Nie podoba się wam Unity, autorski projekt Canonical? Wolicie jednak gnome-shell, które będzie obecne prawie we wszystkich dystrybucjach tylko nie w Ubuntu – macie możliwość, aby też na Ubuntu używać gnome-shell…

OSTRZEŻENIE:
ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!! NIE BIORĘ NA SIEBIE WINY ZA PROBLEMY Z PULPITEM I SYSTEMEM, JAK I JEGO STABILNOŚCIĄ!!

Wystarczy, że do pliku sources.list w /etc/apt dodamy:
deb http://ppa.launchpad.net/gnome3-team/gnome3/ubuntu natty main

Warto wspomnieć:
— aktualizacja może powodować błędy w użytkowaniu elementów pulpitu gnome
— (u mnie) nie działa gdm >> rozwiązanie: instalacja lxdm
— zawieszanie się programów gnome (gedit, czy gnome-terminal)
— niestabilność (zawieszanie się)
— problemy z instalacją (kasacja kilku głównych paczek i ich ponowna instalacja)
— brak ustawień theme – brak paczki w repo powyżej

Jak widać, jest możliwość instalacji gnome3 (gnome-shell) na Ubuntu, ale doprowadza to do wielu problemów i błędów. Wersja przypomina tą z Debiana, na którym gnome-shell też nie za dobrze działa…

Ale jak ktoś chce sobie zepsuć działający pulpit i do tego pobawić się z awariami – no to zapraszam do przetestowania 🙂

—aktualizacja—
W podanym powyżej repo pojawiły się już paczki oznaczone 3.0.0 – co może tylko świadczyć o tym, że są to już wersje finalne…

Dużo kontrowersji wzbudza tryb gnome-shell i normalne panele – jeszcze dzisiaj spróbuje rozwiać wszystkie watpliwości… 🙂
======
Po aktualizacji do gnome3 (gnome-shell) system zachowuje się nieobliczalnie: gdm nie działa – albo działa nie tak jak powinien, nie można uruchomić innego pulpitu niż gnome-shell, nie działa przełączenie się na standardowe panele…

Obecnie musiałem wykonać nową instalację Ubuntu beta 1 z powodów błędów związanych z gnome i wersjami paczek 3.0.0.
To co zauważyłem: twórcy gnome mocno uprościli ustawienia i wiele rzeczy – graniczy to prawie z ascetyzmem i brakiem jakichkolwiek możliwości modyfikacji.
======
Na obecną chwilę nie polecam instalacji gnome3 w Ubuntu… w innych dystrybucjach gnome3 znajdzie się w repo, gdzie na pewno będzie lepiej dopracowane.

Co mogę powiedzieć o gnome3 – spodoba się naprawdę tym najbardziej początkującym inni wybiorą inny pulpit z racji prostoty i nikłych ustawień pulpitu: nawet po przez gconf-editor – nie ma tego za wiele co ustawiać, np. gnome-shell ma tylko ustawienie przywrócenia przycisków i tyle.

Reklamy

4 myśli na temat “install gnome3 (gnome-shell) w Ubuntu 11.04

  1. Jeśli robisz aktualizację w jakimkolwiek innej dystrybucji: to aktualizujesz także gnome-panel, który zmienia swoje właściwości i działanie. np. w fedora 15 chcąc skasować gnome-shell kasujemy też gnome-panel, ale nic więcej. Chcesz zainstalować gnome-shell, gnome-panel się nie instaluje – co daje takie efekt: gdm >> logowanie >> pojawia się pulpit – ale bez panelu u góry >> więc nic nie zrobimy, bo gnome-shell działa, ale bez gnome-panel jest puste.
   Znalazłem możliwość przejścia na normalne panele w gnome-shell – jak się okazuje gnome i tak wykrywa moją kartę grafiki i uruchamia automatycznie gnome-shell…
   Kolejna rzecz: gnome-shell jest budowane o opengl wykorzystywany w urządzeniach mobilnych, co zaś powoduje, że tak jak w kwin – podobnie w gnome-shell, karty intel, nouveau, nv uruchamiają gnome-shell, podobnie jak w kwin działają wybrane efekty, ale mimo wszystko działają.
   Z tego wynika, że gnome-shell to nakładka na gnome3 – szkoda tylko, że gnome3 nie może się bez niej obejść – więc dochodzimy do tego, że gnome-shell to gnome3 – ponieważ jeśli uruchomienie normalnych paneli jest utrudnione… albo niemożliwe, to co nam zostaje z gnome.

   Polubienie

   1. Sam nie wiem, na youtube widziałem przed chwilą Gnome 3 (no shell version) i wyglądało to raczej „po staremu”, więc chyba powinna być opcja zmiany interfejsu klasyczny/shell przy logowaniu.
    Poza tym, mam dziwne wrażenie że użytkując shella tylko bym zaśmiecił sobie pulpit wielkimi „straszącymi” ikonami, zakładkami i innymi bzdetami.

    Polubienie

 1. Jest gdzieś opcja wymuszenia tego trybu bez Shell. Problem polega na tym, że jak można przeczytać na niektórych stronach, ów tryb nie jest równoprawnym odpowiednikiem paneli z Gnome 2.

  „Since the requirements of gnome-shell on the graphics system may not be met by certain hardware / driver combinations, GNOME 3 also support a ‚fallback mode’ in which we run gnome-panel, metacity and notification-daemon instead of gnome-shell. Note that this mode is not a ‚Classic GNOME’ mode; the panel configuration will be adjusted to be similar to the shell.”

  Co to tak do końca oznacza to nie wiem. Jeżeli faktycznie będzie to ograniczona funkcjonalnie „proteza” to jak ma wyglądać pulpit w Linux Mint, gdzie jak czytałem, chcą mieć Gnome 3 z tradycyjnymi panelami?

  PS Podobno wciśnięcie Alt powoduje zmianą opcji suspend na shutdown w głównym menu… bardzo intuicyjne.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s