System, który został pogrzebany i przykryty solidną porcją ziemi widać został pogrzebany na żywca, a to czego inni nie zauważyli, że jest słaby oddech i bicie serca. Mowa oczywiście o dystrybucji Mandriva, która miała umrzeć, miała bo nie umarła.
Przez krótki czas głośno było o powstaniu Mageia dystrybucji pisanej przez osoby związane z Mandriva, a które odeszły tworząc system… właśnie: nowy, czy budowany na mandriva?? Mageia to dystrybucja, która ma zastąpić mandriva, ale czy na pewno.

Nie żebym narzekał, ponieważ z mandriva nie miałem styczności, więc nie mogę się wypowiedzieć jaki ten system jest. Wiem na pewno, że pisanie o nim, że jest to dystrybucja najbardziej rozpowszechniona i znana na świecie, z tym bym się nie zgodził. Jeśli by tak było, to by linux nie był w miejscu gdzie jest teraz. Mandriva, moim zdaniem, miała swoje 5 zł. w momencie kiedy o systemach linux nie mówiło się wcale, a osoby mające styczność z jakąkolwiek dystrybucją polecały mandriva jako system dla początkujących. Obecnie mandriva, moim osobistym zdaniem, ma swoje lata świetności za sobą. Jeśli było by inaczej i okazałoby się że jednak ten system nadal jest najpopularniejszym (gdybanie). To nie powstawał projekt mający zastąpić lukę po mandriva, oraz nie pojawiły się wieści o śmierci tej dystrybucji. Nie robi się takich rzeczy w dobie prawie powszechnego internetu i konkurencji. Świat linux-a się zmienił, przybyło kilka dystrybucji, które poszerzają swoją poletko i zasięg. Mandriva do tego grona nie należy, z jednego powodu: W swojej drodze życia nie spotkałem nikogo kto by mówił o mandriva, widziała co to jest, lub miał nawet zainstalowane.

Dlatego dziwi fakt pojawienia się informacji o nowym wydaniu mandriva. Więc co nowego pojawi się w mandriva w pierwszej alpha datowanej na 14 lutego: KDE 4.6.0, kernel 2.6.37, 4b10 firefox, serwer X.org 1.9 i cała plejada aktualizacji pakietów. Ciekawe jak to im wyjdzie, w dobie informacji, że ten system umarł?
Jestem bardzo ciekawy…

ps.
15 lutego ma pojawić się mageia – system budowany w oparciu czy raczej tworzony przez twórców mandriva. Nie dziwi fakt, że twórcy mandriva wyprzedzają konkurencyjny projekt, aby być o te 24h szybciej na świecie. Takie posunięcie może się okazać znaczące o przyszłość obu dystrybucji. Mając jednak na uwadze, że osoby tworzące mageia to dany team mandriva, ale z tą zmianą, że przy nowej dystrybucji mogą oni sobie pozwolić na pewną swobodę – to liczę, że mageia może nie od razu będzie dobra, ale będzie zawierać rzeczy, które przesądzą o jej wyższości nad mandriva.
Nie podoba mi się jednak to, że mandriva będzie prowadzić swoistą i osobistą wojnę z mageia, ponieważ data wydania, nie jest tutaj za pewne tylko i wyłącznie losową datą, ale chęcią wyprzedzenia konkurenta o walkę użytkowników mandriva, którzy odeszli od tej dystrybucji, jak i nowych użytkowników.
Na obecną chwilę bardziej jestem przekonany do mageia, ale jedno mnie interesuje: co takiego pokarzą twórcy mageia, czego nie będzie w mandriva czy innej dystrybucji.

ps2.
Ciekawi mnie, jak w dobie Ubuntu, Mint i coraz większego zdobywania popularności przez dystrybucji z prostą instalacją i działającym pulpitem, poradzi sobie mandriva (czy odzyska to co utraciła), a jak poradzi sobie mageia (projekt, który miał przejąć społeczność mandriva)??
Zobaczymy już za kilka dni… 🙂

Reklamy

7 myśli na temat “powstanie z grobu: mandriva 2011

 1. „powstaniu Mageia dystrybucji pisanej przez osoby związane z Mandriva” – przykład pierwszy z brzegu… nazwy własne są odmienne, chyba że się nie da naturalnie odmienić: mandrivy nie mandriva, tak samo z nazwą mageia.

  Ciekawi mnie, jak w dobie Ubuntu, Mint

  Ubuntu nieodmienne, ale Minta a nie Mint. W mianowniku brzmi całkowicie nienaturalnie i jest błędem.

  Widziałem człowiek i ten człowiek chwycił za klamka i otworzył drzwi. –> Tak też byś napisał?

  PS. tak, obudziłem się po 2,5 miesiącach 😉

  Polubienie

  1. A po co mam instalować i używać dystrybucję, która jest martwa – ironia. A na poważnie, po co mam instalować coś co działaniem i zachowaniem nie różni się od mageia? Może jakieś sensowne argumenty… 😉

   Polubienie

   1. A i za pomniał bym dodać: warto pamiętać, że są inne lepsze dystrybucje niż mandriva – mamy wolność wyboru, każdy wybiera to co chce 🙂 a że ja już mam coś zainstalowane, więc raczej się nie skuszę…

    Polubienie

 2. Ten tekst z jakiegoś translatora wyszedł? „Inaczej jeśli było by inaczej, że jednak ten system nadal jest najpopularniejszym to by, nie powstawał projekt mający zastąpić lukę po mandriva, jak i wieść o śmierci tej dystrybucji.” WTF? 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s