Kiedy ktoś mnie pyta, mając laptopa z Windows Vista: Jak go przyspieszyć? Co zrobić, aby działał lepiej? Abym wykonał czynności, które mają za zadanie przyspieszenie systemu, poprawę jego działania – w myślach cytuję to samo pytanie: dlaczego nie zainstalujecie sobie obok windows-a systemu linux.
Ponieważ na viste nie ma innej rady jak, czyszczenie ze śmieci – co nie do końca się sprawdza lub nowa instalacja – ale to rozwiązanie nie jest dobre, ponieważ za jakiś czas wszystko wraca do punktu przed instalacją.
Osoby posiadające system vista muszą zrozumieć, że: ten system potrzebuje więcej niż 1GB ram-u, ten system tak działa jak działa i się rozrasta bo tak został stworzony, ten system nie jest idealny i trzeba to zrozumieć i pogodzić się z tym.

Osoby, które narzekają na viste polecam, kupno windows „7” i przesiadkę, albo zainstalowanie obok windows-a systemu linux. Najlepiej Ubuntu… dlaczego nie fedora lub opensuse? Ponieważ fedora nie zawsze działa, jak ma działać (gdzie podczas instalacji może pojawić się błąd) – a nie chce nikogo już na początku zrazić do linux-a, że coś już się zepsuło, opensuse jest dobrą dystrybucją, ale yast nie jest dla każdego nie obeznanego z repozytoriami i konfiguracją systemu.

Tak naprawdę instalacja Ubuntu to około 40 GB, choć to i tak dużo za dużo 🙂 – ale wolę mieć zapas niż później kombinować, jak tu zrobić aby systemy na laptopie się nie posypały, ponieważ zmniejszyłem partycję, a drugą powiększyłem.
Osoby, którym polecał bym Ubuntu oczywiście zostają wprowadzone do systemu, zostaje wyjaśnione co i jak, pokazane. Pierwsza i podstawowa rada to, użytkujesz i poznajesz system – jeśli czegoś ci brakuje przechodzisz na windows. Ale najpierw sprawdź czy tego nie ma w bazie programów, które udostępnia Ubuntu.
W ten właśnie sposób przekonałem swoją mamę do Ubuntu, która użytkuje go bez większych przeszkód, na swój sposób. Cieszą ją działające efekty compiz, a posiada ona kartę graficzną intel-a, a laptop to przysłowiowa reklamówka dla „głupich” ludzi, którzy dają się nabrać na gadanie sprzedawcy i zostaje im wciśnięty sprzęt, na który nie spojrzał by nikt, kto choć trochę się znał na podzespołach laptopa.
Ale Ubuntu na takim sprzęcie spisuje się bardzo dobrze: dźwięk działa, wifi działa, grafika obsługuje efekty, system nie wykazuje żadnych błędów i problemów – a do tego wszystko miło, przyjemnie i szybko się uruchamia i działa – czego chcieć więcej? Sam nie wiem, ponieważ dla osób, które użytkują swój laptop do codziennego użytku to Ubuntu sprawdza się bardzo dobrze, w tym przypadku Ubuntu bije na głowę windows vista.
Ale nie polecił bym nikomu skasowanie systemu windows z laptopa. Ponieważ, aby całkiem przejść na Ubuntu – trzeba czasu i większego poznania systemu, a wiele osób po prostu tego nie chce, wystarcza im to co mają.

To też pokazuje, czym może być system linux w obecnym czasie, gdzie na wielu laptopach widnieje windows vista. To też może być czas, kiedy nie które osoby przełamią się i zechcą poznać system linux, w tym przypadku Ubuntu. Ale to co jest najważniejsze, taka osoba sama musi chcieć poznać Ubuntu, ja mogę tylko to zaproponować i pokazać: jak zacząć użytkować ten system, resztę już musi zrobić ta druga osoba 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s