Linux to cała rodzina różnych urządzeń zbudowanych w oparciu i wykorzystanie jądra systemu linux.

A więc linux to też system komputerowy. Jedni mogą go wykorzystać i wykorzystują z powodzeniem w tworzeniu animacji, grafiki, reklam, folderów czy składają filmu i publikują je w internecie. Tak linux pozwala na to i na jeszcze więcej. Śmiem twierdzić, że linux pod względem tworzenia i możliwości tworzenia przewyższa inne systemy. I jeśli profesjonalne programy nie zrobiły by z siebie multi-platformowych obecnie można by było zauważyć masowe przesiadki twórców wielu studiów filmowych i graficznych własnie na system linux – ponieważ darmowy system, darmowy program – a możliwości aż nad to 😉 jeśli oczywiście ktoś umiał by wykorzystać to co oferują dane programy.

Ale mniejsza z tym… słowem kluczem w tym tekście będzie: linux to system komputerowy.

Dlaczego te słowa uznaję za klucz. Bo dystrybucje w obecnej chwili to na dobrą sprawę konkurencyjne wobec siebie i windows’a czy X OS-a – systemy komputerowe.

I choć oferują one dokładnie to samo i w podobnych lub tych samych wersjach, wszyscy twórcy dbają o to, aby ich wersja była najlepsza.

Problem w tym, że oprócz programów do różnego rodzaju zadań specjalnych i normalnych linux cierpi na jeden brak – brak dobrych, ciekawych i gatunkowo różnorodnych gier.

Dziwi tym bardziej fakt, że nikt jeszcze nie stworzył gry w stylu Diablo, z podobną grafiką (a przecież kiedy wyszło pierwsze diablo?), z ciekawą historią i ciekawymi nowymi rozwiązaniami.

Podobnie też z wyścigami, gdzie mielibyśmy 40 aut, 50 tras i ich wariacje, przy tym w tle grała by fajna muzyczka, a dźwięk fur brzmiał by imponująco, do tego wszystko w ładnej miłej grafice z widokiem z kokpitu.

A co z jRPG, bijatykami, FPS z fabułą, gdzie multi to tak naprawdę dodatek, a raczej druga część gry??

Wiele gier na linux’a to, za przeproszeniem’ świat pierwszego quake 3 Arena który został wydany w… 1999 roku.

Wiem, wiem… stworzenie silnika na którym hulała by gra, a później jego rozwijanie i poprawienia to dużo pracy i do tego każdego takiego programiście trzeba było by zapłacić. Więc twórcy różnych modów, które później działają jako osobne gry powstaje na silnikach, nie rozwijanych lub po prostu starych – ale darmowych.

A powód jest jeden i ten sam… system linux to nadal margines osób które korzystają z dystrybucji jak z systemu do wszystkiego: internet, praca, zabawa (gry).

I śmiem tu wskazać kilka przykładów, na poparcie mojej tezy.

Android… system na telefon. Jeśli nie sklepik z aplikacjami i grami, system ten był by nowinką, a nie systemem, który obecnie sprzedaje się bardzo dobrze (a raczej telefony z nim) i konkuruje on z takimi systemami jak iOS, czy windows mobile.

iOS bez czegoś co przyciągnęło by ludzi, aby kupili iphone – na pewno został by zmieniony i przebudowany. iphone długo nie miał możliwości wysyłania mms i nadal nie ma powiadomień – czy ludziom to przeszkadza w użytkowaniu go? Nie. Ponieważ baza tanich gier, do tego prostych i ich liczba sprawiła że ludziom nie przeszkadzało to, że urządzenie czegoś nie ma, ważne było to co oferuje w zamian dany system w urządzeniu.

chromebook i profil na google to integralna cześć, a już się mówi o wprowadzeniu gier i rozrywki na profilu.

Co przyciąga ludzi do FB? Oczywiście kolekcjonowanie znajomych, ale miliony osób po prostu wchodzą na facebook-a, aby sobie zagrać w gierkę, zając czas, przy okazji mając dostęp do znajomych i informacji o nich. Nudno w pracy, wejdź na FB i zagraj sobie… itd.

Właśnie tego brakuje linux’owi – brakuje mi tego co napędza inne systemy czy strony – brakuje w nim gier, nawet prostych, łatwych, ale ładnych i nastawionych na grę solo, lub w multi. Linux nie ma ani rankingów, ani lig, ani zestawień użytkowników, ani nawet… czegoś co pozwalało by przyciągnąć najmłodszych i tych starszych.

I na koniec dodam, że twierdzenie że linux nie jest do grania, to tak samo jak stwierdzić że linux to nie jest system komputerowy, który ma być do wszystkiego.

Linux to system operacyjny i ma oferować pełne spektrum rozrywki i działań, jakie ktoś chce.

Podobnie openGL 3 oferuje takie super efekty i możliwości i gdzie to widać? ;)w jakiej grze??

A problem leży właśnie w tym, że wielu z użytkowników nie gra, albo zna kilka gier na krzyż i nie uważa granie za coś normalnego na systemie linux.

A ja np. czasami lubię sobie uruchomić grę i zagrać w coś chwilę, aby się wyładować, albo po prostu zająć czymś innym umysł. Czasami brakuje mi takiego fajnego i ładnego RPG, gdzie wchodzę na chwilę rozwiązuje zagadkę, wykonuję zadanie, odnajduje coś, przechodzę lochy i pokonuje bossa i wracam do rzeczywistości.

To że ludzie wykorzystują daną dystrybucję do internetu, czy aby w niej grzebać i ulepszać – to jedna grupa, są też osoby które czasami chcą sobie oprócz internetu też w coś zagrać, albo rozegrać meczyk w daną grę, wciągając w to znajomych.

Ponieważ, to że ja mam linux’a nie oznacza że każdy go ma mieć, podobnie też z konsolą, czy windows-em. Podobnie z grami: to że wielu użytkowników linux’a nie gra, nie oznacza że sam mam nie grać 🙂

System komputerowy to system komputerowy i ma mi oferować wszystko, nie tylko programy, ale też pozwolić mi zagłębić się w świat gry, gdzie to od mnie będzie zależeć jaką grę sobie wybiorę, w jakich klimatach i na ile mi się ona spodoba. Szkoda tylko, że nie w czym wybierać 😉

… bo samymi programami i grzebaniem w systemie człowiek nie żyje.

Ale patrząc na ilość graczy na systemie linux, można by rzec – że osób posiadających jakąkolwiek dystrybucję i korzystających z niej tak jak korzystały by z innego systemu, można by zamknąć w liczbie może 10.000 na (powiedzmy) 50.000 wszystkich graczy gających w większość popularnych gier sieciowych na systemie linux – choć i to przesadzam, bo większość gier które ma linux mają wersję na windows i podejrzewam że większość osób to osoby wchodzące właśnie przez ten system, a nie linux’a.

A to pokazuje, dlaczego jeszcze przez bardzo długi czas wielkie firmy nawet nie wspomną o systemie linux. Bo tworzenie gier na tą platformę się nie opłaca, bo nie miał by kto tych gier kupować albo co gorsza, nikt by w dane gry nie grał (steel storm i pustki na serwerach) i tu jest ten problem.

A w przyszłym roku kiedy to ukaże się następca se7ev, który będzie posiadał zoptymalizowanego pod siebie DX 11, lub nawet DX 12, gdzie gry będą 10x lepsze niż na obecnych konsolach, gdzie gry będą miażdżyć i będą zachwycać, sprawiając że wielu zacznie wymieniać karty graficzne na takie które będą potrafiły uciągnąć dane efekty, nakręcając sprzedaż gier i sprzętu – linux nadal będzie w tym samym miejscu w jakim jest teraz, powoli krocząc znaną sobie i jego użytkownikom drogą rozwoju.

I jeśli w dobie obecnego trendu upraszczania wielu rzeczy w systemach i oddawania użytkownikom prostego interfejsu wskazując przyszłość – to można by rzecz, że takie fluxbox, openbox i kde3 i inne organizery plików to relikty przeszłości, zaś KDE4, gnome-shell i unity to już przyszłości, z którą albo się ktoś pogodzi, albo poprzestanie na tym co ma, ponieważ większość starych pulpitów już nie jest rozwijana. I tak jak w przypadku xfce i lxde – przesiadka na gtk3 i zmiany, ulepszenia i poprawki to obowiązek, a nie opcja. Obowiązek, który musi zostać spełniony, aby nie zostać w tyle, w innym przypadku pulpity te podzieliły by los tych, o których nowi się nawet nie dowiedzą.

Podobnie też jest z rozrywką, gdzie Canonical będzie próbował stworzyć sklepik i takie centrum z grami i innymi unikatowymi programami tylko dla Ubuntu. Ponieważ jeśli by się Canonical dogadało z Adobe i wypuściło PS tylko na Ubuntu – możecie mi wierzyć, że inne dystrybucje mocno dostały by po tyłku w liczbie osób korzystających z danego systemu. A w takim razie po co tworzyć dystrybucje, z której nikt nie korzysta, albo korzysta z niej tylko garstka osób??

Wchodzimy w erę gdzie ludzie idą tam, gdzie dają więcej i lepiej, lub taniej. Windows jest popularny bo ma wszystko za darmo to co ma linux, ale oferuje on jeszcze więcej. A przy okazji działa to dużo lepiej. Mac też za jakiś czas wpakuje w swój system rzeczy, które sprawią że ludzie będą chcieli mieć ten system i ten sprzęt. A co zrobi linux, na razie KDE4 i gnome-shell no może też unity do tego zaliczę – że coś działają w temacie rozwoju. A co z resztą?

ps.
Jeśli dystrybucja w internecie na konsolach rozwinęła się tak bardzo, że pojawiło się wiele twórców i grup ludzi, którzy tworzą naprawdę czasami ładne i miażdżące produkcje za dość niewielkie pieniądze. To dlaczego podobny system nie ma prawa bytu na systemie linux??

Przecież konsole w momencie kiedy pojawił się pierwszy Xbox który poszedł w kierunku gry sieciowej, a jego następca rozpoczął ekspansje w temacie dystrybucji sieciowej i rozwinął założenia poprzednika – były na dobrą sprawę odcięte od obecnego stanu rzeczy, jeśli chodzi o internet i gier w internecie, kupowanie gier przez internet za niewielkie pieniądze.

A więc czy linux nie mógł by pójść podobną drogą??

ps2
Czy tylko mi się coraz bardziej zaczyna wydawać, czy użytkowników linux’a naprawdę jest tak mało, że jesteśmy nowinką, garstką ludzi w porównaniu do innych użytkowników innych systemów?? I dlatego traktuje się nas przysłowiowe 1000 ludzi do 100.000 na innych systemach…??

ps3.
Ciekawe co by się stało, jak by tak wiedźmin 2, Crysis 2, Need for Speed: Hot Pursuit zostały wydane na linux’a – przy okazji wyglądały by lepiej i działały by lepiej niż na windows 🙂

============================
Proszę nie odbierać tego tekstu jako ataku, czy wylewania żali. Są to po prostu przemyślenia i kilka wniosków odnośnie sytuacji linux’a w porównaniu do innych systemów komputerowych. I tego co one oferują jako rozrywka, w tym przypadku gier i przyszłości tej branży. 

Reklamy

8 myśli na temat “linux to też system komputerowy

 1. ps4. A co by to było jakby te inne systemy (inne niż linux) były tak niezawodne, odporne na wirusy, pozwalające grzebać w swoich bebechach …

  Polubienie

 2. Android pokazuje, że nawet linux nie jest bezpieczny. Linux’a i inne systemy ratuje to, że nie są one popularne. Ale kiedy się staną, okaże się że linux jest tak samo dziurawy jak windows… to jest tylko kwestia czasu 🙂

  Polubienie

  1. Android pokazuje, że nawet Linux nie jest bezpieczny. W zasadzie to, żaden z trojanów i exploitów na Androida nie zaatakował z poziomu jądra. Wszystkie one były przenoszone przez zamknięte programy nad którymi Google nie ma żadnej kontroli (w przeciwieństwie do iOS, gdzie każdy program przechodzi testy). Linux w Androidzie nie jest złamany, bo nie odpowiada on w tym systemie za bezpieczeństwo (takie moduły natomiast znajdują się desktopowych dystrybucjach). Ponadto jądro Linuksa w Androidzie to nie … Linux! Google za bardzo zmodyfikowało te jądro aby mogłoby być zaakceptowane przez główną gałąź. Źródła jądra Androida znajdują się w innym repozytorium GIT niż te którego używamy na desktopach. Jądro Androida jest więc forkiem jądra Linuksa. Z tego powodu to właśnie do Googla czepiają się patenty, a nie do Linusa.

   Na udowodnienie więc swojej teorii o złamaniu zabezpieczeń Linuksa, gdy będzie on popularny musisz jeszcze poczekać.

   Polubienie

 3. „Co przyciąga ludzi do FB? Oczywiście kolekcjonowanie znajomych, ale miliony osób po prostu wchodzą na facebook-a, aby sobie zagrać w gierkę, zając czas, przy okazji mając dostęp do znajomych i informacji o nich. Nudno w pracy, wejdź na FB i zagraj sobie… itd.”
  To na linuksie nie można pograć na fejs zbuku?

  Polubienie

 4. „Dziwi tym bardziej fakt, że nikt jeszcze nie stworzył gry w stylu Diablo, z podobną grafiką (a przecież kiedy wyszło pierwsze diablo?), z ciekawą historią i ciekawymi nowymi rozwiązaniami.”

  Spróbuj Sacred dla systemu Linux:

  http://www.fun4tux.ch/en/6-rpg

  Jest to naprawdę znakomita gra.

  „Podobnie też z wyścigami, gdzie mielibyśmy 40 aut, 50 tras i ich wariacje, przy tym w tle grała by fajna muzyczka, a dźwięk fur brzmiał by imponująco, do tego wszystko w ładnej miłej grafice z widokiem z kokpitu.”

  Polecam spróbować tych gier

  http://www.fun4tux.ch/en/games/12-ballistics.html
  http://www.irrgheist.com/games.htm

  „A co z jRPG, bijatykami, FPS z fabułą, gdzie multi to tak naprawdę dodatek, a raczej druga część gry??

  Wiele gier na linux’a to, za przeproszeniem’ świat pierwszego quake 3 Arena który został wydany w… 1999 roku.”

  Tutaj jest lista gier dla Linuksa:

  http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=18973

  Gry dla Linuksa – informacje wydawnicze:

  http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=205&t=148708

  Może teraz przestaniesz narzekać.

  Polubienie

   1. Moja rada. Wiem, że do niektórych gier z inego systemu można się przywyczaić, a brak wersji natywnych dla Linuksa jest pewnym problemem. Nie korzystam z Windows w domu od 7 lat i szczerze pozwoliło mi to zapomnieć o grach tworzonych wyłącznie dla systemu Windows, ponieważ przechodząc na Linuksa odnalazłem wiele interesujacych gier w które miałem możliwość zagrać. Po prostu zacząłem grać w gry komercyjne dla Linuksa i szybko odkryłem, że liczba jest dośc duża i cały czas powstają nowe gry. W chwili obecnej mam sporą liczbę gier dla Linuksa, których w większości jeszcze nie zdążyłem ukończyć, a w ciągu ostatniego miesiąca pojawiły się inne gry dla Linuksa, które mam zamiar kupić. Po prostu zacznij kupować i grać w gry komercyjne, które mają obecnie wersje dla systemu Linux, a nie będziesz miał czasu na zastanawianiesię, jakie gry nie mają jeszcze wersji dla Linuksa

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s