Najnowszy 3DS nie sprzedaje się za dobrze, najnowsze psp pojawi się dopiero w następnym roku. Wszystko spowodowane trzęsieniem ziemi, tsunami ale też innymi sprawami.

Dokładnie dzisiaj przypadkowo dostając newsa od pewnego portalu zainteresowałem się 3d w filmach na YT. I niby są, naprawdę.
Więc mając okulary zacząłem przeglądać różne filmy i powiem wam – że niektóre z filmów nie mają tego „3d”. Ponieważ działa to dopiero – czyli widoczna głębia, że dany obiekt jest bliżej, a np. ściana dalej – czy siedząca dziewczyna która mówi, widzę że oparcie jest dalej, a ona bliżej. Ale nic nie wystaje z ekranu, jak to sobie ktoś wyobraża. To po prostu widać głębie… To trochę tak jak by ekran przed nami raczej się cofał wgłęb naszego krany. Problem jednak w tym, że wiele filmów zostało źle zrobionych, bo ciągle widać podwójny obraz, a do tego nie widać ani na chwilę głębi. Problem też tkwi w tym, że musimy skupić wzrok na danym miejscu, czyli: głowa, nogi, poduszka, ogon, czy ściana.
A sprawdzałem te filmy tylko po to, aby sprawdzić – czym może być to 3d w DS.

Ale wracając do konsolek przenośnych, to można powiedzieć że jeśli one nie pokarzę naprawdę tego że są potrzebne, będą skazane na niebyt.
Powodem tego jest fakt, że taka konsolka jest tylko do jednego i nic więcej. Od jakiegoś czasu widać trend zwyżkowy odnośnie komórek dotykowych z systemem. Takie mini komputery mają w sobie wszystko, a do tego potrafią dzwonić i wysyłać sms. Wiele ludzi woli wybrać takie coś, niż wpakować grube pieniądze bez promocji w coś co będzie tylko do rozrywki.

Zerkam na DS’a i zastanawiam się, dlaczego kończy się z wsparciem dla niego – konsola ma jeszcze potencjał. Można by wreszcie wydać na niego coś „dorosłego”, aby zachodnich graczy przyciągnąć do ten konsolki, a nie małolaty z misiem jako tatuaż na czole 😉
Promocja 3DS też nie jest mocna, a gier dla których warto kupić nowy produkt jest mało.

Kolejna rzecz, że szefowie fimny Nintendo zawalili sprawę. Mogli oni przecież uwydatnić efekt 3d np. w rozmowach wideo, gdzie można by też pisać. Można było by to połączyć w fajny komunikator, z możliwością nagrywania wiadomości w 3d i wysyłania znajomym. Można by idąc ulicą dostać jakieś powiadomienie w 3d. Można by do tego dodać obsługę sieci gsm i mieć możliwość pisania wiadomości i rozmowy np. po przez słuchawki, czy nawet po przez przyłożenie urządzenia do ucha.
Można, można – to by naprawdę rozszerzyło spektrum ludzi, którzy by się złapali na 3d.
A ciągnąć to dalej, można by dodać do tego wizytówki w 3d, które każdy otrzymywał by tylko raz podczas kiedy inni użytkownicy znajdą się w naszym pobliżu. A za to zaś Nintendo mogło by w ramach np. 500 zebranych wizytówek dać możliwość kupienia czegoś z wirtualnego sklepu za darmo 🙂
Kolejna rzecz, nawet wracając do tej obsługi gsm – można by dać fajne animacje w 3d przyznawane do każdego kontaktu z karty.
Naprawdę, jak się pomyśli można nawymyślać i nawymyślać.

Ale odnośnie gier to tutaj trochę nie rozumiem danych szefów. Ponieważ podobna sytuacja panuje na systemie linux. Niby wszystko jest, ale wiele osób nie chce się przesiadać, bo woli to co ma. Grając w smokin Guns na serwerze bywa max 8 osób, a wieczorem gra tylko 5, do 7 i to zazwyczaj te same osoby. O Steel Storm tyle się pisało, mówiło i co… na serwerze nie uświadczyłem ani jednej osoby.
Prawda jest taka, że jeśli chodzi o liczbę graczy to można powiedzieć, że na system linux gra marginalna liczba osób.
I raczej to się za szybko nie zmieni. To też pokazuje, że prawdopodobnie naprawdę użytkowników linux’a jest nie wiele.

Odnośnie konsol, które można włożyć do kieszeni, to psp kupią osoby, które naprawdę zamierzają grać – takie jest moje odczucie.
Ale chcąc przyciągnąć do danej platformy, trzeba przygotować takie tytuły startowe, aby ludzie mogli wybierać i naprawdę cieszyć się graniem.
A 3ds dopiero je dostanie.

Nie dziwie się wielu producentom gier, którzy inwestują w gry na tablety, czy systemy komórkowe. Baza użytkowników w tym segmencie jest duża, nakłady na pisanie gier duże mniejsze niż na konsole przenośne, a zyski większe.
Powód: szybsze i wygodniejsze pisanie gier, oraz możliwości. Niektóre komórki mają ponad 1GHz procesor, ileś ramu, systemy graficzne mogące obsługiwać Engine Unreal’a – no to o czym my mówimy?
Dystrybucja cyfrowa rośnie z każdym dniem. Niektóre tytuły zarabiają więcej, jak by je wydać normalnie. Cena, ale też jakość robi swoje. Są tytuły, którą są wstanie przykuć na wiele godzin – gdzie zapominamy o całym świecie. Oczywiście są też tytuły, które lepiej omijać lub są one po prostu miałkie.

Ale cały schemat naszego życia coraz bardziej przypomina gonitwę, oczywiście nie wszystkich. A to zaś obliguje to szukanie ustępstw i wybieranie jednej platformy np. telefon – nie nie dość że mamy go pod ręką to jeszcze kiedy mamy wolną chwilę możemy zagrać w coś. Noszenie drugiego urządzenia będzie nie dość że kłopotliwe, ale też zajmować będzie nam miejsce.

Podobna sytuacja dotyka wymienionego wyżej systemu komputerowego – wiele osób nie zmieni systemu, ponieważ wszystkie dane ma na pulpicie, folderze, czy dysku i nie dane osoby nie chcą kolejny raz: instalować, przenosić, kopiować tworzyć. Takie osoby cą tylko użytkować, czasami w coś zagrać od razu, a nie czekać na to aż się coś pobierze. Ile trwa instalacja z dvd na dysk i uruchomienie, a ile pobranie danej gry (około 400 MB) na dysk?

Inna sprawa, że gry pobierane np. w dużych konsolach pobierają się w tle – czyli jak gramy w normalną grę.

I spoglądając na te wszystkie rzeczy, mogę tylko podejrzewać – że jeśli dane konsolki nie pokarzą swojej przydatności, swojej mocy, swojej tożsamości, to może się okazać za rok lub dwa – że nie będą nam one potrzebne.

Ponieważ obecnie zaczyna się powoli sezon ogórkowy, to o wszystkim zadecydują przyszłe święta, gdzie pojawią się nowe sprzęty i urządzenia – nie tylko do grania. I dopiero okaże się, na ile konsolki z kieszeni mają szansę bytu a na ile nie. Podobna sytuacja będzie się tyczyć tabletów i telefonów dotykowych – co one pokarzą i w jak będą reklamowane.

ps.
A jeśli chodzi o system linux, to w tamtym okresie będzie wiadomo – czy Ubuntu wróciło na dobre tory, czy dalej będzie powielało trend swojego poprzednika – czyli kompletne zatrzymanie się w rozwoju. Ponieważ Unity to nie rozwój, to tylko dodatek do systemu, bez którego system sam w sobie działa – tylko na innym pulpicie 🙂

ps2.
Jeśli 3DS nie dostanie mocnego kopa w postaci gier, może nie być tak wesoło jak planowali to jego twórcy.

ps3.
Bez telefony wiele osób nie wyobraża sobie życia. A bez konsoli można żyć… szkoda że o tym zapominają twórcy konsolek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s