Wczoraj przed wyłączeniem laptopa dokonałem aktualizacji systemu Ubuntu, co zaowocowało tym, że trafiłem na większą aktualizację systemu. W repo 11.04 Ubuntu od kilku dni zaczynają się (wreszcie) pojawiać większe aktualizacje paczek znajdujących się w systemie.
I wczoraj pojawiła się aktualizacja, która zawierała compiz 0.9.4 i xorg i xserver 🙂 resztę można włożyć między książki, ale inne… hmm widać, że twórcy Ubuntu spieszą się przed wydaniem kolejnej wersji alpha (czyli 3). Ja czekam na naprawdę błędu, który blokuje sterowniki nvidia-current, bez nich ani Unity, ani compiz w gnome.

Dzisiaj jednak dowiaduje się, że aktualizacja obieła też samo Unity, które na obecną chwilę prezentuje się tak:

Odnośnie projektu Unity-2d to też tu widać rozwijanie koncepcji i garść nowości 🙂

———-
Dziwi fakt, że bez nvidia-current Unity się nie uruchomi na laptopach i komputerach z kartami tego producenta. Nouveau nie dorasta zamkniętym sterownikom do pęt i nie oszukujmy się – jeszcze wiele mu brakuje. Oczywiście sytuacja zmieniła by się w momencie, kiedy czołowe dystrybucje (fedora, opensuse i Ubuntu) zaczęły by się „mocno” udzielać w ten sterownik, przy udziale społeczności – gdzie nie wierze w to, że nie znalazły by się osoby, które chciały by poddać się testowaniu, badaniu, czy zgłaszaniu zmian.
———
Zaczyna też robić się ciekawie też z innego powodu. Opensuse obecnie może się pochwalić wdrożeniem w giełdę w Anglii, co tylko świadczy o tym, że jak się chce to można. Ale w ten właśnie sposób system linux się reklamuje i pokazuje, że nie jest taki toporny i tylko dla wybranych. Taka reklama oczywiście pomaga nie tylko w spojrzeniu na system linux z perspektywy użytkowej w zastosowaniach serwerowych, ale też desktopowych. A to oznacza, że linux może zyskać kolejnych nowych użytkowników 🙂

Więc obecnie jeśli twórcy danych dystrybucji przedstawią naprawdę fajne rozwiązania i będzie to coś, gdzie to wyróżniać daną dystrybucję – to może się okazać, że na koniec roku przybędzie nam dużo więcej użytkowników niż wcześniej 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s