—–
Nad tą formą zarabiania systemu linux rozmyślałem już z dobre rok temu i zastanawiam się do dzisiejszego dnia, dlaczego licencja systemów linux jeszcze nie została zmieniona, aby jasno określać sztywne kryteria tego zarobku.
A o co chodzi… a o reklamę. Ponieważ większość dystrybucji dla początkującego użytkownika posiada graficzny instalator, więc dlaczego nie dołączyć do niego kilku reklam. Oczywiście, aby wszystko było legalne powinno być określone ile reklam można wstawić, że nie powinny one być natarczywe i że wyświetlają się tylko podczas kopiowania pakietów na komputer.
Tak szczerze, to nie miał bym nic przeciwko takiemu rozwiązaniu, ponieważ w bankomatach, na samochodach, a nawet na danych produktach mamy reklamy innych rzeczy z tej samej firmy lub reklamuje się produkty całkiem inne.
I nie obraził bym się, gdyby podczas kopiowania się systemu zobaczył bym 4 reklamy czegoś tak, co może i nie kupie, ale twórcy danej dystrybucji dostaną lepsze pensje lub zostanie zatrudnionych więcej osób do tworzenia danej dystrybucji.
Rozumiem, że przepisy na to nie pozwalają, ale powinno się je zmienić właśnie aby stworzyć takie punkty, aby były one odzwierciedleniem tego stanu rzeczy, czyli ile reklam, w jakiej ilości itd. Była by to w pewnym sensie zapłata dobrowolna, a tym samym wkład w tworzenie danej dystrybucji. Osoby instalujące dystrybucje i oglądające reklamy, zostały by ostrzeżone o wystąpieniu reklam i możliwości ich nie wyświetlenia, jeśli nie wyrażają na to zgody.
Podobnie jest z grami FPS na system linux. Są one udostępniane za darmo, a czy nie można by było zrobić tak, że na ścianach w danym miejscu widzieli byśmy reklamę i działo by się to tylko w trzech miejscach na planszy? Reklama docierała by do nas z serwera, na którym byśmy grali, więc była by TYLKO wyświetlana. Dlaczego o tym wspominam, chodzi o bezpieczeństwo. Przecież po przez zdjęcia można już zainfekować komputer, dlatego napisałem, że reklama była by wyświetlana, a nie że była by ona pobierana i uruchamiana.
W tym momencie można dać wybór (w grach), lub przycisk (w podczas instalacji), który zaprzestawał by pokazywanie reklam.
Ale moim zdaniem, linux w takiej formie zarobku stała by się korporacją, która wreszcie zaczęła by uświadamiać sobie, co można jeszcze zmienić i stworzyć aby przyciągnąć początkujących użytkowników innych systemów. Taka forma zarobku zmusiła by też twórców każdej z dystrybucji do rozwijania swoich pomysłów i idei, nawet tych najbardziej dziwnych. Wiele osób, które tworzą dany program mogły by zostać wsparte (docenione) przez daną dystrybucję, a to chyba lepsze niż zaszczyt. A to sprawiło, by że każda z dystrybucji stała by się mini konkurencją sama dla siebie 🙂 a przecież nic nie mobilizuje do jeszcze większej pracy i rozwijania pomysłów jak konkurencja. Ponieważ każda z dystrybucji posiada już swoją społeczność, która ma pewien wkład w to, jak wygląda dana dystrybucja, lub co się w niej znajduje. Dlaczego nie sprawić, aby właśnie ta społeczność nie zaczęła jeszcze bardziej udzielić się dla swojego systemu.

Oczywiście to tylko pomysł, idea, która raczej nie jest możliwa do zrealizowania. Tylko, że konkurencja nie śpi, popatrują oni siebie na wzajem i tworzą nowe wydania swoich systemów, które będą zmieniać świat, a linux będzie nadal powoli kopiował to co ma windows i macos, a swojego to mało co zaprezentuje i może dlatego wiele osób wybierze windows, ponieważ im ten system wystarcza… lub macos, który opatentuje to co jeszcze można, a tym samym zablokuje możliwość stworzenia tego u konkurencji.

Zapraszam też do ankiety… (z boku)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s