Mate to fork gnome2. Obecnie jest on dostępny w Archu w AUR.

Ale serwer i firma jaka go stworzyła, to dosłownie marny przykład, jak należy robić takie rzeczy.

Serwer z plikami dobija do 20K/s, a stałe 5K/s to marzenie. Pulpit pobierał się u mnie, dwa dni – kilka godzi. Najbardziej trzeba pilnować transferu bo zrywa go co chwilę i trzeba powtarzać instalację danego pakietu.

Pulpit posiada także inne dodatkowe paczki.

Pulpit instalujemy po przez: sudo yaourt -Sf mate-desktop-environment

Czym on się różni od gnome2?
Niczym… na razie testuje, ale to dokładnie gnome2 – nawet panel pozwala się na edycję. Wszystko to co miało gnome2 – jest też i tutaj. Wiele rzeczy jest jako tako jeszcze do zrobienia, no ale na początek może być 🙂

Pulpit też jest jakoś lżejszy niż gnome2, albo ma podobne wymagania dla CPU, bo wiatraczek nie wykazuje zbyt głośnego działania, gdy piszę te słowa. Co dziwne, nawet jeśli coś robimy pulpit nie wykazuje żadnych większych wzlotów CPU.

Co jest zabawne, że nawet podczas uruchomionego compiz i emerald – X wykazuje tylko 1%-3% użycie CPU – a jest włączona opera, deadbeef i lxtask i lxterminal.

Nawet podczas zabawy efektami, choć CPU skacze w procentach, wiatrak nie wykazuje zbyt głośnych protestów.

A więc, jeśli twórcy oddadzą użytkownikom lepszy serwer (pełny transfer) i dodadzą do pulpitu coś do siebie, a nie tylko to co miało gnome2 – to może się okazać, że mate to dobra alternatywa w dobie kiedy to wiele twórców dystrybucji zamienia paczki gnome2 na gnome3, bez możliwości instalacji czy pozostania przy gnome2.

I taka informacja na koniec 🙂
W fedora 15 – alternatywny pulpit gnome3 – czyli ala gnome2 dorobił się funkcji dodawanie ikonek do panelu, normalnego menu w stylu gnome2, lepszego i szybszego działania. A w menu wyboru pojawia się (f15) uruchomienie tego pulpitu z compiz. A więc może się okazać, że najnowsza wersja gnome-shell, będzie też wzbogacać alternatywny pulpit w gnome3 🙂

Reklamy

Jedna myśl na temat “mate – fork gnome2

 1. Jeśli chodzi o serwer to nie ma się co dziwić. Ktoś kto podjął się próby reaktywacji tego projektu na pewno dużą organizacją nie jest, więc raczej nie liczyłbym na to że stać go na takie serwery jak ma GNOME, KDE czy Canonical, a chętnych jest pewnie od groma.

  Co do samego projektu to raczej nie liczyłbym na sukces. To raczej próba żerowaniu na kontrowersjach jakie dokonały się po rewolucjach z GNOME 3. Wątpię czy zbierze się spora grupa kontrybutorów tego projektu i jak sam wspomniałeś oprócz tego, że przechowują oni starszą wersję GNOME to nic w niej nie zmieniono. Po kimś kto podjął się takiej próby raczej oczekiwałbym podania planu rozwoju na przyszłość, a takiej deklaracji po twórcy nie widzę.

  To czego oczekiwano po GNOME, a deweloperzy tego nie spełnili to przejście GNOME 2 na GTK3. Pozwoliłoby to na przyzwyczajenie użytkowników na GNOME Shell. Niestety projekt GNOME Shell był kiepski dlatego pociągnął za sobą cały projekt w dół. Zamiast tego użytkownicy dostali wersję fallback, która była znacznym regresem w stosunku do poprzedniej edycji.

  Wystarczyłoby, aby GNOME 2 przeszło na GTK3, dodano do niego kilka nowych usprawnień (np. nowe powiadomienia, dynamiczne pulpity) i nikt by się do nowej wersji nie przyczepił. Tylko wtedy nikt by się nie zainteresował GNOME Shell i projekt i tak by uległ krytyce, że np. Canonical lepiej rozwija GNOME i dewowie od GNOME 3 źle robią ich nie słuchając.

  GNOME (i trójkę, i dwójkę) czeka więc powolny regres i uleganie KDE i Unity. Ale tak to jest jak ktoś nie potrafi współpracować ze społecznością, a kształt projektu powierza jednej firmie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s