Wielu z was może nie wie, że gnome2 tak naprawdę jest trupem.

Nie, bo zostało porzucone albo, że nikt go już nie rozwija. Ale jest trupem z powodu gnome3 (gnome-shell).

Ponieważ, chcąc mieć gnome2, a mając zainstalowane gnome3/gnome-shell okazuje się, że zależności i pliki które wchodzą w ich skład konfliktują ze sobą. A więc, jedna paczka i druga paczka nie mogą koło siebie istnieć.Inaczej wymuszało by to kolosalne zmiany w danych plikach i w ich wnętrzu.

Ostatnio zrobiełem aktualizację w Ubuntu z 11.04 do 11.10 i najpierw zaprotestował perl, później xorg, gdm nie chciał się uruchomić. A najgorsze było to, że gnome 2 zostało wymienione na gnome3. I robiąc tą aktualizację okazało się, że nie ma takiej możliwości aby gnome2 zostało na dysku. Ponieważ jedne paczki nazywają się tak samo, ale są ich nowsze wersje i one odwołują się tylko do gnome3, a nie gnome2.

Programiści gnome, w ten sposób zablokowali innym twórcom możliwość pozostania przy gnome2 i korzystania z elementów gnome3. Które są rozwijane. A więc, mając emapthy, czy gnome-terminal od gnome2 nie liczmy na to, że ktoś się zlituje dokona aktualizacji tych rzeczy aby działały w gnome2 – bo to jest po prostu nie sensu. Jeśli coś nie działa w emapthy (gnome2) i coś wam nie gra, nie łączy pojawiają się błędy. Twórcy gnome stwierdzą, abyście wykonali aktualizację do wersji z gnome3, ponieważ tam dany problem już nie występuje.

Inaczej pisząc: albo bierzecie gnome3, albo siedzicie na czymś co już nie jest rozwijane. Zabawne jednak jest to, że żadna firma, żadna społeczność nie podjęła się przepisania gnome2 do gtk3.

Powodów może być wiele: skomplikowany kod tak bardzo zaśmiecony że ktoś normalny patrząc na to złapie się za głowę i stwierdzi, że to ponad jego siły. Inną sprawa jest potrzeba masy nakładów, obeznanie z gtk3, nie tracenie tego co miało gnome2, a dodanie nowego. I może się okazać, że gnome2 zostało pogrzebane za życia. Ponieważ jeśli przyjrzeć się aktualizacji jakie dokonywali twórcy gnome. To wydaje się, jak by nad nim pracowało kilkanaście osób, a nie kilkadziesiąt.

A tym samym, gnome2 jest martwe. Forki jakie się pojawiają mają w jakiś sposób pokazać, że można mieć gnome, obok gnome3. Ale wiąże się to z instalacją paczek o całkiem innej nazwie. Trzeba jednak się liczyć i tak z konfliktem plików w systemie.

Więc, czy gnome3 to fakt?
Tak… to już fakt. Wiele twórców będzie musiało prędzej czy później zrobić przesiadkę, w innym przypadku zostaną oni z czymś co będzie powoli odstawać od reszty pulpitów.

Więc, może warto się pogodzić z tym, że gnome2 już tak naprawdę nie ma i wybrać inny pulpit: xfce, lxde – które przypominają gnome2. Najbardziej podobnym pulpitem jest xfce, które coraz głośniej nazywane jest duchowym następcą gnome2. I na jesień szykuje się jego nowa wersja już w wersji gtk3, podobnie też lxde rozpoczęło migrację na grt3 – a więc czas uświadomić sobie, że zmiana pulpitu to albo obowiązek, albo wybór systemu, który będzie się starzał razem z pulpitem. Tylko kto z tego wyjdzie zwycięsko? Twój upór i przekonania, czy lepsze działanie i nowsze wersje tego co już masz.

A wy co wybierzecie, jeśli wasza dystrybucji narzuci wam aktualizację do gnome3?

Reklamy

4 myśli na temat “gnome2 jest martwe

 1. Ostatnio na starym komputerze wróciłem do KDE3 na Ubuntu 10.10 dzięki projektowi Trinity Desktop Environment. Działa całkiem sprawnie, napewno szybciej od 4 na tak słabym sprzęcie.

  Polubienie

  1. Zgadza się: kde3 działa szybciej na słabym sprzęcie. Podobnie jest też z gnome2 – tylko jego już nie ma, a są forki.
   Testowałem kde3 to sam się zdziwiłem działaniem 🙂 Było na blogu…

   Polubienie

 2. Doinstaluje się do Ubuntu lxde-core + kilka dodatków i po problemie 🙂
  Ewentualnie idąc po całości wybierze się Lubuntu.
  Nie ma to jak normalny pulpit.

  Natomiast póki co to developerzy Gnome mogą swoją wizję wsadzić sobie w …

  Przy okazji, zabawnie było przy LMDE kiedy to po dokonaniu aktualizacji systemu m.in. Monitor systemu, Terminal czy Gdebi zaczęły straszyć wyglądem, a mój ukochany motyw Equinox 1.30 przestał na nich działać (trochę się zdziwiłem … WTF jak nic).
  A jak zobaczyłem ile było motywów pod GTK 3 na gnomelook.org w porównaniu do GTK 2, to się dopiero załamałem.

  No nic, zobaczy się jak to będzie pod koniec roku z tym bajzlem 😉

  Polubienie

 3. Ja się przesiadłem na Xfce, ale ono nie wygląda rewelacyjnie i znowu wróciłem na Gnome2. W Ubuntu 10.04 ma wsparcie do 2013r.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s