en: Ubuntu and qt – the future?

W tekście: /ubuntu-and-qt/
przedstawia się wizję, aby qt było przyszłością Ubuntu.
Czy tak jest naprawdę?
Ubuntu obecnie odchodzi od gnome. I chyba każdy kto użytkuje Gnome, przyzna się do tego, że decyzja przejścia na Unity w Ubuntu mocno uderza w ten pulpit.
Moim zdaniem nie ma się co dziwić. Obecnie qt i KDE są w fazie ulepszania pulpitu, ale kolejne wydania pokazują co jeszcze można zrobić z pulpitem, a czego nie zrobiła konkurencja. Qt oferuje też większą możliwość tworzenia, co też Ubuntu wyszło by na dobre.
Moim zdaniem kolejnym krokiem w Ubuntu będzie, sukcesywne przepisywanie aplikacji gtk na jezyk qt jak i wykorzystanie języka na którym opiera się Unity.
A po przeczytaniu tego tekstu: telepathy-sprawa-kde – zaczynam mieć wątpliwości odnośnie tego, czy pulpit gnome wykorzystuje 40% potencjału jaki drzemie w rzeczach, które użytkuje.

Nie chce tu gdybać, ale wydaje mi się, że dla Ubuntu dobrym pomysłem jest odcięcie się do Gnome i jego twardych ram. Ponieważ jeśli spojrzeć na to, że w Ubuntu za jakiś czas zagości wayland, to można odnieść wrażenie, że Canonical chce tworzyć system na bazie rzeczy z linux-a a nie dystrybucję twardo trzymającą się stereotypów o systemach linux.
Ponieważ już obecnie Ubuntu zaczyna być dystrybucją, którą można polecić każdemu, kto wykorzystuje swój system do codziennego życia, a nie do zaawansowanej pracy w środowisku projektowym (ponieważ autocad-a tu nie uświadczymy czy photoshop-a).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s