Fedora to projekt, czy dystrybucja firmy Red Hat, która działa w segmencie serwerów. Ale jak możemy się przekonać, dana firma mocno wpisera rozwój i kierunek tejże dystrybucji na komputery osobiste.

Wiele osób uważa, że Fedora jest zaawansowaną dystrybucją i przeznaczoną dla osób, które już nie jedne zęby zjadły na róznych dystrybucjach.
Moim zdaniem to założenie jest błędne. A wywodzi się ono z tego, że fedora pozwala na konfigurację (pliki konfiguracyjne), czy wielokrotnie można było usłyszęć o błędach jakie trapiły tą dystrybucję. Co nie zmienia faktu, że o każdej dystrybucji można to powiedzieć.

Ale może przejdźmy do tematu, czyli: co nowego znajdziemy w najnowszym, czyli 15 wydaniu dystrybucji Fedora?

Zmian tych najistotniejszych jest kilka:
przejście na systemd, funkcjonalne gnome3, możliwość uruchomienia xfce (w wersji 4.8), dynamiczny firewall, czy przesiadka na python3.2 – jak i kilka innych, które będą rzutować na tym, że system fedora przyspieszy i będzie działał lepiej.

Ale jeśli ani jedno zagadnienie ci nic nie mówi, spróbuję ci trochę przybliżyć pewne frazy.
systemd to nowy system uruchamiania całego naszego systemu. Działa on na trochę innych zasadach niż obecny, co ma nie dość że przyspieszyć ładowanie się systemu, to jeszcze wszystko powinny przebiegać sprawniej.
Gnome3 – jak już mogłeś czytelniku usłyszeć, to nowa wersja pulpitu gnome2, którego może nadal używasz, a może słyszałeś o nim, że jest taki inny pylpit. Gnome3 to następca gnome2 tylko z trochę inną ideą zarządzania zasobami pulpitu.
xfce (4.8) – to też inny pulpit. Przeż wielu uważany za minimalistyczny i zoptymalizowany dla starszych komputerów. Przypomina on budową rzeczowego gnome2, kopiując nawet trochę jego możliwości konfiguracji, a w niektórych miejscach nawet je poszerzając.
Nowością może być dynamiczny firewall. Systemy linux opierają się na konfiguracji pliku/usługi, która ma piecze nad dostępem z zewnątrz do naszego komputera. Ale jak wiadomo, z tym bywa różnie, ponieważ różne dystrybucje przejawiają różne podejścia do takiej ochrony.
Dlatego może cieszyć fakty, że w dystrybucji Fedora pojawia się takie coś.
Reszta nowości to tak naprawdę aktualizacje bibiotek, czy kompilatorów.
Jest to ważne dla osób, które zajmują się programowaniem czy tworzeniem pakietów, dla początkującego ta informacja to tylko wiedza, którą zrozumie dopiero w przyszłości 🙂

Więc podsumowując – fedora 15 jawi się pod wieloma względami jako wydanie przełomowe. Wiele kontrowersji wywołała informacja, że fedora 15 będzie opierać się na gnome3, porzucając tym samym gnome2 za sobą.
I za kilka dni okaże się kto miał rację tworząc, czy wprowadzając dany pulpit do dystrybucji.

Od jakiegoś czasu mocno porównuje się Ubuntu i Fedorę – co może podsycać całą atmosferę wyjścia stabilnej wersji F15 🙂
Napiszę szczerze – bardziej czekam na Fedorę, niż czekałem na nowe Ubuntu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s