Pojawiła pierwsza beta gnome3 lub jak kto woli gnome-shell. Dlaczego o tym warto wspomnieć?
Bo Pulpit ten będzie w gnome3 podstawą, która będzie i ma łączyć wszystko ze sobą. Jak już to napisałem na tym blogu, będzie to taki łącznik między programami a pulpitem i użytkownikiem.

Ostatnio pobrałem wersję fedora15, gdzie chciałem pomóc w testach nouveau. Jak się okazało: gnome-shell, które znajduje się na płycie w wersji live się nie uruchomiło, zaś po instalacji gnome-shell działa na sterownikach nouveau. Podobną mentalność obieło KDE, gdzie na nouveau (nv) działa część z efektów pulpitu – kwin np. przezroczystość paneli czy widoczne jednostajne wysuwanie się paneli. W tej sytuacji pulpit gnome3 zaczyna podnosić się z dna. Sprawa jest dość prosta 🙂 jeśli sterownik nouveau czy nv będzie działał, jest duża szansa że uruchomi się nam gnome-shell inaczej zobaczymy stare dobre panele. Choć jeśli chodzi o sterowniki nvidia, to bez nich możemy zapomnieć o grach, czy użytkowaniu programów do grafiki – wiec mimo wszystko i tak potrzebny jest w systemie ster nvidia, a nie nouveau.

A co w gnome-shell nowego? Wyrzucono przycisk minimalizacji, gnome-shell zyskało kilka nowinek i same poprawki błędów, twórcy raczej będę się obecnie skupiać na tym, aby shell przyspieszyło i było użyteczne.

Jak napisałem wyżej: instalując wersję fedora15 do testów grafiki, otrzymałem gnome-shell.
Co mogę powiedzieć odnośnie moich doznań. Są one takie same jakie były od początku zetknięcia się z gnome-shell, w tej materii się nic nie zmieniło. Ten projekt nie powinien powstać, takie jest moje zdanie. Napiszę więcej: twórcy gnome, zamiast odejść od utartej drogi, która wygląda tak, że zostaje coś dane do pulpitu, a później przez lata jest to naprawiane i poprawiane, z bardzo nie wielką ilością nowości. Takie myślenie miało przyszłość kiedy pojawiło się pierwsze wydanie gnome2, ale nie teraz. Około 3 lata temu gnome powinno zacząć wprowadzać znaczące zmiany, aby teraz przejść na gtk3 i wejść na salony z całkiem czymś nowym. A tak to mamy zastój rozwoju pulpitu od ohoho i jeszcze trochę. Pulpit w całej okazałości nie zmienił się kiedy się pojawił. Dla jednych to dobre, że pulpit jest cały czas ten sam, a dla innych to już przesada, aby to na co patrzą co dziennie z wydania na wydanie odstawało od innych. Ale to moje zdanie, więc nie którzy się mogą nie zgodzić.
Kiedyś byłem zwolennikiem gnome, nie przejmując się KDE. Obecnie sytuacja wygląda inaczej, bo użytkuję KDE spoglądając czasami na to co pokazuje gnome i trochę to wygląda tak, że gnome to taki zubożały dziadek, który ubierając modny garnitur, łykając witaminy i viagrę – myśli że stanie się w jednej chwili psem na baby i będzie potrafił dorównać takiemu 28 latkowi, któremu co chwilę wymieniają serce, płuca i nerki na nowe – aby jego żywot trwał wiecznie, a nie tylko przez chwilę. I oby się nie stało tak, że z gnome pozostaną tylko wierni fani tego pulpitu, a reszta rozejdzie się po innych pulpitach, które mogę zaoferować lepsze wrażenia, niż techno-dziadek na dyskotece.

ps.
Obecnie Fedora jak i openSuse przystają przy gnome-shell, stwierdzając że Unity to projekt, który potrzebuje jeszcze dużo pracy.

Reklamy

3 myśli na temat “gnome-shell 2.91.90 (gnome3 beta1)

  1. Kurcze… Canonical nie naprawiło błędu nVidia, więc nie mogę tego sprawić, ani jak to jest w gnome-shell, bo Ubuntu nie zawiera oficjalnej wersji, ani Unity.

    Polubienie

  2. Ja mam któreś wydanie testowe Ubuntu 11.04 na VirtualBox’ie + Unity 2D chyba z jakiegoś dodatkowego repo (do którego zmiany widoczne na filmach jeszcze nie dotarły).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s