Z jednej strony brak gier, brak wsparcia odnośnie rozrywki, różnorodność sprawiają, że wszystkie dystrybucje są postrzegane jako coś co nie jest nikomu potrzebne i jest użytkowane przez nie wiele osób.

Ale nie sposób zauważyć, że system linux coraz bardziej zaczyna się wybijać z ram w jakie został włożony i to przez tych, którzy go nawet na oczy nie widzieli 🙂 Bo prawda jest taka, że najwięcej o systemie linux mają do powiedzenia osoby, które go na oczy nie widziały, nie użytkowały, a 10 min u kolegi uważają, że o tym systemie wiedzą już wszystko.
A przecież, osoby użytkujące system linux w codziennym życiu, nie muszą potwierdzać tego, że on działa, użytkują go, oglądają na nim filmy, słuchają muzyki, przeglądają internet i czasami sobie w coś zagrają 🙂 – po co takie osoby mają się tym chwalić? Przecież system jest dla nich… i działa cały czas stabilnie i nie mają z nim problemu.

System linux jako rozdrobnienie i nie posiadanie tak naprawdę jednej głównej dystrybucji, jako czołowy przedstawiciel tegoż systemu, można brać za błąd. Ale z drugiej strony, każdy kto spróbować się z systemem linux, może sobie wybrać taką dystrybucję, która mu odpowiada. Tu nikt nikogo nie zmusza, czy to ma być Fedora, Debian, Arch, Sabayon, czy może mint. Każdy ma wolną wolę i może się pobrać co chce i zainstalować co chce.
Takie podejście jak już napisałem, ma swoje złe i dobre strony, ale można powiedzieć, że każda z dystrybucji próbuje w innym sposób i innymi rzeczami przyciągnąć do siebie użytkowników.

Mogę stwierdzić, że ten rok, jak i kolejne będą należeć mimo wszystko do systemu linux 😀
Nie dlatego, że zdobędziemy 2% albo i 3% użytkowników, ale że to będzie stan zwyżkowy.

Skąd takie przypuszczenia?
System linux staje się obecny na portalach, zaczyna się głośniej o nim mówić i to co on potrafi i co można w nim zrobić. Sami użytkownicy, czyli społeczność krzyczy na tyle głośno, że zaczyna się nas słyszeć. Po za tym, same dystrybucje zaczynają się wybijać ponad przeciętność: Ubuntu z Unity (które może kolejny raz namieszać), OpenSuse z kolejnym wydaniem i choć w Polsce nie ma on za wielu zwolenników, to jednak nie można powiedzieć, że to nie jest wydarzenie – przecież obecnie giełda w Anglii pracuje na systemie linux, który ma dać oszczędności i pozwolić na dużo większe możliwości. Rosja, która zapowiedziała stworzenie swojej dystrybucji i wprowadzeniem systemu linux do szkół czy instytucji. Jeśli ktoś myśli że mint staje się tak szybko popularny z powodu Ubuntu, to się myli – system ten po prostu zawiera poprawki błędów odnośnie Ubuntu i to stawia go jako coś lepszego niż Ubuntu. Do tego min zawiera już sterowniki i inne przydatne rzeczy: jak flash, czy kodeki – taka kolej rzeczy już sprawia, że ludzie wybiorą go a nie Ubuntu z jednego powodu, nie muszą się zaznajamiać z instalacją programów 🙂 – ludzie są wygodni. Zaś osoby chcące czegoś więcej i chcące sobie pogrzebać w systemie, mogą wybrać inne dystrybucje, które im na to pozwolą, choć z założenia są one proste i zawierają instalator graficzny i pulpit zaraz po instalacji, mowa tutaj o: sabayon linux, chakra czy slax.
Coraz więcej powstaje blogów o systemach linux czy o danych dystrybucjach, portale też zauważają zainteresowanie tym systemem i publikują coraz częściej informacje na temat danej dystrybucji, czy wydarzenia ze świata systemów linux.

I właśnie to sprawa, że to nie ustanie, a raczej będzie wzrastać i procentować…
Ponieważ w tym aspekcie, koło raz poruszone w ruch, raczej się nie zatrzyma.
A przecież linux ma do zaoferowania znacznie więcej niż jeden pulpit, jeden program do jednej rzeczy, ale jest tego więcej. Po za tym, wsiąknięcie w system linux może skutkować tylko jednym, zarażeniem nim też innych, pokazując na swoim komputerze – jak działa, jak się prezentuje i jak się można cieszyć systemem i jego odkrywaniem 🙂 bo można go odkrywać bez końca, podobnie jak i dystrybucję, dlatego nie można się przy nim nudzić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s