Przez ostatnie dni naszło mnie kilka pomysłów, co zrobić aby Ubuntu stało się bardziej nastawione na początkujących użytkowników, oraz społeczne portale.

Ogólnie rzecz biorąc, to żadna dystrybucja linux nie może istnieć i żyć bez internetu. Sami przyznajcie, że bez internetu trudno było by się rozeznać w problemie, znaleźć rozwiązanie, czy nawet zobaczyć czy nie ma nowszej wersji. Społeczność w systemach linux to podstawa… bez społeczności, nie ma żadnej dystrybucji, choć nie wiem jak by ją reklamowano.

Teraz kilka pomysłów na to jak sprawić, aby Ubuntu jeszcze zyskał.
To jeszcze większe pójście w społeczność 🙂 zaraz wyjaśnię.
np. synaptic – w 11.04 ma go nie być w systemie, będzie można go zainstalować ręcznie. A dlaczego nie zostawić „centrum”, które moim zdaniem jest zbyt proste i nie wykorzystać właśnie programu Synaptic. Mój pomysł to, przerzucenie dolnej belki odpowiedzialnej za opis i zmiany na prawo, gdzie będzie zawsze widoczna. Ale nie bez zmian. Dlaczego nie pozwolić ludziom komentować pakietów, polecać sobie repozytoria. Nie stworzyć takiego mini okna, gdzie będziemy mogli dzielić się ze wszystkimi swoim zdaniem. Mogła by być w tym przydatna strona Launchpad.net gdzie każdy by posiadał konto, coś na wzór igoogle. W ten sposób wysyłanie bug-a było by łatwiejsze. Zamiast logować się jako root (podając hasło), można by logować się, z poziomu Synaptic-a na swoją stronę. Było by tam, jakie programy lubimy, a jakie nie, co skomentowaliśmy, jak oceniamy bug-i i jakie są nasze propozycje – a wszystko z poziomu Synaptic-a. Wyszukuję np. banshee – nie muszę go instalować, aby wyrazić swoje zdanie na jego temat. Można by w ten sposób zmobilizować twórców programu 🙂 Dziwi mnie, że w Ubuntu jest prosty program do aktualizacji i Synaptic. Dlaczego nie połączono tych programów, można przecież uruchamiając Synaptic-a widzieć to co pokazuje nam „menadżer aktualizacji”, a gdzieś z boku przycisk: zaawansowany widok, który przenosił nas do obecnie wyglądającego image.
Twitter i facebook, czy inne programy – dlaczego nie połączyć tego w Ubuntu.
Przecież można by na bazie co już napisałem czyli pomysł strony launchpad.net, wdrożyć twitter-a. Np. przy instalacji systemu mieli byśmy możliwość podania naszego nick-u i hasła. Po uruchomieniu systemu mieli byśmy możliwość poznania co nowego w Ubuntu, jakie zmiany zostały dokonane, co się zmieniło – ponieważ zostaliśmy by połączeni ze stroną startową, która pozwalała by kontaktować się ze znajomymi, jak i innymi użytkownikami systemu Ubuntu. A jak wiadomo w kupie raźniej 😉
Z tym co napisałem już wyżej, to panel z Synaptic-a można by połączyć z twitter-em, który przekazywał by innym nasze poczynania. W tym momencie o najnowszych wydaniach, programach dowiadywał bym się na swojej stronie, twitter-ze, czy poprzez popup. Oczywiście wymuszało to tworzenie przez twórców kont na twitter. Nie jest to prawda, ponieważ pojawienie się nowej wersji np. kadu, przyszło by po aktualizacji repozytoriów, co zostało by mi pokazane, odpowiednią informacją.
Dziwi mnie też to, że Ubuntu nie aktualizuje repozytoriów, zaraz po zalogowaniu. Wiem, że nie zawsze ma się internet, ale Synaptic dokonał by aktualizacji zaraz po podłączeniu, wykorzystując połowę łącza. Oczywiście można by to wyłączyć, lub mieć możliwość ustawienia ile łącza zajmie Synaptic.
Najbardziej dziwi mnie jednak to, że twórcy gnome jak i Ubuntu, nie pomyśleli nad tym, aby przy bardziej skomplikowanych programach nie wprowadzić prostego wyglądu, a gdzieś z boku np. na belce mieć możliwość przejścia do oryginalnego lub bardziej zaawansowanego wyglądu i większej liczby opcji.

A teraz pytanie z innej beczki:
Jeśli ma wyjść Gnome3 ze zmienionym wyglądem i chorymi rozwiązaniami (to jest moje zdanie, więc proszę mnie uszanować) i ma ono być opart na mutter, co oznacza, że compiz zostanie porzucony. Więc jaki sens jest rozwijać Compiz, jeśli Gnome, który używa go do efektów go zostawi??

A dlaczego nie można było by zrobić tak, że logując się na swoje konto użytkownika, logował bym się automatycznie na twitter-a, facebook czy inny portal czy stronę. Oczywiście wszystko oparte o zabezpieczenia i bezpieczne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s