Czy istnieje alternatywa dla sieci Skype i tegoż programu?
Tak, istnieje.
Protokół SIP miał być konkurencją, wolną konkurencją dla zamkniętego protokołu skype.
Odnośnie systemu windows, to sprawa jest o tyle ciekawa, że na ten system mamy kilka programów, które chciały przejąć trochę tortu z komunikacji: telefon komputer i komputer komputer. Więc mamy oovoo, czy inne programy które chciały się wbić w świadomość milionów rozmówców skype. W zeszłym roku, w niektórych kręgach hucznie krzyczano, o tym że system linux otrzymuje możliwość rozmowy audio-wideo po przez przeglądarkę. A jak wiemy, na windows wtyczka już była od jakiegoś czasu. Nie pamiętam teraz programu, ale był jeszcze jeden program, który chciał zawojować w temacie rozmów grupowych.
Jak sami widzicie i tak większość wybiera skype. Powodem tego jest jakość rozmowy na dość dobrym poziomie, jak i wprowadzenie do komunikatora wielu poprawek, które miały jeszcze poprawić idee rozmowy.

A jak to wygląda w systemie linux?
Tu mamy, Ekiga – która działa podobnie jak skype, łączy się za pośrednictwem protokołu SIP i H.323. Mamy Gizmo, które posiada ala własną sieć, jak i pozwala na komunikację z innymi protokołami.
Ale i tak króluje tutaj skype, który na dobrą sprawę zatrzymał się w rozwoju. W światku systemów linux panuje też jabber, który pozwala na rozmowy audio-wideo, choć to działa też w windows.
Problem w tym, że ja nie używam Ekiga i nie znam osoby, która by tego używała.
Nie mówiąc już o użytkownikach linux-a, którzy używali by SIP.

Ponieważ wadą każdego programu do komunikacji VOIP jest to, że inne osoby nie posiadają albo tegoż programu, albo nie mają odpowiedniego konta w danej sieci komunikacyjnej.
Kolejna rzecz to jakość oferowana przez dany protokół, odnośnie wizualnych i głosowych walorów – tu SIP po prostu mięknie…
Dlatego większość woli skype, właśnie dla jakości rozmów jakie oferuje, a nie to czy program jest dobry czy nie.

I dochodzimy do sedna tematu… ponieważ powstała lub jak kto woli została powołana grupa ludzi, którzy przy wsparciu organizacji walczącej o wolność w świecie oprogramowania czyli GNU zainicjowała pomysłem stworzenia wolnej alternatywy wobec skype. Powstał projekt: GNU Free Call – który ma za zadanie stworzenia alternatywy dla skype, który nie dość że posiada luki które są otwarte dla służb mundurowych odnośnie podsłuchu, to jest to protokół zamknięty.
Projekt zapowiada też wprowadzenia bezpiecznego rozmawiania i podniesienia standardu rozmów do porównywalnych do tych ze skype.
Oczywiście najpierw trzeba stworzyć GUI programu, który służyłby do obsługi rzeczonego protokołu.
Jak widać szczytny i wyniosły cel… naprawdę, wielkie założenia i wielkie ambicje.

Problem w tym, że żaden protokół w systemie linux nie stał się wielkim szałem. Od dość dawna mamy przecież możliwość rozmowy po przez jabber – a nawet nie wiem, czy ktoś z tego korzysta. Kolejny problem, to nie program, ale ludzie – przecież, komu się będzie chciało używać dwóch programów, czy zakładać nowe konto, bawić się z całą jego konfiguracją, ludzie coraz bardziej stają się wygodni – dużo w tej materii psuje FB, które po prostu coraz bardziej uświadamia ludziom, że życie w utopi internetu jest rzeczywistością. Kolejna rzecz, może pojawić się sprzeczność odnośnie zagadnień – jedni będą chcieli całkowitej anonimowości, a drudzy aby dać swobodę ku wyborom. Google też dało nam rozmowy po przez gmail i co się z tym robi? – nic.
Wszyscy i tak wybierają skype, bo ma on dobrej jakości rozmowy, a przy tym nie trzeba kombinować z innym programem, wprowadzać kogoś…

Obym się mylił, ale jeśli naprawdę ten projekt nie odda w ręce użytkowników dobrego, ciekawego i fajnego pomysłu, to raczej będzie to kolejny projekt, o którym za pół roku nikt nie będzie pamiętał.
Twórcy muszą patrzeć na to, aby nie popełnić błędów innych programów i próby wprowadzenia ich do życia każdego człowieka. Ponieważ na systemie linux wystarczy, że zaprezentują dobry program z dużymi możliwościami, ale też na tyle prosty na pierwszy rzut oka, aby każdy początkujący sobie poradził i do tego pozwalający na więcej, niż oferuje to skype i jego telefonia, no to jest szansa. Ponieważ największym wyzwaniem będzie system windows, na którym wyparcie choć na odrobinę skype będzie się liczyć z tym, że twórcy tego programu, podejmą stosowne kroki, aby odbić użytkowników, których mu się zabrało. A na obecną chwilę słyszy się o wprowadzeniu skype do FB, co też nie wróży wielkiej popularności temu projektowi.
Ale liczę na to, że za jakiś czas pojawi się zalążek programu, który będzie ewoluował i się rozwijał, dodając nowe funkcje i wprowadzając pomysły, które naprawdę przewyższą inne projekty.
Ponieważ na obecną chwilę, programy które oferują możliwość rozmowy w obrębie tego co chce mi wskazać ten projekt to namiastka tego co już oferuje skype…

Źródło: planet.gnu.org

ps.
I wpisując w synaptic: sip (nazwa i opis) pojawia mi się kilka programów, które działają w oparciu o protokół SIP, więc dlaczego żaden z nich nie zdobył popularności, jaką ma skype na wszystkich systemach?
hmm i tak sobie myślę, że jeśli twórcy sobie na to pytanie nie odpowiedzą, projekt będzie tylko dużą chmurą z małym deszczem. Ponieważ SIP w systemach linux jest od kilku lat, szkoda tylko że nikt go nie używa…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s