Każda z dystrybucji ma w sobie coś co nie jest otwarte, czy nie jest wolne.
Może was zastanawiało dlaczego w Ubuntu po instalacji kiedy otworzymy dany program do filmów czy muzyki, musimy pobrać dodatkowe paczki, aby słychać MP3, czy obejrzeć film, który ma format mpeg, avi lub mp4. Ponieważ nie są to wolne rozwiązania… ponieważ za wolne rozwiązanie odnośnie mp3 wskazuje się vobis lub ogg. Do przeglądanie internetu i oglądania filmów na różnego typu portalach czy stronach wymusza się używania adobe flash player, jego wolna i otwarta alternatywa to gnash czy sfw. Podobna sytuacja jest w przypadku sterowników do kart graficznych, nvidia ma swoje, a jeśli ktoś chce otwarty sterowniki to ma nouveau (nv).
Idea otwartości i wolności, spowodowała powstaniem organizacji, która pała się walką o otwartość i dawaniem wolności… której szefem jest pan Richard Stallman.

Nie ma nad czym tu się rozwodzić, system linux nie jest tak popularny jak inne konkurencyjne systemy, aby czymkolwiek zawojować.
I teraz może was to zdziwi, ale większość dystrybucji nie jest wolna. Można to odczytywać w ten sposób, że posiada możliwość instalacji zamkniętych sterowników, a nawet się na nich opiera.
Ale przecież każda z dystrybucji daje nam możliwość instalacji adobe aflash, nvidia-current, czy kodeków do słuchania mp3 i dlatego nie znajdują się one na liście dystrybucji/systemów, które są wolne.

Więc jakie dystrybucje znajdują się na liście:
BLAG Linux – dystrybucja bazująca na Fedora
Dragora – autorski system
gNewSense – dystrybucja bazująca na Ubuntu
Ututo – dystrybucja bazująca na gentoo
Venenux – dystrybucja oparta jest na Debianie

Odpuściłem sobie dystrybucje do zastosowania muzycznego i tylko tego, albo przeznaczonego dla szkół.
Ale bodajże tylko ututo nie ma możliwości zainstalowania niczego co nie jest wolne, wszystko inne możemy sobie instalować i kasować. Reszta ma jakiś mniejszy czy większy dostęp do tego, co jest zamknięte.

Jak widać, system linux nie jest do końca otwarty, wolny. Są w nim rzeczy, które są zamkniętym kodem, ale z powodu lepszego działania wykorzystuje się to, za przyzwoleniem.
Zawsze dziwiło mnie to, w niektórych dystrybucjach, że kiedy je instaluje muszę się zgadzać z licencją. Tylko co tak naprawdę ta licencja zawiera?

W obecnej chwili zastanawiam się nam ututo, które nie dość że bazuje na gentoo, to jeszcze niby nie ma możliwości instalacji wszystkiego tego, co zamknięte. Po za tym, chciał bym zobaczyć jak zostało tam rozwiązane to, że większość ludzi słucha muzyki po przez mp3, ogląda filmy po przez avi czy inny format, a na stronach króluje flash adobe. Intryguje mnie też to, że to gentoo – więc jak się ten system prezentuje i działa, w oparciu o te blokady.

Po za tym, interesuje mnie to, czy naprawdę każdy z tych systemów ma tylko otwarte rozwiązania, czy jednak pozwala „na lewo” zainstalować coś co nie jest kwestii GNU linux, to jest ciekawe właśnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s