Kilka dni temu naciskając na nick osoby, która mnie skomentowała, przeniosłem się na jej stronę. Był tam poruszony temat użytkowników systemów linux. Że jedni go sobie użytkują, a inni wysyłają powiadomienia o błędach, szukają rozwiązań, tworzą pache, czy spełniają się kreatywnie itd. – coś w tym jest.

Linux ma tą przewagę nad systemem windows, że windows nie posiada możliwości rozwoju kreatywnego przez jego użytkowników. W tym systemie możemy zmienić sobie kolor obramowania, tapetę i nasycenie kolorów obramowania i chyba tyle. W systemach linux nie jesteśmy ograniczeni w tej materii. Bo możemy sobie zmienić dosłownie wszystko: od położenia przycisków na belce, po rozmieszczenie tytułu, a na grubości paska przewijania w oknie, jak i kolorów kończąc. Nie jesteśmy w żaden sposób ograniczani, a nawet twórcy zachęcają nas do tworzenia i udostępniania naszych pomysłów czy tego co nam przyjdzie do głowy.
W ten sposób mamy możliwość decydowania, jak wygląda nasz system 🙂

Tylko czy naprawdę wykorzystujemy możliwość udzielenia na rzecz danej dystrybucji. Czy pomagamy ją tworzyć, czy jesteśmy częścią społeczności danej dystrybucji??
Osoby użytkujące daną dystrybucję, nie oczekując od niej niczego więcej niż to aby działała i potrafiła uruchomić dany program, czy można przeglądać internet. To normalne podejście takie samo jakie mają użytkownicy systemów windows. Nie jest to złe, ale też nic nie nosi do naszego wkładu w głębszy rozwój tego systemu.

Ale jest też grupa, która tworzy paczki, wynajduje rozwiązania problemów, czy udziela się na forach, czy stronach. Aktywne uczestnictwo w rozwoju i pokazywaniu, że ten system może być normalnie użytkowany, a do tego problemy to żadne problemy – dają pewną dozę wkładu w rozwój. A do tego przecież, dana osoba korzysta z prawa, które dali mu twórcy dystrybucji, jak i twórcy pulpitu, czy programu: pomaga w jej rozwijaniu i tworzeniu.
Jeśli by przyjąć, że linux od początku przyjmuje idee windows-a czy mac-a, okazało by się, że po roku lub dwóch na polu walki pozostały by tylko 2, no może 3 dystrybucje, które dzierżyły by pierwszeństwo w wyborze i zdobywaniu użytkowników, a do tego wprowadzono by opłatę za daną dystrybucję. Reszta została by zniszczona lub zablokowana, aby nie miała prawa się pokazać i wybić. Nowe wersje pojawiały by się co jakiś czas, a nie jak to jest obecnie: raz na rok, raz na pół – zależy od dystrybucji. Tak naprawdę, dana dystrybucja była by nastawiona na zysk i zagarnianie użytkowników (nie czysta i brutalna walka z konkurencją), niż na rozwój. Wiele projektów jak i programów nie powstało by, bo nie miało by to sensu. Wiele idei by upadło, a jeszcze więcej kreatywności zastało by pogrzebane. System linux miał by tylko 2 pulpity i to do tego rozwijanie w dość powolnym tempie, po co wprowadzać innowacyjne rzeczy, kiedy stare rzeczy fajnie są przyjmowane. I co 3 lub 4 lata dostawaliśmy by nową wersję danej dystrybucji, gdzie tak naprawdę nie wiele by się zmieniło. Linux stał by się podróbką windows-a, czy macos – bez duszy, bez wnętrza.
I ile w tym momencie system linux miał wsparcia w użytkowników?

Ale że sytuacja wygląda inaczej, to system linux wyróżnia się na tle innych systemów, właśnie społecznością, która tworzy, przykłada rękę do wyglądu danego systemu, która pomaga w testach i kreowaniu danej dystrybucji.

Mi nie przeszkadza to, że ktoś tylko użytkuje daną dystrybucje 🙂 Dla mnie ważne jest, to że ją w ogóle użytkuje… a tym samym pokazuje innym, że system linux nie jest straszny i nie polega tylko na komendach.
Ponieważ nawet kiedy nic nie robisz dla danej dystrybucji, ale użytkujesz ją to dajesz świadectwo, że można mieć system linux na komputerze, a do tego używać go do codziennej pracy czy użytku i tak dokładasz swoją cegiełkę do rozwoju. Przecież dana osoba przegląda internet, słucha muzyki w internecie, czy ogląda filmy na stronie – cały czas pokazuje, że używa systemu linux – a to sprawia, że twórcy danych serwisów mogą założyć oddzielny dział dla linux-a.

Więc czy efektywnie udzielasz się przy danej dystrybucji, czy tylko ją użytkujesz – wpierasz jej rozwój 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s