Dystrybucji na bazie gentoo jest kilka, ja wypróbowałem wybrane o różnym podejściu do budowania dystrybucji.
Sabayon linux, o którym można poczytać trochę na tym blogu
ututo linux (xs) – o którym jeszcze nie napisałem, bo bym nie zostawił suchej nitki (a może tutaj coś napiszę o tym czymś?)
toorox linux – którego męczę od kilku dni.
———–
Wiem że są inne dystrybucje, ale wiele z nich zastygła w miejscu, pozostając tylko informacją na stronach danych twórców. I choć dystrybucji na gentoo wymienia się tylko garstkę, w porównaniu do dystrybucji zbudowanych w oparciu o Ubuntu to jednak nie można napisać, że nie ma ich wcale.
Najbardziej popularną jest Sabayon linux – który zawiera oprócz sterowników i działających efektów, adobe flash i inne mniej czy bardziej nie potrzebne rzeczy – które normalnie występują w danym pulpicie. Dystrybucja ta bazuje też na innym schemacie aktualizacji: autorskie paczki twórców, już skompilowane i instalowane „w biegu” w systemie.

ututo (xs) linux to zaś dystrybucja skierowana do państw trzeciego świata, czy krajów dopiero rozwijających się, gdzie króluje język hiszpański. Jeśli miałbym być szczery, to jest najgorszy potwór jakiego widziałem do tej pory – zbudowany w oparciu o inną dystrybucję. Przebija on nawet pinguy os, który zmasakrował mnie śmieciem zawartym na płycie. Ale ututo bije pinguy os na głowę – ponieważ do każdej czynności (dosłownie każdej) mamy 4 programy. Do maila mamy evolution, sylpheed, kmail i nawet nie pamiętam który program. Do przeglądania internetu to samo…słuchania muzyki tak samo, do filmów tak samo, i zapomniał bym dodać, że firefox posiada już wgrane wtyczki. I nie było by w tym nic złego, gdyby nie przeładowanie, oraz możliwość instalacji na dysku, gdzie to wszystko zostanie nam wrzucone na dysk (ponad 8GB, choć nie wiem czy nie więcej) – szok. Nie chce mówić, jak to może działać na osoby, które nie miały w świecie rozwijającym się kontaktu z systemem linux (komputery klasy około procesora 1 gigaherca, 512 ram i karta grafiki mająca swoją premierę dawno temu i nikt o tym nie pamięta). I problem tkwi też w instalacji, która u mnie po 2h nie potrafiła zainstalować mi systemu na HD, a płyta cały czas chodziła. I jeśli o mnie chodzi, to jest to dystrybucja dedykowana na stronie GNU, jako linux wolny od zamkniętych sterowników i innych rzeczy – szkoda, że jest to moim zdaniem najgorzej sklejona dystrybucja i to w oparciu o gentoo… żenująca, a do tego szokująco zła wizytówka systemu linux dla osób, które raczej potrzebowały by czegoś, co nie dość że mieści się na cd, to jeszcze posiada jeden – ale konkretny program.

toorox linux to dystrybucja która jest najwierniejsza idei gentoo – co ja piszę: to jest czyste gentoo z możliwością instalacji na dysku po załadowaniu się płyty live. Problemem może być język: English lub Germany, ale english w systemie linux to podstawa 😉 I chcę tu napisać, że jest to najszybciej ładująca się płyta dvd-live, w moim odczuciu.
Toorox to gentoo bez udziwnień, czyste gentoo z w miarę najnowszymi paczkami (KDE 4.6, jądro 2.6.37…), a do tego (jak już napisałem) z możliwością instalacji na dysku – Instalacja trwa około 20 do 40 min.
Jedyny problem może wynikać z doboru pulpitu: KDE lub gnome (na stronie dystrybucji).
I choć KDE w toorox ma wszystko, co jest lub nie jest mi potrzebne – działa DIABELNIE szybko (nawet na załadowanym systemie z płyty (u mnie), działa jak by było zainstalowane na dysku, odczuwa się lekkie przestoje, ale są one tak małe, że możemy zacząć podejrzewać że system działa z dysku), mógł bym pokusić się o stwierdzenie, że równa się z opensuse 11.4 pod tym względem. Po instalacji otrzymujemy środowisko, które widzieliśmy na dvd-live. Kolejny raz pokuszę się o stwierdzenie, że to KDE bije na głowę wszystkie inne KDE jakie widziałem dotejpory na moim laptopie.
Nie muszę pisać, że to gentoo – więc konfiguracja to podstawa: zmiana języka, ustawienie języka w make.conf itd.
A teraz dołożę do pieca 😉 toorox POSIADA nakładki graficzne na portage gentoo, które zastępują nam terminal w obsłudze portage – a wszystko odnosi się do zaznaczenia paczki i przyciśnięcia odpowiedniego przycisku. Ale to nie wszystko o nakładkach ułatwiających poruszanie się po paczkach w gentoo jak i instalacji i kasowaniu. Toorox zawiera tak naprawdę DWIE nakładki, jedną do aktualizacji – a drugą do instalacji i kasowania programów, jak i podzespołów systemu, ale wszystko robi się przy pomocy kliknięć, choć tak naprawdę to program wykonuje za nas wszystko: wydanie odpowiedniego polecenia (w osobnym oknie widzimy jak przebiega cała procedura) – więc to nadal gentoo. Oczywiście robienie wszystkiego po przez terminal jak najbardziej tak jak w gentoo 🙂
Jak widzicie, toorox to gentoo w całej okazałości, ale z dwiema nakładkami ułatwiającymi początkującym życie i zaletami gentoo – dystrybucja/system jest ustawiona pod nasz komputer/laptop czy co tam chcecie.
Zaczynam się powoli zastanawiać, dlaczego toorox w distrowatch jest na samym dnie listy, kiedy to naprawdę dobra dystrybucja. Problemem może być język, ale jeśli ktoś chwyta się gentoo to raczej musi posiadać wiedzę o tej dystrybucji, oraz jej konfiguracji – inaczej, albo ta osoba jest debilem i idiotą w jednym, albo ktoś zrobił jej kawał i brzydko ją okłamał, że to najprostsza dystrybucja…
Ale jedno na pewno sobie napiszę, co z resztą będzie prawdą: nie potrafię się nadziwić, jak w toorox wszystko szybko działa, a ile mam z nią zabawy 😉 wywalenie KDE i instalacja lxde. Jedno mnie martwi, nie cichnący wiatraczek… wszystko niby ustawione, a to nadal nie chce ucichnąć 😦 ale i to tego dojdę 😉 Obecnie jestem zachwycony tą dystrybucją… zobaczymy, co będzie dalej.

The post is brought to you by lekhonee v0.7

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s