Pisząc ten tekst: tutaj o jest… miałem na uwadze, że jest początek roku 2010 i że twórcy pozmieniają trochę w swoich komunikatorach, przez ten czas.

Co się zmieniło przez ten czas, od kiedy opisałem komunikatory na linux-a, które posiadają obsługę GG.

Tak naprawdę nie wiele się zmieniło 😦
Kadu weszło w fazę beta komunikatora wersja 0.6.6, gdzie: dodano awatary na listę kontaktów, dodano protokół jabber do komunikatora, zmieniono menu i jeszcze kilka rzeczy zepsuto.

Tlen linux stał się stabilniejszy i dokonano w nim trochę zmian na lepsze. Choć już się nie wyłącza kiedy chce i posiada on możliwość rozmowy audio/wideo, to jednak trochę mu brakuje do pełni szczęścia.

Pidgin. W tym komunikatorze na tle GG nic się nie zmieniło. Od ponad roku komunikator poprawia inne protokoły, a GG pozostaje w takiej samej funkcjonalności jakiej był w lutym.

Co się zmieniło w empathy od gnome? A napiszę szczerze, że nawet nie wiem, ale znając podejście gnome do rozwoju i nowości, to raczej nic wielkiego nie wprowadzono do tego komunikatora, to nadal program, który nie wiadomo po co i na co jest rozwijany.

myTibe od onet.pl to wystrzał z dubeltówki ślepakami do nadbiegającego dzika. Dużo huku, dużo dymu, a efektów nie widać, a my lądujemy na ziemi atakowani przez dzika. Nie pomaga nawet to, że pistolet, który nam dano jest z plastiku i rozsypuje się przy próbie obrony. Dzik nas o mało nie zabija…
W taki sposób można określić ten komunikator… wersja linux to, proszę o cieszę i proszę się nie śmiać, to komunikator jest przecież, nie widać. A przepraszam, no tak nie widać 😦 komunikator do działania potrzebuje: libqt4-webkit w wersji…4.5.3really4.5.2-0ubuntu1 czyli karmic – czy są osoby, które nie wykonały jeszcze aktualizacji? Tak naprawdę zrobiono wiele szumu o nic, ponieważ nie ma nawet możliwości skompilowania samemu paczek, jest tylko wersja 32 bit i do na system ubuntu lub debian. Po za tym, nie zauważyłem, aby ten komunikator się rozwijał, więc i tak dobrze, że o nim wspominam 🙂

Wspomnę w tym miejscu też o innym komunikatorze, a którym jeszcze nie wspomniałem.
kopete – komunikator pulpitu KDE. Posiada on możliwość pisania z osobami z GG i chyba tyle. Posiada obsługę awatarów, ale u mnie nie za dobrze sobie z tym radził. Przesyłanie plików nie działa w sieci GG. Co do emotek GG, to KDE ma tą przewagę nad Gnome, że potrafi sobie pobrać daną rzecz z internetu i kopete to potrafi. Mamy możliwość pobrania emotek dla GG 🙂 ale u mnie pojawiał się błąd z możliwością pobrania, ale są. Więc animowane kulki w kopete będą działać. Kopete to specyficzny komunikator, ponieważ inaczej ukazuje on kontaktu i opisy. Więc dlaczego o nim wspominam, choć to komunikator dodawany do pulpitu? Ponieważ posiada większą funkcjonalność niż empathy od gnome. Jeśli komuś udało by się zainstalować emoty GG, to tak naprawdę tylko przesyłania grafiki i plików brakuje, ale tego nawet pidgin jeszcze nie potrafi, więc to zawsze coś.

—-
Ale tak spoglądając na system linux, to jakie jeszcze mamy komunikatory i protokoły?
o jabber nie będę wspominał, bo już o nim pisałem 🙂 obecnie programów do jabber-a jest więcej niż do GG 😉
A gajim bije na głowę inne komunikatory, a nawet tym, że pozwala na wykorzystanie z poziomu wyszukiwania osób z transportu GG na danym koncie/serwerze jabber komunikator sam zapyta się, czy chcemy uruchomić na danym serwerze transport do kontaktu z osobami z danego protokołu 🙂 Czyli oznacz to, że nie musimy posiadać komunikatora z GG, aby mieć kontakt z osobami na GG. Wiele osób wybierze PSI, które dostarcza masy ustawień i opcji. Jeszcze inni wykorzystają już wyżej wspomniane komunikatory do połączenia się z siecią jabber.
Ale czy to tyle, okazuje się że nie.
Więc dla sieci MSN mamy:
>> kmess
z tego co widać na stronie, posiada kilka fajnych rzeczy: jak pisanie po przez malowanie – to już coś.
>> aMSN – komunikator z prawie pełną obsługą protokołu msn. Posiada on obsługę audio/wideo, emotki i przesyłanie plików jak i jeszcze więcej.
>> emesene – inny wymiar i inny komunikator dla MSN, przesyłanie plików i obsluga wideo i audio w standardzie.

Co jeszcze mamy oprócz wymienionych powyżej:
>> galaxium
który na razie się rozwija i ma w przyszłości obsługiwać protokół GG, ciekawe ile potrwa jego rozwijanie na tyle, że się tego w tym komunikatorze doczekamy.
>> gush
multikomunikator, który nie jest już rozwijany. Nawet nie widziałem o jego istnieniu.
>> goober
to raczej voip komunikator, niż komunikator do pisania. Posiada on możliwość rozmowy jak w skype, za darmo w obrębie swojej sieci. Można w nim pisać… fascynujące, co 😉 posiada obsługę wtyczek i potrafi obsługiwać twitter-a i facezboka.

i ktoś jeszcze by coś tam znalazł, ale są to zazwyczaj już projekty poległe i zapomniane. Jak widzimy, przeważa protokół jabber, gdzie każdy komunikator już posiada jego obsługę, później jest protokół msn i tak naprawdę tylko tyle. Na linux, nie ma komunikatorów dedykowanych ICQ, yahoo czy AOL.
Ale jak widać, nie tylko te znane komunikatory można znaleźć, aby pisać z kimś przez jabber-a, czy przesłać sobie plik w sieci ICQ lub yahoo. Są komunikatory, które zapewnią nam tą możliwość: nie musi to być komunikator z pulpitu czy pidgin… może to być zawsze jedne z wielu komunikatorów, nawet tekstowych, które mają swoich fanów i zwolenników na systemie linux – terminal wiecznie żywy 🙂

Reklamy

2 myśli na temat “jeśli nie chce GG10, to co mamy? (linux)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s