Wykonując aktualizację na dzień 21.01.2011 ubuntu ukazała się aktualizacja Unity, która przyniosła kilka poprawek jak i trochę nowości.

Największą nowością można nazwać panel po naciśnięciu na przycisk Ubuntu.
Ale nie zmienia to faktu, że Unity po zmianie jednego parametru (widoczność panelu z ikonkami cały czas), wysypało się. Jest to wina compiz, tak mi się wydaje, ale w tym momencie użytkowanie pulpitu staje się nie możliwe.

Jak widać, widok pulpitów zastąpiony został na ten jaki prezentuje gnome-shell (aka gnome3).
Ale też jak już napisałem – panel po naciśnięciu na przycisk/ikonkę Ubuntu powoduje otwarcie szybkiego wyboru: program muzyczny, mail czy przeglądarkę. Jest to moim zdaniem dobry pomysł, choć wart dopracowania, pod względem wyświetlanych propozycji.

Jak widać, Canonical chce się wykazać, że to co robią będzie lepsze niż gnome-shell.
Choć brak w wieku miejscach jakiejkolwiek edycji, czy możliwości zmian – warto napisać: że jak na razie to Unity idzie w dobrym kierunku, a przyszłość będzie związana z pomysłowością i przyciągającymi nowościami do systemu linux i kolejny raz może się okazać, że Ubuntu wyjdzie na tym najlepiej.
A w kolejnym wydaniu systemu Ubuntu zapewne zacznie się próbowanie nowej platformy graficznej jak udoskonalanie Unity – i to też może się okazać decyzją na wagę popularności i zdobywania komputerów, gdzie zamiast windows zagości Ubuntu, które jest najbardziej popularne wśród osób, które o linux nie wiedzą nic.

Odnośnie gnome-shell (aka gnome3). Okazało się, że miałem rację, co pokazuje nowa strona gnome3 na której prezentuje się tylko gnome-shell, więc na dobrą sprawę gnome-shell to gnome3. Oczywiście będzie możliwość powrotu do poprzedniego stanu, tylko czy na pewno?
I warto sobie zadać jedno bardzo mądre pytanie: po pojawieniu się gnome-shell, w jakim kierunku dalej rozwijać ten projekt czy pulpit??

Unity może w każdej chwili ewoluować, ale gnome-shell już nie – przecież jest to całość, związana ze sobą – jedno zależy od drugiego.

Patrząc na te dwa projekty można odnieść wrażenie, że gnome nie miało pomysłu na zmiany w pulpicie, więc rozpoczęło prace nad gnome-shell i ideą, że to ma zmienić wszystko. Tak się jednak nie stało…
Unity, które z wydania na wydanie staje się coraz bardziej funkcjonalne prezentuje w jak krótkim czasie można przystosować interfejs pulpitu netbook-a do normalnego komputera, przy okazji dodając i zmieniając wszystko tak, aby było lepiej przystępne.

Ale tak naprawdę wszystko okaże się po pojawieniu się Ubuntu 11.04 i gnome3.

ps.
Warto napisać, że za 5 dni wychodzi KDE 4.6 – które będzie zawierać masę nowości i wiele poprawek/usprawnień. Co też daje jakieś spojrzenie, na co stawiają twórcy danego projektu…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s