Notka będzie krótka…

Fork KDE3 porzucony przez twórców środowiska kde otrzymał właśnie nową wersję, czyli 3.5.13.

Poprawiono wiele błędów, oraz wprowadzono kilka nowych rzeczy jak i poprawek.

Lista zmian, poprawek i nowości… a trochę tego jest 🙂

Podaję tą wiadomość ponieważ na blogu padły zarzuty wobec forku gnome2 czyli mate, że podzieli los Trinity, że powstanie, a później… właśnie, co? Jak widać projekt nie umarł, a nowe wydanie wskazuje na to, że ktoś nad tym wszystkim jednak czuwa i pracuje.

Podejrzewam że podobnie będzie z mate, które nie powstało tylko aby powstać, ale jak widać na forum odnośnie mate, to jednak użytkownicy nie pozwolą umrzeć gnome2 – nawet jeśli będzie skryte pod inną nazwą 😉

Ale chcę tu napisać też o przedwczesnych uśmierceniach. Ponieważ tak jak widać to po forku kde3, oraz mate (które w gie cały czas otrzymuje zmiany i poprawki), można by rzecz że to co dobre cały czas będzie trwać.
Jedynie użytkownicy, którzy nie mają pojęcia na dany temat sypią nekrologami danych projektów jak z rękawa. I takim osobą zalecał bym zainstalowanie tych przysłowiowych trupów, aby przekonać się że z trupami to one nie mają zbyt wiele wspólnego. I trochę zabawnie się czułem, kiedy ktoś próbował mnie przekonać że dany projekt umarł, a ja bawiłem się w poznawanie kde3, a obecnie w mate 🙂 i jakoś nie widzę, aby ktoś chciał zaprzestać rozwijać to co zostało rozpoczęte, aby dane rzeczy nie umarły 🙂

I każdemu staremu użytkownikowi systemu linux proponuję zainstalować nawet na próbę powyższe forki, aby przywołać wspomnienia, jak to było kiedy się z tym linux’em zaczynało – tego się nie zapomina 🙂

Reklamy

3 myśli na temat “KDE 3.5 Trinity zaktualizowany

 1. >>”Lista zmian, poprawek i nowości… a trochę tego jest 🙂 ”

  W zasadzie to widzę tylko bugfixy oraz zmiany w wyglądzie. Także wspomniane nowe oprogramowanie to tylko dodane domyślnie programy, które były dostępne na KDE-Apps.org. Ogólnie niewiele więcej niż dostajemy w standardowej comiesięcznej aktualizacji poprawkowej KDE 4.

  >>”Podaję tą wiadomość ponieważ na blogu padły zarzuty wobec forku gnome2 czyli mate, że podzieli los Trinity, że powstanie, a później… właśnie, co? ”

  To chyba ja byłem 😛
  Ogólnie mam takie samo zdanie o Mate jak i o Trinity, czyli Fluxbox i E17 się o wiele szybciej rozwijają niż te dwa upadłe projekty. Trinity żyje, ale żyje podłączona do kroplówki i respiratora. Nie rozwija się, nie tworzy nowych trendów, po prostu tylko jest. Z tym, że w pędzącym świecie rozwoju informatycznego kto stoi w miejscu ten się cofa w rozwoju. I to zdanie powinno wystarczyć za komentarz.

  Możesz więc udowadniać, że GNOME 2 nadal żyje pod imieniem Mate. Tylko, że główny zarzut jaki był skierowany w stosunku do tego środowiska było to, że się nie rozwija. Pod tym naciskiem powstało GNOME 3 z GNOME Shell i właściwie jedyną wadą nowego środowiska było to, że miało koszmarną powłokę graficzną, czyli GNOME Shell. Użytkownicy chcieli wszystkich tych zmian w postaci powiadomień, GTK3, dynamicznych pulpitów, ale też na starej powłoce, a GS tylko jako opcję dla tych których ono odpowiada. W tej chwili rozwój Mate to tylko próba reanimacji aby przypadkiem zmiany w oprogramowaniu GNOME 3 nie konfliktowały w kwestii instalacji tego środowiska jako alternatywy. Raczej nie spodziewam się, że powstanie dla niego następna wersja takiego np. Brasero, która warta będzie zmiany numerka jeśli chodzi o listę zmian. Sam zresztą pisałeś na blogu, że już nawet Mint powoli przyzwyczaja użytkowników do przesiadki na trzecią wersję GNOME, więc wiesz co czeka także Mate.

  Polubienie

  1. @Greg Siedzisz na KDE4 to tak się zapytam: co ile wydań twórcy kde4 dodają nowe programy lub całkiem nowe oprogramowanie ale takie, które używało by się co dziennie?
   Proponuję ci zainstalować kde3 trinity i przekonać się tak naprawdę, z czym masz do czynienia.

   Przy okazji gnome-shell (a nie ma innego pulpitu w gnome który by spajał wszystkie elementy gnome) to nie jest pulpit na laptopy i komputery – to nakładka graficzna która została napisana z myślą o tabletach i ekranach dotykowych. Szkoda że jeszcze nikt się nią nie zainteresował, zaś to co widzę po informacjach Canonical chce wejść do telewizorów i na tablety.
   I uważam, że jak by tak gnome-shell było dobre, to by ludzie go chcieli, a jak na razie to nowinka od której się ucieka.

   Polubienie

 2. >>”Greg Siedzisz na KDE4 to tak się zapytam: co ile wydań twórcy kde4 dodają nowe programy lub całkiem nowe oprogramowanie ale takie, które używało by się co dziennie?”

  Ostatnio otrzymaliśmy stabilną wersję Kontact i zainicjowano KDE Telepathy, które jak wiesz będą programami używanymi codziennie. W każdym wydaniu pojawia się przynajmniej jeden tytuł. W tej chwili natomiast wiem o kilku „w produkcji”. Zresztą nie o to chodzi tylko o to, że Aplikacje otrzymują nowe funkcje, a nie tylko poprawki i to takie, które sprawiają, że aplikacja sprzed lat może jeszcze działać na współczesnym systemie.

  >>”Proponuję ci zainstalować kde3 trinity i przekonać się tak naprawdę, z czym masz do czynienia.”

  Instalowałem i wiem o czym piszę. Jedyny powód dla którego warto używać tego pulpitu to nostalgia.
  http://konqiklub.ubucentrum.net/2010/05/trinity-kde-35-w-kubuntu.html

  >>”Przy okazji gnome-shell (a nie ma innego pulpitu w gnome który by spajał wszystkie elementy gnome) to nie jest pulpit na laptopy i komputery – to nakładka graficzna która została napisana z myślą o tabletach i ekranach dotykowych.”

  Ani GNOME Shell, ani Unity nie nadają się w obecnym kształcie ani na tablety, ani na smartfony. Oba pulpity polegną np. w przypadku trzymania takiego sprzętu w orientacji pionowej. Duże ikony to jeszcze nie jest przystosowanie pulpitu do tego rodzaju sprzętu. Deweloperzy Unity i GS popełnili błąd tworząc pulpit, który w założeniu miał być zarówno dla desktopów jak i netbooków, po prostu nowa specyfikacja sprzętu, czyli tablety i smartfony mają inne wymagania od takiego pulpitu dlatego zmiany będą konieczne i jak wiesz będzie to ze szkodą dla dotychczasowych użytkowników korzystających z komputerów stacjonarnych. Inna sprawa to sprzętożerność Ubuntu, wątpię czy nawet Tegra2 udźwignie ten system.
  Mógłbym ci napisać dość spory artykuł na temat tego jak Unity i GS są niewygodne jako pulpit tabletów, może dlatego Apple dla iPada iPhone stworzyło iOS, a nie wpychało tam OSXa, bo to jest całkiem inna specyfikacja sprzętu potrzebująca jeszcze więcej ograniczeń niż użytkownik desktopa potrzebuje. Tablety to nie żaden cud techniki to ograniczenia w zamian za mobilność.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s