Enlightenment lub jak kto woli e17 – choć posiada Polską wersję, ustawienie klawiatury z Polskimi znakami nijak się ma do innych środowisk graficznych, do obsługi plików i organizacji plików.

Ale problem można w prosty sposób obejść, po przez tworzenie dowiązania w e17 i podłączenia go pod uruchamianie e17.

Ustawienia >> Aplikacje

 

Tworzymy „uruchamiacz” (aktywator)

 

wypełniamy pola tak jak w pokazanym przykładzie poniżej

 

Teraz wyłączamy ustawienia i wchodzimy do nich ponownie. Przechodzimy do Aplikacje >> Aplikacje przy uruchamianiu >> (u góry okienka przestawiamy się na Aplikacje) i odnajdujemy PL (dopiero co utworzony aktywator). I naciskamy: dodaj

Jeśli wszystko zrobiliśmy jak trzeba, w dziale: Order (powyższy screen) powinno widnieć: PL. Teraz wykonujemy restart enlightenment X (sudo killall enlightenment X) i logujemy się. Dla dokładnego sprawdzenia, można wykonać restart komputera.

U mnie rozwiązało to problem z ciągłym ręcznym uruchamianiem wersji PL klawiatury.
Obecna metoda działa w systemie Arch, przy zainstalowanym elemencie xorg-setxkbmap. Powyższy pakiet w Ubuntu znajduje się w paczce:  x11-xkb-utils.

Reklamy

5 myśli na temat “Ustawiamy klawiaturę PL w e17 (Enlightenment)

 1. ludzie nie odeszli ,zawsze znajdzie się jakiś gość jak ja któremu przerośnięte KDE4 i zdezelowany Gnome 3 nie przypadnie do gustu i wówczas pozostaje miejsce na coś lekkiego i szybkiego a także komfortowo działającego jak E17,open/black/flux-box 😉 xfce i lxde nie przypadły mi do gustu choć są szybkie.

  Dodam jeszcze że w moim przypadku był spory problem z klawiaturą ,nie działały kursory ,alt ,klawisze numeryczne oraz blok home/delete/insert itp. winny był moduł language którym próbowałem ustawić polski układ klawiatury.
  Po za tym piszesz aby dodać program o nazwie „PL” i dodać go do autostartu ,wszystko ok ale potrzebny jest restart enlightenment po utworzeniu aktywatora „PL” ponieważ inaczej nie będzie on widoczny w spisie aplikacji i nie będzie jak dodać aktywatora do autostartu.

  Pozdro
  Pitcarn

  Polubienie

 2. Skoro już coś tam dłubią to mogliby się co jakiś czas pochwalić dokonaniami bo większość nowych użytkowników Linuksa pewnie nawet o nim nie słyszało. Ciągle tylko piszą o unity i gnome3.

  Polubienie

  1. Z tego co mi zostało przekazane: autorzy nie dbają o popularność. Ci co chcą, to korzystają z e17, a kto nie chce to nawet się nie dowie o „oświeceniu”. Pulpit ten mocno się wzoruje na pulpicie na macos – dlatego jest takowa wersja, ponieważ ma one zastąpić oryginalny pulpit właśnie e17.
   I taka uwaga jeśli można: to że obecnie w menadżerze plików znalazły się przyciski (wyżej, wstecz) i element, który informuje nas gdzie się znajdujemy to jedna ze sugestii jaką złożyłem twórcom. Ale myślę, że pomysł spodobał się innym i dlatego obecnie nie ma kwadrata z plikami, ale jest coś ala menadżer z możliwością przeskoczenia wyżej 🙂
   Żadna z osób nie zaproponowała takowego rozwiązania wcześniej – co mnie zdziwiło, ale że mi tego brakowało (a można to było dodać – jeśli ktoś wiedział – po przez dodatki).

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s