Nie chce obwijać w bawełnę i napisze swoje zdanie na ten temat, więc proszę o wyrozumiałość.
Chce spróbować wyjaśnić: na czym polega jabber i co potrafi.
======
Jabber czy jak kto woli xmpp, to protokół taki jak GG, MSN, Yahoo, Tlen. Jedyna różnica to taka, że Jabber jest OTWARTY. To oznacza że może być różnie… ale o tym później.
Na system Windows komunikatory, które obsługują GG i Jabber to: AQQ, Tlen, Pidgin i inne multikomunikatory. Jeśli chodzi o programy tylko do obsługi Jabber-a, to programy te występują i na system linux i windows: PSI czy Gajim. Co do linux-a – nie ma na ten system Gadu-Gadu, więc pozostają nam inne komunikatory, które nie jednokrotnie są lepsze, co do Jabber-a to jak napisałem wyżej, są to: Gajim, PSI – dedykowane tylko xmpp, albo Pidgin, tlen linux, empathy (po wyjściu kadu 0.6.6 dojdzie kolejny komunikator, który będzie obsługiwać GG i jabber-a) – które posiadają obsługę także GG (choć z tym bywa różnie).
Wiem – trochę zawiłe, ale proszę się nie zrażać, będzie jeszcze gorzej.
Jabber, jak napisałem to otwarty protokół, więc… i teraz trochę namieszam: Jabber opiera się na serwerach, które mogą zostać założone przez uczelnie, firmę, czy po prostu przez użytkownika.
Ale nie ogranicza nas to do serwera, na którym posiadamy konto.
np. posiadając konto na aqq.eu możemy dodać kogoś kto założył konto na całkiem innym serwerze np. jabbim. Ponieważ nazwa użytkownika to nazwa-konta@nazwa-serwera.pl/…
Zdarza się, że serwery udostępniają czasami różne bardziej lub mniej ciekawe rzeczy.
np. serwer jabbim oferuje dostęp do 100MB miejsca na prywatne dane, czy dane udostępnione publicznie. Jabbim oddaje w nasz ręce także publiczny katalog dla zdjęć, choć nie wiem na ile to się zda. Jabber jako protokół udostępnia też czat (pokoje rozmów). Każdy z udostępniających serwer (właściciel, firma) decyduje, na ile nam pozwoli. Prawie większość serwerów Jabber pozwala połączyć się z innymi kontami: MSN, yahoo a nawet GG, poprzez transporty.
Coraz bardziej komplikuje… oby tak 😉
Teraz przykład:
Ściągamy program np. Gajim. Po uruchomieniu komunikator na początku zapyta nas o założenie nowego konta, czy chcemy wprowadzić dane już istniejącego konta. Podajemy dane, o które pyta nas komunikator i albo logujemy się na swoje konto, albo zostajemy właścicielem nowego konta.
Jabber pozwala na rozmowy audio/video, zależnie od serwera. Np. gmail, na coś takiego pozwala.
Jabber to też rozmowy z osobami na Facebook…
Nie muszę pisać, że jabber to też przesyłanie plików, nawet tych dużych jak film czy brak ograniczenia dla grafiki.

Kończąc napiszę tylko: nic nie kosztuje was wypróbowanie jabber-a. Używając np. AQQ, nawet nie wiecie, że go używacie, ponieważ posiadając konto na AQQ, posiadacie konto na serwerze jabber-a 🙂 i nazwę konta (jak napisałem wyżej wyglądającego jak mail), możecie podawać znajomym, tylko zaznaczcie aby nie pisali na ten adres korespondencji 😉

Reklamy

2 myśli na temat “Jabber i XMPP – jak porzucić GG

  1. Ja z GG mogłem zrezygnować i całkowicie zrezygnowałem dopiero po tym, jak prawie wszyscy moi znajomi założyli sobie Facebooka. Jakieś 5 lat temu też próbowałem przekonać ludzi do Jabbera, ale nic z tego nie wyszło. Teraz właściwie się udało, choć nieco okrężną drogą, bo Facebook Chat to przecież też XMPP.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s