Unity w Ubuntu 11.04 będzie wyglądać inaczej i będzie działać inaczej 🙂 Obecnie instalując Unity, otrzymujemy pulpit dla netbook-ów, który działa nam na laptopie lub zwykłym komputerze. Nie jest to dziwne, że można go sobie zainstalować i wypróbować. Problem jest jednak taki, że Unity na netbook-i to Unity na netbook-i i nie jest funkcjonalny jako normalny pulpit.
Gdzieś widziałem taki wykres, co trzeba zrobić w Unity aby pulpit był funkcjonalny na normalnym komputerze.
To co pamiętam to ma być mocno poprawiona szybkość działania, ma być stworzony lub dodany manager plików, ponieważ jak zauważyliście nie ma naszych plików w Unity i nie ma możliwości dodania na pulpit plików, czy nie ma możliwości tworzenie plików na pulpicie.
Można się przyzwyczaić do przycisków po lewej, ale chciał bym mieć możliwość zmienić to, podobnie z przeglądaniem katalogów. Unity dla netbook-ów nie pozwala przeglądać plików w nautilus, można to obejść otwierając „kosz” i w z tego miejsca przenieść się na dowolny katalog lub dostać się do plików, które mamy na pulpicie (oryginalnie w gnome).
Unity w obecnej formie wydaje się być bardziej nakładką niż pulpitem. Możliwości netbook-a, który jest głównie do internetu i prostych rzeczy, jak przeglądanie zdjęć z pendrive – nie mają się nijak do tego jaką moc posiada laptop z dwoma rdzeniami (lub więcej) i większą ilością ramu, podobnie się ma z komputerami stacjonarnymi.

Nie chce tu zaczynać mówić o gnome-shell, ponieważ osoby odpowiedzialne za gnome-shell w zespole Gnome już wystosowały swoje pretensje nad tym, że Ubuntu przechodzi na Unity. Wiele osób z Gnome nie rozumie posunięcia Canonical – przecież gnome-shell jest super i ma tyle funkcji (które nie działają lub są nie potrzebne- autor bloga) i dlaczego taki dobry projekt zastał pogrzebany w dystrybucji Ubuntu (oczywiście kto będzie chciał, będzie mógł zainstalować gnome-shell w Ubuntu poprzez apt-get). Nikogo nie zdziwię kiedy napisze, że Ubuntu jest najbardziej znaną dystrybucją na świecie i wiele użytkowników posiada na swoim komputerze gnome, a teraz okazuje się że Ubuntu zmienia pulpit – gnome straci wielu użytkowników i o to w tym wszystkim chodzi. Ale chyba nikt nie jest na tyle głupi aby nie zauważyć, że gnome-shell posuwa się do przodu tak powoli że prace nad nim trwają już ponad 2 lata…

Prawdziwe Unity na komputery stacjonarne dopiero się ukarze, ma zostać przyspieszone i ma zawierać efekty compiz, co jest dla mnie super informacją. Teraz miło było by usłyszeć o przepisaniu programów jakie zawiera gnome na język Vala i mamy to czego nie mają inni – szybki, nowy, nowoczesny, innowacyjny pulpit, który przyciąga użytkowników i tych nowych, i tych z innych dystrybucji, jak i tych starych- a tym samym rośnie baza użytkowników, którzy mogą zacząć kupować muzykę i składować ją na UbuntuOne, podobnie z programami czy samymi plikami. Cała machina zarabiania na systemie linux zacznie się obracać… – a przecież o to w tym wszystkim chodzi, ponieważ programiści Canonical nie budują Ubuntu za darmo, oni też mają rodziny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s