Jeśli ktoś powie, że nie ma na system linux gier – oznacza to, że albo taka osoba jest nieobeznana w temacie i pierdzieli pierdoły, albo ograła już wszystko i się znudziła.

Tak – system linux posiada gry i to nawet dość dobre, bo darmowe. Szkoda tylko że 60% gier na system linux to FPS, a 90% z nich to ciosanie w necie. Mało która gra posiada tryb z fabułą, co ja piszę – nie ma gry fps z fabułą na system linux. Tak, wiem wiem – są, ale nie są one darmowe. A płacenie kilka dolców za grę, która tak naprawdę miała by lepsze wzięcie w multi a nie one player – no to już nie do mnie. I też wiem, że są tryby dla jednego gracza i to w FPS – ale co to za tryb, gdzie chodzi tylko o to, aby być pierwszym w rankingu – bo reszta rozrywki jest podobna. Jedyna różnica to taka że biegamy ubijając boty, które z założenia są coraz trudniejsze. Dla osoby do odstresowania się, lepsze już będzie połączenie z jakimś serwerem i po pykanie z żywymi ludźmi 🙂
I jeśli miał bym być dobitnie szczery – są gry, które nie posiadają wielkich stad na serwerach. Czy to oznacza, że są one złe? Nie, po prostu mechanika gry, grafika i plansze są po prostu albo podobne, albo gra jest mało znana. Czy to możliwe, aby ktoś nie znał gry? Jest i to bardzo często się dzieje… niestety. Wielu graczy poznaje kilka gier i poprzestaje na tym.
Co nie oznacza, że inne gry są złe.
W wielu przypadkach, o grze decydują gracze i ich poziom. Wiele FPS-ów to gry z różnymi poziomami graczy, jak i klimatem. Taki alien-arena to mroczny, kosmiczny, a czasami nawet poważny klimat. Ludków biegających jako alien (postać prawie skopiowana z filmu „Marsjanie atakują”) z małym blasterem i ubijających siebie lub inne kosmiczne postacie może być trochę dziwne, ale uwierzcie mi – naprawdę rajcujące :). Patrząc zaś na warsow mamy tutaj całkiem inne podejście – świnie (głowa, bo reszta to już normalna jest) i inne odjehane postacie jako osobniki, no i ta taka kanciasta i prostacka grafika z miłą JASNĄ (przeciwieństwo alien arena) kolorystyką może kogoś nie zbyt nastrajać do gry pozytywnie. Tej cukierkowości nie można opisać… – i choć gra jest dobra, w porównaniu do innych jest mało ogrywana, ale jak napisał jest to też bardzo dobra gra.
Inne gry to gry logiczne i proste, ale potrafiące zając nas na wiele godzin. Inną grupą gier są gry typu tekstowego, czyli gramy w terminalu. Są też gry platformowe a nawet programy do gier RPG do grania w internecie, gdzie nie musimy płacić aby grać i korzystać z danego świata. Oczywiście jak to z takimi grami bywa, grafika jest mocno uproszczona, lub kanciasta. Inny typ gier to strategie, czy też gry ekonomiczne – ta najbardziej znana to openttd czy simutrans (przy której spędziłem czasami wiele… godzin, budując swoje imperium przemysłowe).
Z grami pokroju platformówki czy logiczne, można spotkać się z tym, że są to ostateczne wersje np. z roku 2010 lub nawet lat poprzednich. Powód: darmowy system, gra jest darmowa – nie ma wsparcia mamoną, więc dana osoba lub osoby wydały jakąś tam sobie wersję i poprzestały na tym. Nikt nie będzie czegoś rozwijał i przystosowywał do nowych sterowników, jeśli albo mało kto w tą grę gra, albo to się przestało opłacać – tracenie czasu na dopieszczanie gry i poprawienia jej błędów.
Twórcy gier zazwyczaj muszą w tym przypadku liczyć wyłącznie na dobre serce graczy, a im ich jest więcej – tym prawdopodobieństwo, że znajdą się tacy z pokaźnym portfelem i wpłacą coś na konto twórców. Inaczej gra zostaje w wersji takiej, a nie innej… Jest też społeczeństwo, ale mało które osoby podejmują się rozwijania dalej gry, ponieważ kasy z tego wielkiej nie ma, a czasu włożonego w projekt i straconych dni się nie odzyska.

Wracając do FPS na system linux, które są można rzec – największym atutem tegoż systemu. Największym koszmarem tegoż systemu i gier tego pokroju to: wielkość do pobrania, aby zagrać w daną grę. Większość gier do bitki po sieci waży około 500 MB, które zależnie od łącza będzie się pobierać od 2h do nawet 4 – zależnie ile gier chcemy zainstalować i jakie mamy łącze. Najlepszym pomysłem było by puścić gry na .iso i to przez torrent’a. W takim przypadku gry były by emulowane po przez jakiś programik do montowania obrazów płyty, a my pobierali byśmy tylko kilka mega – czyli to co miało by działać na dysku, lub wszystko działało by tak jak to się odbywa na windows, to co potrzebne na dysk, a reszta niech ładuje się z płyty.

Kolejną rzeczą o której warto wspomnieć, to: aktualizacja wersji gier na danej dystrybucji. Niektóre gry nie doczekały się nowych pozycji, czy wydań, a w repo jest wersja, która daje wiele do życzenia. Kolejną dość prozaiczną rzeczą jest konflikt paczek. Najlepiej to widać na przykładzie Ubuntu, gdzie wersje z getdeb mieszają się z tymi z repo Ubuntu i tak naprawdę nie wiadomo, która wersja działa dobrze jak jej nie pobierzemy i nie zainstalujemy.
Trzymając się dalej Ubuntu, można tu wspomnieć o tym, że wiele wersji gier w repo jest STARA!! Co gwarantuje nam błędy, czy nawet blokadę odnośnie gry po sieci. Powód: brak kompatybilności gry z serwerami. W najlepszym przypadku, przed każda rozgrywką będziemy zmuszeni do pobrania pokaźnej wielkości pliki z planszą – co może nas tylko zniechęcić do poznania danej pozycji.
Problemem może też okazać się: pobieranie plansz innych użytkowników, na jakimś serwerze – czasami może to być nawet 50 MB, gdzie przy wykorzystaniu łącza – zanim to pobierzemy dani użytkownicy już dawno skończą rozgrywkę i zmienią plansze, na taką której oczywiście my nie posiadamy i kolejny raz pobieramy ileś mega, aby sobie trochę tylko postrzelać i tak dalej – chyba że wybrana zostanie plansza, która jest standardową – co się zbyt często nie zdarza.

Podsumowując: najlepiej jest uruchomić synaptic w Ubuntu i wyszukać paczki po nazwie i opisie – wpisując: games lub game. Lista może nie będzie imponująca, ale pokarze nam, że gier nie brakuje. Jeśli chodzi o inne dystrybucje, to można w nich znaleźć zazwyczaj gry, które są znane lub posiadają jakąś grupę graczy.
I tak naprawdę jedyne co może nas ograniczyć odnośnie gier to: pojemność partycji z dystrybucją, ilości czasu na ogranie wszystkiego, jak i tego: co nas interesuje. I chyba najważniejsze: ilość czasu, jaki mamy na pobranie gry 😉

Jednym z pozytywnych aspektów odnośnie systemu linux jest to, że w różnych grach, na różnych serwerach można spotkać masę polaków. Oczywiście słowa w stylu: k##wa, ch##j czy podobne, napie##my na tego ruska, albo innego chinola – to czasami norma.

Z FPS warto wymienić: urbanterror, nexiuz, warsow, alien arena… i jeszcze kilka innych.
Jako inne gry no to warto tu wymienić: hedgewars (naprawdę rajcowna gra, do tego cały czas w rozwoju), simutrans, openttd, Scorched 3D (jak dostaniemy atomówką, albo innym syfem – zobaczycie jak będziecie chcieli się w następnej rundzie odpłacić – a jeśli chodzi o multi no to tutaj niewiele osób gra, nie wiem dlaczego – może to się już zmieniło).

A i bym zapomniał 😉 linux posiada też dość pokaźną bazę emulatorów do różnego rodzaju konsol: psx, psp, n64, gameboy czy inne. Istnieją też sceny danych emulatorów i strony, które zawierają dość pokaźną bazę informacji o grach i tychże konsolach, jak i emulatorach.

I to co warto tu napisać: linux potrafi z lepszym lub gorszym skutkiem uruchomić gry pod wine. Mi się udało nawet uruchomić deus ex (1) i pograć trochę. Ale już bioshock (1) nie chciał u mnie działać, choć u innych się uruchamiał.

Więc jak widać, jest w co grać na systemie linux. Zaleta jest to, że gry są darmowe. Problemem będzie czas oczekiwania na pobranie gry, aby w nią zagrać, jak i zajmowane miejsce po instalacji, jak i samych paczek które pobieramy.
Co nie zmienia faktu, że jak ktoś zechce, znajdzie coś dla siebie i albo będzie bardziej zestresowany, bo zatnie się na jakimś poziomie, albo dostanie piany na ustach, bo kolejny raz był na końcu rankingu po rozgrywce po sieci…
Wiec… wystarczy tylko chcieć użyć programu do paczek w danej dystrybucji i wyszukać grę dla siebie – a zazwyczaj takie programy mają możliwość podziału na kategorie, więc… tylko chęci trzeba 🙂

ps.
Większość gier posiada wersje na inne systemy, nie tylko linux – co też wypadało by wspomnieć.

ps2.
Na system linux nie ma steam – ale można go zainstalować pod wine i użytkować. Co nawet jest zalecane przez twórców, bo oficjalnego klienta nie będzie.

Reklamy

2 myśli na temat “linux i gry – nieobiektywnym okiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s