OpenSuse w obecnej chwili zaczyna się wybijać ponad przeciętność, robiąc przy tym reklamę systemom linux , a na dodatek promując samego siebie jako dystrybucję i system idealny wszędzie i na komputery osobiste i w firmie czy instytucji.

Jak już wiele razy napisałem: reklamą systemów linux są jego użytkownicy i to, że oni sami dają świadectwo że system linux nadaje się do codziennego użytku.

I prawdopodobnie Novell doszedł do tego samego wniosku i postanowił rozpromować swoją dystrybucje, jak i jej inne odmiany na szersze spektrum.

Co z tego wyszło?
Giełda w Anglii działa pod systemem linux stworzonym przez Novell. A teraz jedna z sieci sklepów w Szwajcarii czyli coop zastąpiła windowsa, na rzecz SUSE Linux Enterprise. Jest to już drugie dość duże wdrożenie w kontekście Novella, co może oznaczać, że to nie jest ostatnie takie wdrożenie w tym roku.

Wszędzie tłumaczy się przejściem na linux-a oszczędnościami, lepszym działaniem i mniejszymi kosztami utrzymania systemu, jak i urządzeń. Jest to dla mnie zrozumiałe i normalne, ale nie wszędzie.

Ale co to oznacza wobec tego dla nas. A to, że system linux staje się powszechny, coraz więcej firm może zainteresować się daną dystrybucji czy rozwiązaniami i wdrożyć to, zamiast windows-a.

A patrząc nawet na nasz kraj, to pierwsze gdzie bym wprowadził system linux to Poczta Polska i Zus i śmiem przypuszczać, że już po miesiącu wszyscy odczuli by poprawę działania i usprawnienie procedur, jak i samego funkcjonowania. Obecnie przychodząc na pocztę, spotykam się z tym, że komputery które mają spełnić oczekiwania nie spełniają ich. A system wielokrotnie się dusi, zawiesza i zastyga – a przecież nic wielkiego się nie robi w tym czasie. I w tym momencie jedno jest pewne: nie mówiło by się o likwidacji małych placówek, ale rozszerzeniu ich na jeszcze większą ilość – jeśli zamiast pozostawać przy topornym systemie windows (w większości przypadkach XP, który pewnych rzeczy już nie obsłuży czy daleko mu do wykorzystania potencjały jaki drzemie w nowych procesorach. Po za tym, porównując zainstalowany XP na starym komputerze do dystrybucji Ubuntu 9.10 czy nawet 10.04 to zauważalnie linux wygrywa to porównanie – jest to moje osobiste zdanie oparte na podstawie swoich doświadczeń z testowaniem obu systemów na sprzęcie, którzy swoje lata miał już za sobą i XP w tym momencie nie dał rady się użytkować, czego nie mogę powiedzieć o Ubuntu.

Ale nasz kraj jest chory, więc raczej mogę sobie pomarzyć, aby na poczcie zagościł linux i czas oczekiwania skrócił się z 10, 20 min do 5, max. 10 min.

Źródło: novell.com

Reklamy

2 myśli na temat “sklepy coop w Szwajcarii przechodzą na system linux (opensuse)

 1. I znów blog linuxowego neofity, piejącego jaki to MS be a linux cacy. Doświadczenia zdobyte na instalacji systemów na domowych maszynach popartych z góry założoną tezą o wyższości linuxa nad windowsem ma się nijak w zastosowaniach profesjonalnych.
  W firmach działają Windows 7 na 521MB ramu i działają dobrze i stabilnie.
  Nie zapomnij zainstalować Excela i Worda na linuxie + oprogramowania napisanego na zamówienie w C# na platformę MS (np implemetacji technologii Intela vPro, której linux w ogóle nie obsługuje).
  Nie tylko nasz kraj jest chory, ale i cały Internet, bo dostęp do niego uzyskało za dużo pseudofachowców (czytaj idiotów, wg Lema)., stąd stał się on śmieciowy i zaszumiony.

  Polubienie

  1. A ja nie lubię fanboy-ów windows-a, którzy nigdy nie użytkowali żadnej dystrybucji i nie próbowali ją dostosować do czegoś, a już mają taką wiedzę na temat tegoż systemu, że ohoho i dupa blada 🙂
   Po pierwsze co ma RAM do tego jaki system działa na danym komputerze 😉 a ja myślałem że tu się wszystko liczy… i nie powiesz mi że na moim 1GHz procesorze i 512 RAM zainstaluje sobie W7, kartą grafiki GF2 – da się? 😉 – bo z tego co napisałeś to system się zainstaluje i będzie mi działał szybko.
   Więc co to za rekomendacja, bo komputer ma 512 RAM…
   I żyjemy w świecie, gdzie istnieją inne programy biurowe nie tylko Word i Exel – ponieważ świat linuxa to kilka programów biurowych, a nie tylko jeden ten właściwy – brak tej wiedzy obliguje mnie do stwierdzenia, za dużo windows-a i brak wiedzy na temat, który się wypowiedziałeś, stając się ignorantem i osobą z powiedzenia Lema 😉 a twój komentarz pokazuje, jak bardzo windows cię ogranicza… może czas zapoznać się z tym o czym napisałeś instalując jakaś dystrybucję i próba dostosowania jej pod siebie lub firmę.

   ps.
   libreoffice (na pewno nie wiesz co to, to taka pochodna openoffice – a openoffice to taki pakiet biurowy za darmo), posiada już możliwość otwarcia plików biurowych od word-a i zapisywania ich w tym formacie…
   ale skąd masz to wiedzieć, jak tylko windows się liczy

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s