Chcę zaznaczyć że problemy w Arch z KDE4 nie wynikają z tego, że to wina paczek czy twórców KDE. To wynik twórców Archa. Ponieważ nie pierwszy raz KDE4 w archu sprawia problemy, a do tego działa najgorzej ze wszystkich dystrybucji. Podobnie też jest z gnome-shell, lxde, czy xfce – gdzie twórcy kompilują paczki i nic więcej. Żadna paczka w Archu nie jest optymalizowana pod archa, jak i też nie jest optymalizowana w żaden sposób aby działała lepiej.

Cierpi na tym całe środowisko graficzne w Archu, które działa bo działa, ale kiedy przychodzi do porównań okazuje się, że wiele rzeczy w archu działa dużo gorzej.

Przykład gnome-shell, lxde, czy KDE4 obrazuje to idealnie.

Zablokowałem możliwość komentowania pod wpisem pod Ubuntu, bo komentarze są nie na temat.
Co do problemów opisywanych w nich, to je potwierdzam. Choć u mnie KDE4 pozwala na 3 zmiany theme po czym zmiana theme nie jest możliwa.
Potwierdzam też problem dodawania ikonek na pulpit. KDE zamiast dodawać je jako skróty, robi element plasmy na pulpicie – wtf!.

Ale że ja wnikliwy jestem, to zauważyłem też, że KDE4 (4.7.1) potrzebuje po ukazaniu się pulpitu około 15 sek. aby zaskoczyć na dobre, bo ładuje mu się akonadi, czy inny syf – który jest mi do użytkowania nie potrzebny i nigdy go nie wykorzystam.

Zasadniczo KDE4 nie jest złe, ale patrząc na pryzmat kde na innych dystrybucjach, to ma się wrażenie że a archu jest najgorsze KDE ze wszystkich.
Zabawne jest też to, że u mnie KDE potrafi się zawiesić, jak zmuszam je do jakiś rzeczy, już nie wspomnę o znikaniu górnego panelu (mam dolny i górny panel), czy to że obecnie bez testów openGL nie mogę używać kwin.

Ale co się dziwić, w Archu jest tak, że twórcy kompilują paczki i wrzucają do repo – aby tylko zależności działały. W ten sposób w archu ląduje masę programów, a ludzie się dziwią dlaczego coś im nie działa lub działa inaczej niż na innej dystrybucji.

Ja już kilka lat temu przestałem się temu dziwić 🙂 kiedy zaczynałem z Archem i natrafiałem na problemy.

Mam też prośbę do osób, które mają problemy z pulpitem w Archu: nie ma na to rozwiązania, musicie się z danym problemem pogodzić i modlić się, że twórcy danego programu, a nie archa naprawia dany problem.
Bo tak jak u mnie, nadal zegar nachodzi na datę, tak nie zmieniło się to od kilku wersji. A problem występuje tylko na Archu…

Arch taki już jest i warto mieć to na uwadze – że jak napisałem wcześniej, dystrybucja dystrybucji nie równa.

12 myśli na temat “Arch i KDE4

  1. Proszę nie siać nieprawdziwych informacji. Takie wpisy szkodzą Linuksowi bardziej niż szczekanie największych linuxowych oponentów. Moje uwagi do wpisu powyżej:

    1) Bardzo dobrze, że w Archu środowiska nie są optymalizowane i „hakowane” pod dystrybucję. Wszelkie błędy zawsze powinny być zgłaszane do twórców oprogramowania. Oni znają program najlepiej i najszybciej go poprawią. Unikamy wtedy sytuacji, że aplikacja u jednego działa a u innego nie.

    2) Testowałem Gnome 3 na 3 dystrybucjach. Szybko stałem się sympatykiem tego pulpitu i mogę już dzisiaj co nieco na ten temat powiedzieć. Na Archu Gnome 3 działa idealnie. O niebo lepiej niż w Fedorze i troszkę lepiej niż na OpenSUSE. Dorzuciłem do niego Tint2 Panel i jest już moim ulubionym środowiskiem pracy. Dodam, że na początku byłem zniesmaczony nową odsłoną Gnome. Kilka dni używania i zauważyłem, że bardzo szybko i wygodnie mi się na tym pracuje. To nasze przyzwyczajenia nie pozwalają nam na rozwój. A uważam nowy pulpit Gnome za coś innowacyjnego i przyspieszającego znacznie pracę. Człowiek pozostaje dłużej skupiony na tym co robi. Dzięki temu teraz kibicuję Gnome 3 i wspieram twórców całym sercem.

    3) Proszę zwrócić uwagę na optymalizację swojego systemu pod środowisko. Jeśli ma Pan, szanowny autorze tego bloga, kilka środowisk obok siebie, to nie dziwię się, że może mieć Pan problemy. Osobiście nigdy nie stawiam obok siebie KDE i Gnome (a ostatnio nawet i XFCE) na dłużej niż na czas testowania. Potem zostaje jedno z nich + coś lekkiego jak OpenBox, czy choćby LXDE – na wypadek awarii podstawowego pulpitu.

    Gratuluję bloga, bo wpisy pojawiają się niemal codziennie i jest Pan w moich subskrypcjach ale w powyższym akurat wyczułem jakąś niesprawiedliwą, moim zdaniem, gorycz wobec dystrybucji, która mimo swojego młodego wieku i zaawansowania (nie dla nowicjuszy) zebrała sporą rzeszę użytkowników. Na Distrowatch mieści się zwykle w pierwszej szóstce. Dla mnie jest dystrybucją, z którą mam najmniej kłopotów a jest jednocześnie świeża – za to sobie ją cenię. I nie dam sobie wmówić, że na Archlinux wszystko działa gorzej. Bo jest wręcz przeciwnie – zwykle wszystko działa lepiej.

    Pozdrawiam

    Polubienie

    1. Z archem jest taki problem, że każda konfiguracja sprzętowa działa inaczej. U jednych KDE, czy gnome3 będzie działało super, a u innych będzie się zawieszać, będzie chodzić wolno.

      Swoje doświadczenia wzoruje w oparciu o swój laptop i inny (słaby laptop), jak i też różne środowiska graficzne.

      Mogę się przyczepić, że wrażenia z gnome-shell powstały w oparciu o dodatkowy panel, którego gnome-shell nie ma w standardzie – a warto to uwzględnić.

      Odnośnie optymalizacji: Archa mam od około 2 lat, a więc mam wgląd jak wygląda w nim KDE na przełomie tych lat, podobnie z gnome, czy od roku lxde.

      I niedawno wykonałem czystą instalację archa + pulpity, sterowniki, kodeki i programy. Arch nie przyspieszył, ani nie zwolnił.

      Inną sprawą jest nawet to, ile ktoś ma rdzeni, czy jaki szybki jest dany procesor.
      I nawet lxde w archu u mnie ładuje się około 15 sek. zaś w Ubuntu wszystko pokazuje się w ciągu 7 sek. i jak by nie AUR w archu to nadal bym siedział za rzeczach/elementach pulpitu czy programach, które już dawno otrzymały wersje testowe, a które np. u mnie działają stabilnie.

      Nie przeczę, może dane środowisko działać lepiej u kogoś, ale nie wszędzie wszystko działa tak samo 🙂
      Dlatego ja piszę ze swojej perspektywy, bo ja demona szybkości nie posiadam jeśli chodzi o laptopa, co rzutuje na tym, że gdzieś coś jest lepsze, ale inna osoba już tego samego nie będzie mogła powiedzieć.

      Polubienie

      1. Rozumiem 🙂 Może właśnie dlatego, że Arch jest domyślnie kompilowany pod procki i686 a nie 383… Stąd taki dysonans pomiędzy osiągami na starych komputerach 🙂 Aha, no i jest jeszcze jedna kwestia. Dla mnie kwestia ładowania systemu nie jest tak istotna jak szybkość działania, czyt. responsywność. Nie wyłączam co chwilę komputera przecież. Ale za to praca na responsywnym pulpicie jest znacznie przyjemniejsza 🙂 Te dwie rzeczy na pewno trzeba odróżnić. Arch jest tutaj liderem bez dwóch zdań 😉

        Polubienie

    2. Mam jeszcze pytanie czy w Ustawieniach Systemu > Konta Użytkowników też pokazuje wam że jestescie na koncie administratora Gnome? Mimo że to jest konto zwykłego usera które utworzyłem przez useradd. Dla pewności utworzyłem w Gnome drugie konto . Teraz pisze że standardowe.

      Czy w Gnome-shell jest jakiś dodatkowy podział na userów?

      Ostatnie pytanie 🙂 Jak odchudzacie Archa? Ponieważ juz 60% mojej partycji systemowej jest zajęte. A polecenie „pacman -Scc” juz nie pomaga. Jest jeszcze w Archu jakaś alternatywa na Debianowe apt-get clean?
      Jest jeszcze no graficzne narzędzie „bleachbit” ale nie mam zaufania do takich oczyszczacy Linuksa.

      Polubienie

  2. Skoro ma Pan Gnome 3 to może będzie wiedział jak dodać taki aplet (pogody co pokazuje temperature i ikonke chmurki) do górnego panelu Gnome-Shell?
    Jeśli odpowiada za to jakiś dodatek, to jak można dowiedziec się jaka jest jego nazwa. Pozdro 🙂

    Polubienie

    1. Nie mam zainstalowanych wielu dodatków ale w można bardzo łatwo wyszukać pakietów związanych z „gnome-shell-extension” w nazwie 🙂 w Archlinux proponuję użyć:

      w konsoli:
      yaourt gnome-shell-extension

      W wynikach pokażą się ponumerowane pakiety. Potem tylko odpowiednie numerki wpisać ENTER i instaluje.

      Pozdr.

      Polubienie

  3. Binko dziękuje Ci 🙂 Jest w AUR pod nazwą gnome-shell-extension-weather-git

    Nie wiem jeszcze jak się dobrać do ustawień daty na górnym panelu. Żeby dodadkowo pokazywała miesiąc. Nie znalazłem w gconf-editor, dconf-editor.
    Po zainstalowaniu gnome-shell-frippery, gnome-tweak-tool, alacarte to środowisko jest całkiem ok.

    Polubienie

  4. Dzięki jeszcze raz , znalazłem 🙂

    dconf-editor>gnome>shell>clock>show-date – dla miesiąca

    dconf-editor>gnome>shell>extension>weather>woeid – dla kraju

    Polubienie

Dodaj komentarz