechodzenia i OPTYMALIZACJI (czyt. wykorzystywanie potencjału) w systemach 64 bit??
Moim zdaniem, wygląda to tak, jak by czas się zatrzymał, a tworzenie programistów opierało się cały czas o te same procedury i biblioteki.

Kto jest winny temu, że wiele programów jest tylko w wersji 32 bit??
Winni są programiści i sami użytkownicy. którzy są winni sami sobie.
Np. twórcy mytrible (komunikator – onet.pl) założyli z góry, że użytkownicy Ubuntu/debian (bo na stronie jest tylko wersja .deb) posiadają NIE DOŚĆ ŻE STARĄ WERSJĘ SYSTEMU i JEJ NIE AKTUALIZUJĄ, to do tego że mają wersję systemu 32 bit. Szkoda że każdy użytkownik Ubuntu, który ma dostęp do internetu i ma trochę wiedzy na temat tego, co daje aktualizacja, nie posiada starej wersji systemu. Chyba, że posiada stary komputer i nie potrzebuje aktualizacji. Inaczej możemy zapomnieć o wypróbowaniu mytrible. Już lepiej zainstalować wersję windows pod wine, które działa znośnie na Ubuntu 🙂
Podobne podejście ma wiele twórców programów, nie wspieranych przez programistów dystrybucji. Po co tworzyć 64 bit, kiedy mało kto ją ściągnie, a pociąga to koszty w tworzeniu drugiej wersji, a do tego meczenie się z tworzeniem czegoś co działa podobnie jak wersja 32 bit. A jeśli nie trzeba wydawać pieniędzy, więc je się nie wydaje, bo po co.

Z własnego doświadczenia:
Spotkałem osoby zmieniające system windows 64 bit na 32.
Nie mam styczności z osobami posiadającymi linux, ale spotkał bym takie osoby, które już nie umiały sobie poradzić z problemami na swojej dystrybucji 64 bit i powróciły na system 32 bit, aby nie mieć problemów.
Taki obraz powoduje, że programiści i inne firmy, po prostu nie stworzą wersji 64 bit, lub jej nie zoptymalizują. Ale co mają zrobić firmy, kiedy użytkownicy sami przechodzą na wersję 32 bit…po prostu – koło się zamyka.

— aktualizacja–
Komentarze zostaną wyłączone, ponieważ tak jak w poprzednim tekście i komentarzach zostało wyjaśnione to co miałem na myśli pisząc dane teksty.
Po za tym, czy autorzy stron internetowych o tematyce komputerowej odpowiadają na pytania czytelników zawartych w komentarzach??
Też przecież czytam niektóre teksty o systemach linux które nie zawierają prawdy, ale na to nikt nie zwróci uwagi.

Uważam też, że jeśli ktoś chce zadawać jak dla mnie ironiczne pytania typu: jaki potencjał jest w 64 bit, to tak samo jak zapytać się: jaki potencjał drzemie w LCD?
Wychodzę też z założenia, że ktoś czytając moje zdanie na jakieś temat uszanuje je i nie będzie mnie próbował nauczać, ponieważ swoje teksty są oparte o moje zdanie, moje doświadczenia i wiedzę z Wikipedia czy stron poświęconych danemu tematowi.
I jeśli ktoś po przeczytaniu wcześniejszego tekstu jak i komentarzy, oraz tego tekstu będzie posiadał wystarczającą wiedzę na temat 64 bit i czym ona się różni wobec starej technologi 32 bit, będę ucieszny. Inaczej taka osoba powinna przeczytać wszystko co na wikipedia napisano o procesorach ich rodzajów itd. polecam wersję angielską przetłumaczoną na polski, która zawiera o 40% więcej informacji niż wersja polska, którą sam swego czasu poprawiałem, bo nie zawierała istotnych informacji, które były zawarte w angielskiej wersji.

Reklamy

4 myśli na temat “32 vs 64 bit …cdn

 1. A jakiż to potencjał drzemie w aplikacjach 64 bitowych? Bo mam dziwne wrażenie, że blogger nie do końca wie o czym pisze.

  Polubienie

  1. a jaki potencjał drzemie w systemie i programach 32 bit?? jeśli następcą 32 bit jest 64 bit… to chyba logiczne, że jakiś potencjał musi być. Obecnie w laptopach można spotkać procesory 2 rdzeniowe lub nawet więcej niż 2 rdzenie. Wszystkie one obsługują 64 bitowe polecenia.
   Technologia 32 bit trzyma się tylko dlatego, że większość osób jeszcze użytkuje systemy i programy 32 bit, oraz posiada procesory 32 bit.
   Z wiadomości (gdzieś zaczytanych) wiadomo, że przyszły windows będzie tylko 64 bit, więc nie wiem czy nie ma potencjału to 64 bity.

   Polubienie

   1. Nie bardzo odpowiedziałeś na pytanie. Bo z tego co zrozumiałem z tego oraz poprzedniego wpisu na ten temat nie masz bladego pojęcia co wiąże się z pojęciem 64 bitowy system oraz 64 bitowa aplikacja, oraz jaki to ma wpływ na wydajność czy inne cechy (większa przestrzeń adresowa, __fastcall, etc)

    Polubienie

    1. Pan też nie odpowiedział mi na moje pytanie 🙂 jaki potencjał posiadają aplikacje 32 bit, jeśli ich następcą są programy 64 bit.
     Więc jeśli ta technologia nie posiada potencjału, to dlaczego Adobe udostępniło wersję 64 bit swojego produktu flash player dla przyszłego wydania? Po co intel wypuszczał by procesor z 4 lub więcej rdzeniami, obsługującymi x86_64 bit, jeśli nie widział by w tym potencjału.
     Po co Intel wprowadzał by obsługę 64 bit do swoich procesorów jeśli nie widział by w tym potencjału.
     Nie odpowiedziałem na pytanie, bo wydaje mi się ono nie logiczne i jest dla mnie pytaniem retorycznym – gdzie tkwi potencjał procesów 64 bit, a tym samym całej gałęzi x86_64, to po co ona powstała jeśli wg. Pana ona nie posiada potencjału…

     Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.