To co przedstawia się początkującym, to zafałszowana rzeczywistość. Ponieważ, jeśli ktoś zapoznał się z kilkoma dystrybucjami, to zauważy że nie wiele się one różnią.
Oczywiście distrowatch przedstawia ranking 100 dystrybucji. I trzeba tu napisać prawdę: dystrybucji jest kilka, tylko zawsze znajdą się osoby, które zachcą choć na chwilę zabłysnąć i tworzą dystrybucję w oparciu o coś, co już zostało stworzone. Ponieważ głównych dystrybucji na obecną chwilę, jest tylko garstka: Debian, Fedora, openSuse, Arch, Ubuntu, Slackware, Gentoo, Mandriva, FreeBSD i PClinuxOS czy pardus- reszta ma nikłe szanse na zaprezentowanie w śród użytkowników. Fedora, opensuse, Ubuntu, PClinuxOS, Mandriva i Pardus to dystrybucje dla początkujących. Debian, Arch, gentoo, freebsd, slackware – to dystrybucje dla zaawansowanych. Reszta to przeróbki dystrybucji wymienionych powyżej np. Mint, centOS, chakra, mageia. Najbardziej „ulepszaną” dystrybucją jest Ubuntu, co dziwi – ponieważ wywodzi się ono z Debiana. Widać, albo jest to dystrybucja, która daje łatwą możliwość stworzenia własnej dystrybucji, albo tak wiele jej brakuje.

Ale patrząc na głównych graczy o użytkownika, można gdybać – dlaczego popularność zdobywają dystrybucje budowane na innej, jak sabayon czy Mint – przecież one czerpią garściami z pracy innych osób, ale widać ludzie nawet o tym nie wiedzą i instalują dystrybucje myśląc, że to system jedyny w swoim rodzaju.

Co nie zmienia faktu, że najlepiej jest sprawdzić oryginał. Ponieważ dopiero wtedy mamy możliwość przekonania się, co zmieniono a co zepsuto.
Dlatego uważam, że każda osoba powinna zacząć przygodę od głównej dystrybucji, a dopiero później przesiąść się na coś, co ma być niby lepsze. Inaczej, jak mamy mieć porównanie, która dystrybucja jest lepsza, jeśli nawet nie wiemy jak działa oryginał.

Reklamy

10 myśli na temat “linux to tak naprawdę kilka dystrybucji

 1. Najprawdziwsza prawda, jednak z Ubuntu sprawa jest nieco inna niż z innymi dystrybucjami. W Ubu zmiany są na tyle daleko idące, że kompatybilność z Debianem została zatracona. Najlepszym przykładem może być chyba Sabayon, jako Gentoo dla leniwych 😉 (nie używam na co dzień ani jednego, ani drugiego).

  Polubienie

 2. Fedora podobnie jak Ubuntu – choć są to systemu, które w swoich początkach bazowały na dystrybucjach matce, to obecnie się dystrybucjami sami w sobie.
  Odnośnie pc-bsd, to ma on duże powiązania z systemem linux, dlatego znalazł się na tej liście 🙂

  Polubienie

 3. Tak naprawdę to dystrybucja jest formą rozpowszechniania (dystrybucji) systemu. A system jest jeden – Linux dlatego dystrybucje nie muszą się wcale różnić. Tak naprawdę do niejedna dystrybucja jest bardziej podobna do drugiej niż ta sama dystrybucja po krótkiej konfiguracji dokonanej przez użytkownika po instalacji. Wydaje mi się że można mówić o dystrybucji jak o formie pomocy w instalacji systemu (jądra) i oprogramowania niż niezależnym systemie. Tak naprawdę nie ma większych problemów z zainstalowaniem czegokolwiek charakterystycznego dla jednej dystrybucji w drugiej nawet gdybyśmy chcieli zmienić w niej system pakietowania źródeł.

  Polubienie

 4. Fedora jest tworem Redhata ,a Ubuntu Debiana, zaś PCLINUX od Mandrivy obecnej , wczesniej Mandrake. Skoro już wymienione było FreeBSD, warto też OpenBSD,NetBSD,OpenSolaris i Minix.

  Polubienie

 5. „Fedora podobnie jak Ubuntu – choć są to systemu, które w swoich początkach bazowały na dystrybucjach matce, to obecnie się dystrybucjami sami w sobie.”
  Bzdura. Ubuntu ciągle bazuje w ponad 80% nad debianie. Żeby było dystrybucją samą w sobie musiałoby mieć swój własny zestaw pakietów a tych jest mało. Bez Debiana nie ma Ubuntu. A o Fedorze piszesz raz tak raz tal. zdecyduj się czy jest samodzielną dystrybucją czy nie. Poszukaj sobie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s