game for linux: tiny and gib

Czym jest Tiny nad Big? To platformówka w pełnym 3D z wykorzystaniem fizyki i trochę komiksowej grafiki.
Fabuła, fabuła – no to jesteśmy Tiny i Big kradnie nam majtki, podobno naszego dziadka, co on chce z nimi zrobić i dlaczego to zrobił… a to już tajemnica, my mamy mu je odebrać.
Wersja na system linux to 32 i 64 bit 🙂 do działania gry potrzebujemy jeszcze: openal, sdl i nvidia-cg-toolkit. Na stronie skąd można pobrać grę są wyszczególnione paczki dla Ubuntu/debian.
Co do samej gry, to o grafice napisałem, wiec nie będę się powtarzał, jednym się ona spodoba a innym nie. Ponieważ komiksowość grafiki polega na jej stylistyce i napisach po tym, jak kamień spadnie na ziemię.
Co do początku w grze, czeka nas mały tutorial: jak się posługiwać laserem, który tnie kamienie jak chcemy, nie ważne w jakiej płaszczyźnie, napisałem już o fizyce, no to wiecie co się dzieje ze ściętą kolumną czy kamieniem pod skos 😉 Mamy też linkę do przeciągania, ściągania większych rzeczy z góry itd.
Gra jest prezentowana z za pleców naszego bohatera, co czasami przeszkadza w celowaniu, ponieważ obraz zbliża się do pleców, ale po chwili można się przyzwyczaić.
Co do muzyki w grze, to jeszcze jej nie ma, ale są odgłosy, więc nie jest tak źle.
Ponieważ choć to demo, to podcinanie, ścinanie i cięcia kolumn lub kamieni, daje masę radości z patrzenia jak działa fizyka w grze. I sami otworzycie lekko oczy kiedy ciągnąc kolumnę na siebie, zobaczycie zbliżający się ku wam wierzchołek, to naprawdę działa na wyobraźnię.
Choć fabuła nie zachwyca, mogę to powiedzieć z cała świadomością: warto, a nawet wypadało by zagrać w tą grę, aby zobaczyć – co można stworzyć na system linux.

Grę oceniam, choć to demo, na: 89/100
Wysoka ocena, bo gier z wykorzystaniem fizyki na system linux brakuje, bo grafika i komiksowa stylistyka dają fajny klimat i próbując ukończyć zadanie w tej grze, dość szybko przekonamy się – jak szybko mija czas. Do tego cieszą mnie obie wersje gry 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s