Kilka dni temu w internecie zrobiło się głośno o wypuszczeniu przez twórców opensuse wersji cd-live z gnome-shell, opartego o opensuse. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że gnome-shell jest w fazie dopieszczania i dopracowywania. Po za ty, w tym przypadku okazuje się, że pulpit ten nadaje się do normalnego użytkowania – przecież twórcy opensuse nie strzelali by sobie w tyłek nie działającym pulpitem. Konkurencyjny projekt tworzony przez Canonical Unity, obecnie doczekał się kilku nowości i zmian, co sprawia, że projekt się rozwija. W tym miejscu można rzec, że gnome-shell w obecnej formie nie wiadomo czy jest w stanie udźwignąć ciężar fanów Gnome, ponieważ albo się takie gnome akceptuje, albo nie.

Canonical zapowiedziało, że Gnome-shell nie znajdzie się w repozytoriach Ubuntu. Ta wiadomość odcina całkowicie Ubuntu od Gnome-shell, a znając twórców Ubuntu dołożą oni coś jeszcze, aby zablokować w pewien sposób instalacje gnome-shell. Tak jak to jest z próbą instalacji KDE na Ubuntu – po prostu koszmar.

Teraz wypada czekać na marzec, ponieważ zapowiada się on naprawdę wyśmienicie. Większość rzeczy w świecie linux rozstrzygnie się w marcu i kwietniu – aby tylko ktoś czegoś nie przesunął, bo będzie o tym za pewne głośno… 🙂

DOWNLOAD/Pobierz:
gnome3 – i686 (32 bit)
gnome3 – x86_64 (64 bit)

ps.
jeszcze nie testowałem… więc nie wiem, jak się odbywa instalacja i jak wygląda całość 🙂

Reklamy

3 myśli na temat “gnome-shell (aka gnome3) cd-live

 1. A ja już testowałem. Zwykłe live cd, chyba bez możliwości instalacji na dysku twardym. Na nowszym sprzęcie (GF9600) gnome shell działa. Na starszym (GF440MX) nie rusza (uruchamiane są zwykłe panele Gnome). Co do samego środowiska to animacje działają bardzo płynnie. Jako użytkownik KDE mogę powiedzieć że to co na obecnym poziomie mi najbardziej nie odpowiada to brak standardowej listy uruchomionych aplikacji i bardzo ograniczone możliwości konfiguracji (zresztą Twoje przemyślenia podczas bezsennej nocy były chyba podobne;)

  Polubienie

  1. Mnie zastanawia jedno: czym będzie się różnić gnome3 od gnome2 – jeśli nowością ma być gnome-shell?? Co takiego wnosi nowe gtk+ (aka gkt3), jeśli gnome3 to gnome2, gdzie nie ma zmian tym co już stworzone. Myślałem że gnome3 przyniesie zmiany w ustawieniach, wyglądzie, opcjach – odświerzeniu całego pulpitu i rozwijanie tego, a tu cały czas to samo 😦 Miałem nadzieje, że gnome3 będzie zawierać zmiany na miarę KDE4 do KDE3 – czyli wszystko nowe, odświerzone i pozmieniane, a w gnome – ciągle ta sama droga, nie dziwię się, że Ubuntu postawiło na Unity…

   Polubienie

 2. Na http://www.santyago.pl/ był kiedyś dosyć mocny tekst odnośnie „nowości” w Gnome 3 i w ogóle stagnacji w rozwoju tego środowiska. Ja nigdy nie miałem większej styczności z Gnome 2 więc nie będę oceniał czy poza nakładką Shell i Gnome Zeitgeist są jakieś zmiany „pod maską”. KDE ma dużo dynamiczniejszy plan wydawniczy i jego użytkownicy są przyzwyczajeni do zmian. Natomiast wieloletni użytkownicy Gnome wydają się być raczej konserwatywni. Pewnie więc dobrze się stało że będą mieli możliwość używania „zwykłych paneli”… Gnome Shell mogłoby się okazać dla nich zbyt niestrawne.
  Z ciekawostek – wpływ Unity na Gnome Shell – http://i.imgur.com/w0b5e.jpg
  Co do elastyczności KDE, to trafiłem niedawno na ciekawą prezentację możliwości Shelf widget – http://blip.tv/file/4285613 .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s