Mint, dystrybucja wywodząca się z Ubuntu i bazująca na nim, wybija się ponad przeciętność postawieniem sprawy jasno: Mint nie będzie miało gnome-shell, nie będzie miało Unity, będzie działało na Gnome 3.

Taka informacja wyszła od głównego szefa zespołu, który pracuje nad dystrybucją Mint.
To też oznacza, że Mint może pozyskać kolejną rzeszę osób, którym nie podoba się ani jeden projekt, ani drugi. Ponieważ każdy będzie mógł sobie zainstalować powyższe pulpity, co oznacza jedno – mint stawia na czyste gnome.
I co zaczyna być widoczne: Mint stawia także KDE, wypuszczając wersję Mint z tym pulpitem, oraz eksperymentuje z Debian-em, wypuszczając wersję Mint w oparciu o tą dystrybucję.
To trochę jakby Mint poszukiwał innego źródła, na którym mógł by się oprzeć. kierunek Debian i KDE, moim zdaniem – to eksperymenty, które mają pokazać – w co się lepiej opłaca inwestować czas i na czym lepiej oprzeć przyszłe wydania.
Nowe wydanie ma się pojawić w maju i ma się opierać na Ubuntu 11.04…

Z innej strony, czy to daje sygnał innym dystrybucjom, że one się sprzedały? (fedora inwestuje w gnome-shell – przedstawiając, że udało im się dać ikonki na pulpit – czyli cały czas pracują, aby gnome-shell był jeszcze lepsze, podobnie jak i openSuse, które wypuściło cd-live z gnome-shell pokazując że to naprawdę działa) Ponieważ jak nazwać tekst w którym twórcy openSuse i Fedora krytykują Unity, za masę błędów i problemy odnośnie połączenia go z compiz i że w ich dystrybucjach Unity nie będzie do zainstalowania. Tylko że gnome-shell też nie jest idealne i porzuciło compiz dla clutter i mutter, któremu daleko z efektami i konfiguracją do compiz. Ponieważ niech mi ktoś odpowie: gdzie w gnome-shell można zmienić animację otwierania okna, zamykania, czy inne efekty pulpitu? Nie ma takiej możliwości? No co wy, przecież gnome kiedyś było edytowalne, a teraz nie można sobie nawet zmienić położenia zegarka? Nie możliwe 😉 A da się zmienić głupi jeden przycisk, aby działał inaczej? A może tray, który pokazuje się na dole, po najechaniu można zmienić? Kurcze, też nie – TO CO MOŻNA ZMIENIĆ W gnome-shell, ABY PULPIT BYŁ TAKI JAKI JA CHCĘ!!?? – nic? Niemożliwe 😉
Podobna sytuacja dopada Unity, które nie daje nam możliwości dostosowania sobie pulpitu, pod siebie. A moim zdaniem, mogli by (twórcy) chociaż dać możliwość przenoszenia panelu na dół i pozwolić mu się pokazywać w momencie kiedy zbliżę się kursorem do krawędzi ekranu. Taaa, z Unity można naprawdę kombinować, jeśli główny szef Canonical nie pozwoli w Ubuntu na wyjście do słoneczności i ślepo podążał drogą szefa Apple – ma być tak jak on chce i tak ludzie to łykną, bo są debilami i idiotami, takim ślepym tłumem, który podąża za głosem jednego, tego właściwego. Popularność IPAD-a nie wynika z tego, że jest on dobry, a konkurencja jest beznadziejna, ale ludzie wierzą ślepo, że znaczek Apple (ugryzione jabłko), oznacza genialność i nowość. Kiedy szef Apple zapowiadał IPAD, każdy się śmiał, że to się nie uda – a teraz? Każdy kopiuje ich produkt.

Podobna sytuacja zaczyna istnieć w systemach linux: Ubuntu dobre, reszta zła – bo to konkurencja. A prawda jest taka, że Ubuntu to linux, podobnie jak i reszta, więc czy jeśli ktoś ma inne spojrzenie na sprawę jest od razu zły?
I pamiętam sytuację, jak społeczność Ubuntu wołała, krzyczała i biła gdzie popadnie, że Ubuntu jest brzydkie. Dla mnie to było śmieszne, bo Fedora od lat opiera się na tym samym theme i jakoś jej społeczność ma to gdzieś, bo to o działanie dystrybucji chodzi, a nie jakieś theme, które można sobie przecież zmienić, o czym chyba nie wiedziały rzesze użytkowników Ubuntu. – czy to oznacza, że Ubuntu jest dla idiotów, którzy nie potrafią sobie nawet theme zmienić, czy pobrać? Wynika z tego, że tak. Ponieważ zerkając na Kubuntu można odnieść wrażenie, że ludzie instalujący Ubuntu, tak naprawdę nawet nie widzą czy nie chcą wiedzieć, czym jest linux…

Linux to dystrybucje, które opierają się na podobnym jądrze, tym samym pulpicie i tych samych programach, wyróżnia je tylko jedno: wkład twórców w leprze przystosowanie danego pulpitu pod dane podzespoły, na których się wszystko opiera, czy wkład w likwidację błędów odnośnie danego systemu. Ponieważ vlc działa wszędzie podobnie, pidgin dział wszędzie podobnie, KDE działa wszędzie podobnie. Różnice wynikają, jak już napisałem, w tym – co twórcy zmienili, aby dany pulpit czy program działał lepiej. I tak jak to było bodajże rok temu z Pulseaudio – gdzie twórcy Fedora wyrazili ubolewanie nad tym, że twórcy każdej dystrybucji (tych najważniejszych) pracują nad tymi samymi błędami i problemami, dochodząc do tych samych rozwiązań, ale pracując w odrębnych zespołach. I zaproponowali oni, aby wobec tego, każda dystrybucja wykazywała – nad czym pracuje obecnie, ponieważ może programiści Fedora i openSuse też nad tym pracują i można by połączyć siły, aby szybciej rozwiązać problem. Jak się można było domyślać, Canonical i Novell nie podzielili idei twórców dystrybucji Fedora.

Miało być o Mint, a rozpisałem się też na inne zagadnienia 😉 ale uważam, że trzeba było o tym napisać, odnośnie całego tego szumu na temat gnome-shell i Unity, oraz innych dystrybucji.

ps
Obym tu nie przepowiedział przyszłości, ale w momencie kiedy Windows wypuści nowy system, który zaproponuje swoim użytkownikom to co linux ma od wielu lat, może się okazać, że system linux będzie nowinką, której nikt nie będzie chciał użytkować, bo będzie po prostu za trudny. A jeśli nie windows, to zostanie wybrany mac – a tylko dlatego, że linux trzeba sobie instalować, a windows i system apple nie – i to może decydować, dlaczego zostanie wybrany windows i mac, a linux nie będzie nawet wymieniany w gronie systemów. I jak napisałem, abym się mylił – ale obecne czasy idą w tym kierunku… prostota, łatwizna, system dla idiotów, gdzie nic nie trzeba wiedzieć, a linux taki nie jest.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s