Jeśli ktoś jest fanem Mageia, to lepiej niech tego nie czyta – wolę ostrzec 🙂
———————————————

Moim zdaniem. rozgłos towarzyszący pojawieniu się mageia i tego co tak naprawdę twórcy,
którzy odeszli od mandriva zrobili – to chwyt marketingowy.
Dlaczego tak uważam?

Ponieważ mageia to kopia mandriva, z lekkimi zmianami. To taki Mint w odniesieniu do Ubuntu – czy to dobrze, czy źle – ocenimy za kilka dni, kiedy to mageia 1 ujrzy światło dzienne. Tak, tak – szykuje się impreza, tzn. wydanie dystrybucji, w której pokłada się nadzieję, na coś nowego i świeżego. Ale jak to zaznaczają sami twórcy: rewolucji nie będzie. Czy to oznacza, że rozgłos na rzecz mageia nie miał na celu przypomnienia użytkownikom o Mandriva? Myślę że tak. Moim zdaniem inaczej by to było, jak by twórcy mageia zaprezentowali własny theme, własny moduł do konfiguracji systemu, własne coś – a tu wszystko to mandriva tylko lekko poprawiona. Jedyny co twórcy zrobili dobrego to założyli własne repo, bo bazując na tym z dystrybucji „matki“ było by nie halo.
Wielu was może bulwersować moje podejście do tematu, ale nie mam co ukrywać swojego rozczarowania mageia – nie tego się spodziewałem.
Kolejną rzeczą jest to, że twórcy mageia wprowadzili dziwny podział nośników. CD około 600 MB to dwie wersje procesorowe – 32 i 64 bit. Ale już wersje DVD to rozbicie na 32 i 64 bit. W moim odczuciu powinno być na odwrót.

Więc co tak naprawdę zobaczymy w mageia: jądro 2.6.38.4 (może być nowsze, ale za pewne .38), KDE 4.6.2 (może nawet już 4.6.3), chrmomium 12.x i firefox 4.0.
Obecne wydanie RC to już tylko poprawki tego co zostało stworzone i wielkie przygotowania do finalnego wydania.

Jak napisałem: zawiodłem się.
Na samym początku jeszcze wierzyłem, że twórcy pokażą coś, zaprezentują coś – a tu kupa. Podobno w kolejnych wydaniach ma coś się zmienić – tylko co?
Chcąc tak naprawdę odciąć się od dystrybucji mandriva, twórcy mageia musieli by zmienić w systemie wszystko, dosłownie wszystko. Porzucić moduł do konfiguracji systemu, stworzyć inny, własny. Kolejną rzecz musiało by być zaprezentowanie radykalnych zmian, jak i własnych propozycji zmian we własnym projekcie.
Czy to się stanie, czy użytkownicy którzy zawierzyli mageia dostaną to na co czekają – może i tak, a może i nie. Wszystko zależy od tego, na ile mageia będzie blisko z mandriva i ile tak naprawdę osób zaufa mageia. A zaufanie jest najtrudniej odbudować… czekam na informacje: co zostanie zrobione w kolejnym wydaniu i oby tym razem nie musiał tak bardzo krytykować dobrego pomysłu, którego potencjał okazał się słomianym zapałem.

Reklamy

Jedna myśl na temat “już za kilka dni: mageia

  1. Ja traktuję Mageia jako „lepszą” Mandrivę. To, że wygląda niemal identycznie można wytłumaczyć tym, że twórcy chcą przyciągnąć użytkowników Mandrivy. Nie używam Mandrivy, bo… ups! Myślałem, że wersja 64bitowa jest płatna, ale okazuje się, że nie. 😮 W tej sytuacji trudno tak naprawdę powiedzieć, która dystrybucja jest lepsza. Czas pokaże.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s