Powyższe filmiki pokazują, że instalacja, kasowanie i aktualizacja w Arch linux to już przeszłość. Mając archa nie trzeba posiłkować się nakładką z chakra, czy inną nakładką graficzną na polecenia z terminala – jeśli ktoś nie chciał wpisywać poleceń w terminal.

Wszystko dostarcza nam samo gnome3, a raczej jego twórcy.

Powyższe trzy programy to:
— zarządzania repozytoriami
— kasowanie lub instalowanie pakietów
— aktualizacja paczek w systemie

Chodzi o pakiet: gnome-packagekit.

I nie wiem jak to się dzieje lub przez co. Ponieważ te programy działają w fedora, a kiedy parzę jak one robią wszystko w archu – wykonując to co każdy robi poprzez polecenia – burzy mi to moje spojrzenie na to, że arch jest skomplikowany 😉 Ponieważ jeśli ktoś jest obyty, jest wstanie postawić archa, zainstalować potrzebne pakiety (po uprzednim podłączeniu się do internetu) i instalując gnome-shell, oraz powyższy pakiet – otrzymujemy łatwy, stabilnie i miło działający system. Który jest aktualizowany na bieżąco…

To może dziwne, ale od kiedy mam archa to może tylko raz, albo dwa musiałem go instalować od nowa. Ale zawsze to była moja wina i brak doświadczenia. A mam go… chyba z ponad rok, albo i dłużej.
Więc powyższe ułatwienie w kwestii pakietów i ich zarządzania – sprawia, że w połączeniu tego z ciągłością archa i AUR (które nie działa w powyższym pakiecie), ale tutaj to już wolę instalować przez terminal – wiecie, kompilacja, zależności modyfikowanie PKGBUILD – to lepiej robić po przez terminal 😉 stawia archa na bardzo dobrej pozycji jako dystrybucja może nie dla początkujących, ale dla osób które chcą się sprawdzić, to na pewno.

I śmiem twierdzić, że jeśli komuś postawił bym archa na laptopie, albo komputerze – pokazując po czasie takiej osobie powyższe programy – dana osoba mogła by się zdziwić, jak łatwo można coś zainstalować, czy skasować – nie znając ani jednego polecenia – no tylko hasło root jest potrzebne 🙂
Podobnie z aktualizacją… która polega na naciśnięciu jednego przycisku i nawet hasła nie potrzeba (co jest trochę dziwne :|).

Moim zdaniem ułatwienie to jest dla początkujących wyśmienite… a dla

zaawansowanych, to rzecz zbędna albo coś co można wykorzystać w momencie kiedy się nie ma czasu na wpisywanie poleceń 😉

Ale aż dziw bierze, jak to działa i mam dostęp do wszystkich pakietów z repo, szok 😀

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s