Posiadacze dystrybucji Ubuntu wyczekują chwili, kiedy to oficjalnie w repozytoriach pojawią się ostateczne paczki, do aktualizacji do nowej wersji. Jak i też wielu czeka na pojawienie się zmiany na stronie ubuntu.com – aby można było pobrać nowe Ubuntu.

O zmianach pisałem kilkakrotnie i się może powtórzę, ale:gnome2 zostanie w całości zastąpione gnome3 – programy, trzon gnome – czyli nie jako trzon części systemu Ubuntu. Nowe jądro, nowe sterowniki, nowy compiz i nowe Unity.

Najbardziej kłopotliwym elementem może tu być: gnome3 i nowe Unity + nowe compiz.

Nie oszukujmy się, Nowe Unity zostało pozbawione wielu wad i błędów, zmieniono jego wygląd, usprawniono compiz i zniwelowano kilka wycieków pamięci – ale to nadal mocno nie stabilny pulpit (lub jak kto woli nakładka graficzna na elementy gnome).

Obecna wersja powinna być lepiej dopracowana, ale nie do końca poprawiona.

Dopiero wydanie 12.04, które ma otrzymać długie wsparcie w poprawki bezpieczeństwa ma być takie jakie chce tego Canonical. Dopracowane, działające szybko, stabilnie i nie powodujące większych problemów.
A więc, czym są wydania 11.04 i 11.10?
11.04 to próba sklejania systemu z kawałków mocno już starych i nie potrafiących ze sobą działać tak jak by tego chciano – gnome2, gnome3, Unity, nowe sterowniki, stare sterowniki, zmiany w kompilatorach, gtk3, gtk2, zmiany w glib2 – to wszystko miało odbicie w nie działającym dobrze Unity, zawieszaniu się go, czy resetowaniu. Sam system działał dziwnie i czasami nieprzewidywalnie – a wszystko przez to, że Canonical popełniło wiele błędów. A jednym z nich było to, że twórcy Ubuntu wciskali każdemu kto zainstalował Ubuntu, próbę uruchomienia compiz i Unity. Ten mały błąd miał konsekwencje w złym odbiorze Ubuntu – wiele osób zraziło się do tegoż wydania, a nawet zmieniło dystrybucje lub co gorsza zraziło się do systemów linux. Canonical zapomniało o unity-2d – które działało bez wsparcia compiz.
Obecnie w czystej instalacji Ubuntu Unity-2d powinno być wgrane standardowo, ale czy początkujący wiedzą co to jest? Unity-2d nie jest reklamowane w żadnym spocie o Ubuntu, nie jest też pokazywane na szerszą skalę.

I może teraz kogoś zmartwię, ale uważam że Canonical powinno skupić się na rozwijaniu Unity-2d + oddzielenie Unity od compiz. Aby można było posiadać efekty na U-2d, bez uruchamiania oryginalnego Unity. Ponieważ na dobrą sprawę wersja 2d nie ma żadnych, powtarzam – żadnych ustawień odnośnie bocznego panelu i jego wielkości, przezroczystości paneli, czasu chowania się, oznakowania uruchomionych programów na panelu. Mam nadzieję, że w wersji 12.04 to się zmieni, ponieważ Canonical więcej by zyskał jak by to wersja 2d stała się standardem, ze swoimi rozwiązaniami (przewijanie listy, po przez pchanie listy z ikonkami w górę lub w dół – a jak by tak palcem przesuwać tak listę, jak kursorem – to dopiero potencjał).

A więc, jeśli nie trawisz Unity, wypróbuj wersję 2d, która może i nie jest jeszcze w pewnych częściach dopracowana (brak ikonek w tray), to mimo wszystko – moim zdaniem – działa i prezentuje się lepiej od oryginalnego Unity 🙂

Większych zmian nie ma co się spodziewać 😉 Ponieważ już samo to, że po aktualizacji lub czystej instalacji każdy z was otrzyma gnome3 zintegrowane z Ubuntu – to już samo to jest nowością. A do tego trzeba dodać zmianę na stanowisku klienta poczty, co wywołało masę głosów zachwytu, ale i też buczenia, które pojawiło się kiedy ktoś chciał się pozbyć klienta Mozilli z Ubuntu 😉

Czy warto czekać na nowe Ubuntu?
Jeśli posiadasz na dysku wersję 11.04 to czekanie jest dla ciebie obowiązkowe – ponieważ może się okazać, że w nowej wersji wiele twoich problemów zniknie, ale pojawią się nowe 🙂 Jeśli nie byłeś/aś zadowolony/ona z Ubuntu 11.04 to 11.10 może tylko troszeczkę poprawić to wrażenie na plus.

Inaczej pisząc, nie liczcie na cud – raczej liczcie na to, że pewne błędy znikną, a inne się pojawią. Nie liczcie też na jakiś zwrot w stronę gnome2, bo tego nie będzie – twórcy gnome już o to się postarali. Nie liczcie, że Ubuntu będzie szło w masowe zmiany, bo raczej to się nie stanie, nowa wersja systemu Apple psuje ludziom nerwy, ale Microsoft i hype na nowy windows będzie podsycany, więc zmiany w Ubuntu będą ku temu, aby choć troszeczkę podebrać użytkowników konkurencji (pojawienie się klienta ubuntu one na windows). Obecnie rozpoczyna się walka o użytkowników, oraz pozostanie w rankingach.
I jak napisałem w poprzedniej notce, linux to nie jest medium którego można się nauczyć od razu i po przez wchodzi się do pulpitu i się część rzeczy wie i rozumie – nie, tutaj czegoś takiego nie ma. I tylko Ubuntu próbuje wyjść na przeciw początkującym, oddając w ich ręce system, który może i tak na początku nie zrozumieją ale z czasem może się okazać, że te same osoby zaczną wchodzić w system na tyle, że to co było na początku trudne, po jakimś czasie stanie się oczywiste.

Obecnie czekam na uruchomienie repo 12.04 i pobranie pierwszych paczek dla nowej wersji (z wersją 11.10 jestem od 6 miesięcy – czyli od momentu pojawienia się pierwszych aktualizacji wtedy nowej wersji Ubuntu i już mi się ono trochę obyło).

Jedno będzie mnie cieszyć: jeśli Canonical wywiąże się z obietnic: dwie wersje procesorowe na jednym obrazie iso – gdzie pobieramy jeden plik, ale nie musimy się martwić już przy instalacji u kogoś, jaką wersję danej osobie zainstalować – 32 (bo taki mamy nośnik) czy 64 (bo ktoś ma taki procesor).

To miłej aktualizacji życzę…;)

Reklamy

5 myśli na temat “Już za chwilę… nowe Ubuntu

    1. Wątpię w to, że osoby odpowiedzialne za kubuntu wprowadziły lightdm.
     Lightdm ma zastąpić gdm, ale kdm nie jest zły – można zaś go sobie zainstalować ręcznie i używać zamias kdm – więc zawsze jest jakieś rozwiązanie 🙂

     Polubienie

    2. Wiem. Tylko z tego co pamiętam to „kolorowa prasa” pisała że LightDM będzie we wszystkich dystrybucjach Ubu. Mi KDM jak najbardziej pasuje.

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s