Dziwne, że choć w jednej dziedzinie linux ma przewagę nad konkurencją jeśli chodzi o programy. Mowa oczywiście o (nieliniowych) edytorach filmów/filmików. Na system windows z darmowych i w miarę dobrych programów można znaleźć tylko ten dodawany do samego systemu windows. Inne programy, albo nie są darmowe, albo mają minimalne zdolności edycji.
Pod tym względem system linux góruje nad konkurencją 🙂

auteur, jak można się domyśleć ze wstępu, jest to kolejny program typu wytnij fragmenty filmu, przenieś wycinek filmu, połącz fragmenty filmu- czyli prostej edycji filmów. Nie napiszę itd. bo nie ma innych możliwość (na razie) w tym programie. Program nie posiada przejść, ani ustawień odnośnie wklejenie zdjęć. Oczywiście można dodać między filmami zdjęcia, ale nie ma jak ich sobie ustawić, chyba że ręcznie. Program oddaje w nasze ręce edycje filmu w postaci pliku konfiguracji. Jest to spowodowane tym, że program opiera się na programie Mplayer i bez niego się nie zainstaluje, chyba że pobierze go jako powiązanie zależności 😉

Program możliwościami przypomina pitivi (choć i to też nie do końca), ale już do openshot mu bardzo daleko. Mnie osobiście nie przypadła do gustu obsługa w postaci ręcznego dodawania filmów, zamiast po przez przeciąganie w okno programy (chyba że to u mnie tylko nie działa). Mam też obiekcje do wykorzystania mplayera do tworzenia filmów już stworzonych. Najbardziej jednak doskwiera mi golizna z przejściami i dodatkami, ponieważ bez tego każdy program, w którym będzie można wyciąć fragment, zmontować, połączyć filmy lub rozdzielić – to będzie tylko prosty edytor pod względem montażowym. Jeśli chodzi prawdziwą nie liniową edycje filmów, czyli efekty, urozmaicenia w postaci przejść, dodania zdjęć i masek – jak i ich edycja, edycji samego filmu: zmiana kolorów, dodanie nakładek, które zmieniają odbiór obrazu – to tylko openshot to potrafi, a jak napisałem do niego auteur daleko.

Dla początkujących dobrą wiadomością jest pomocnik: okno z czapką, gdzie zostaniemy poprowadzeni za rączkę od dodania filmu, po jego prostą edycję montażową.
Co zaskakuje: że program jest rozwijany, i to w bardzo szybkim tempie. Podobnie z poprawianiem błędów. Widać autorzy programu myślą o tym (mam taką nadzieję), aby ich program stał się czymś więcej niż tylko programem do prostej edycji filmów. Może za jakiś czas usłyszymy o tym programie ponownie, tylko tym razem będzie on posiadał dużo większą paletę możliwości. Jak na dzisiejszy dzień, są inne programy które oferują to samo a nawet więcej…

ps.
W tekście nie zostały uwzględnione inne programy do edycji filmów, o zaawansowanej strukturze i z większą paletą możliwości. Powodem tego jest to, że nie mam z nimi styczności… więc nie mam za bardzo jak się odnieść do innych edytorów filmów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s