W świecie systemów linux mamy dużo więcej przeglądarek niż system windows i macos. Jest to spowodowane możliwością tworzenia programu na bazie już istniejącego, lub stworzenie czegoś nowego wzorując się na istniejącym programie. Taka kolej rzeczy sprawia, że w świecie systemów linux jest wiele przeglądarek, które oferują różne rzeczy, w różnym tępię ładowania się stron i funkcji.
firefox, chromium, chrome, opera, Epiphany (gnome), midori, Rekonq, Konqueror (kde) i znalazło by się jeszcze kilka innych. Te które wymieniłem są w miarę użytkowane – nie które są instalowane razem z pulpitem (podobnie jak IE w windows): epiphany czy konqueror lub rekonq (to prawie te same przeglądarki, różniące się nie wielką ilością opcji).
Najwięksi gracze i tak się mają dobrze, i wiele osób to właśnie te przeglądarki wybiera: firefox, opera, chrome.
Rozumiem, że w windows IE nie jest idealny i nie każdemu się podoba, ale na linux: czy potrzebna jest nam taka lista przeglądarek? Czy rozdrobnienie się na większą ilość sprawia, że jest to dobre i rozwojowe?

Okazuje się, że firefox jest dobry, a już na pewno 4.0 będzie godnym następcą 3.x – ja to wiem, ponieważ od momentu pojawienia się pierwszej 4.0 użytkuje firefox-a i przechodzę przez jej kolejne fazy wprowadzania pomysłów i wcielenia. Ale przeglądarka jest cholernie dobra.
Chrome i chromium to nie to samo – jeśli ktoś chciał by je połączyć. Chromium wyprzedza (jeśli chodzi o cyferki wydań) chrome o kilka numerów, ale chrome jest szybkie samo od siebie, nie potrzebuje aktywacji ustawień przyspieszenia, czy innych dodatków za nazwą, ponieważ google samo włączyło przyspieszenie, podobnie też inne funkcje działają od razu. Szybkość i jeszcze raz szybkość… to cecha chrome i chromium.
Opera próbuje naprawić błąd pozostawienia wersji linux samej sobie i rozwijania wersji windows. Masę ludzi przekonało się do Opery, po tym jak wytoczyła roszczenia przeciwko windows w EU. Nie którzy szukający czegoś innego niż IE sami przeszli na operę, aby zobaczyć tą rewolucję z kartami i ogólnie – zapowiadaną szybkość.

Inne przeglądarki też nie są złe, przecież w przeglądarkach chodzi o to, aby strony się dobrze wyświetlały 🙂
Ale nie jest to do końca prawda. Wiele ludzi nie chce czekać na ładującą się stronę, czy po otwarciu 10 kart czekać aż się one załadują. Obecne nagromadzenie informacji sprawia, że chcemy aby to się robiło szybko i tak jak u innych.
Rozdrobnienie zaś sprawia, że ilość osób użytkujących daną przeglądarkę, rozbija się na wiele, a to nie jest dobre. Choć główni gracze i tak mają najwięcej, nie zmienia to faktu, że ludzie nie lubią różnorodności – ponieważ zaczynają się gubić, błądzić.

Firefox 4.0 jest szybkie, w porównaniu do 3.x to 3 jest mułem na hamulcu ręcznym. Jak widzę jak ładuje mi się strona w 3, a później przychodzę do domu i uruchamiam 4, to aż mnie dziw bierze – jaka pomiędzy tymi wersjami jest przepaść.
Chrome używam i cenię za dostęp do tłumacza od razu, na każdej stronie. Przyzwyczaiłem się do wyskakującego okna tłumaczenia, ale bardzo ono pomaga w przeglądaniu internetu nie zawsze na stronach w PL. Choć tłumaczenie nie jest idealne, to daje radę. Szybkość też dorównuje firefox 4, więc dlatego więcej używam chrome, niż forefox. W Firefox podoba mi się możliwość edycji paska adresu i kart… to dużo daje, ale mimo wszystko wolę chrome.
I dochodzimy do przeglądarki, która mnie nie urzeka, nie przyciąga i sprawia, że biję głową w ścianę jak widzę jej działanie. Opera na Ubuntu, jak i na Arch linux – działa koszmarnie! Nie chce aby ten tekst był antyOpera, ale uruchomienie 10 kart i szybkość ładowania się tych kart to koszmar, jeszcze nigdy nie musiałem czekać na załadowanie się karty, którą otworzyłem jako ostatnią. Pomysły twórców tej przeglądarki też mnie nie przekonują, ponieważ jeśli uruchamiam 10 kart, to czy chce mi się tracić czas, aby je układać? Boże, ja przeglądam internet używając przeglądarki, aby sie czegoś dowiedzieć, poznać i dowiedzieć, a nie po to aby układać karty w stosy, albo gapić się na ich podgląd. Obecnie opera przeszła samą siebie – ponieważ szybkość ładowania się stron nie dość że się nie zmieniła, jest dość długo, to jeszcze opera potrafi zawiesić ładowanie strony w karcie – koszmar.
Ale w tym miejscu pojawia mi się pytanie: po co mi opera?
Już lepiej rozumiem istnienie innych przeglądarek, no bo są odpowiednie dla pulpitów i są dostarczane razem z pulpitem lub proponowane do pulpitu, ale opera? Trzeci gracz…
W czasie początków istnienia opery, to rozumiem – bo nie było za wielkiej konkurencji na windows, ale teraz?
Po za tym, kogo nie spotkam to słyszę, że opera tej osobie nie podchodzi – nawet dlatego, że karty nie ustawia koło tej, która przeglądamy, ale na końcu listy (można to sobie ustawić, jeśli się wie gdzie i co).

Więc pytanie: po co nam tyle przeglądarek?
Szczerze, to nie wiem. Chrome i firefox to rozumiem, przeglądarki z pulpitem rozumiem, ale opera – tego nie rozumiem. Jeśli by się tak stało, że pojawił by się inny gracz, też bym się zastanawiał – po co on, ale jeśli by oferował coś nowego i był szybki, a do tego nie miał by problemów sam ze sobą, to mógł bym rzec, że jego pojawianie się jest pokazaniem, co można i trzeba zrobić w przyszłości, dla przyjemniejszego spędzania czasu z przeglądarką i internetem.
Ale tak, wychodzi na to, że opera nie jest już nam potrzebna. I może dlatego na świecie posiada ona około 1%… rozdrobnienie na systemach linux, pogłębia jej nie potrzebność, więc niech każdy sobie sam odpowie, czy potrzebny nam jest trzeci gracz, który nie radzi sobie na polu systemów linux?

ps.
Opera, moim zdaniem, powinna się skupić na windows, ponieważ na tym systemie wypada o 200% lepiej niż na linux. I tam może przejąć kawałek tortu od IE i firefox, ale na systemach linux – dostanie tylko ochłap, którym będzie musiała się zadowolić. Ponieważ nie wiem, czy ktoś używa tej przeglądarki na swoim systemie linux, jeśli ma do wyboru inne, a do tego 100% lepsze i szybsze.

ps2.
Kurcze i wyszedł mi tekst antyOpera, ale co zrobić kiedy nie trawię tej przeglądarki na systemie linux i nie umiem zrozumieć, dlaczego jest ona taka wolna w porównaniu do innych.
Na systemie windows jest to druga przeglądarka po chrome, która zajmuje u mnie pierwsze miejsce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s