Jako że mamy już rok 2012, i sytuacja raczej w tym roku się nie poprawi, odnośnie gospodarki, sytuacji w europie itd.

Dlaczego przejdźmy do linuxa i czego bym oczekiwał w tym roku po nim, jakie nadzieje mam wobec różnych projektów itd.

1. Unity otrzyma możliwość operowania na każdy kant ekranu + masę efektów pojawiania się docka, możliwość zmiany tła które okala ikonki, możliwość tworzenia skórek dla docka, więcej możliwości ustawienia sobie efektów itd.
Inaczej to ujmując: rozbudowanie i to naprawdę ogromne pomysłu jakim jest Unity – a nie bazowanie na compiz.

2. Że gnome-shell pokaże swoją drogę rozwoju. Zostanie też pokazany kierunek w jakim chce iść g-s.
Dlaczego o tym piszę?
A no dlatego, że Unity i Canonical (Ubuntu) mogą w tym roku wystartować na telefonach, a to zaś może być dobry start odnośnie tabletów itd.
A jak na razie gnome-shell pozostaje w cieniu samych twórców i dystrybucji, które próbują coś z tym zrobić np. twórcy minta. W innym przypadku może się okazać, że g-s to porażka, niż następca gnome2.

3. LXDE wreszcie znajdzie na siebie pomysł. Moim zdaniem zastój w jego rozwoju polega na tym, że nie ma na niego pomysłu: co dalej i w jakim kierunku iść, co rozwijać i w jakim kierunku.

4. Oczekuje że wayland wreszcie zacznie być powoli wdrażany i zostanie pokazana jego przewaga nad obecną technologią. Nouveau kompletnie zawodzi jeśli idzie o zamiennik dla zamkniętych sterowników od producenta kart graficznych, dlatego wayland powinien pokazać, gdzie tkwi potencjał systemu linux (projekty).

5. Oczekuję że w roku 2012 zainteresowanie systemem linux wzrośnie, a ludzie zaczną rozumieć idee: że nie ważne jaki mają system na swoim komputerze, laptopie itd. – jeśli tylko przeglądają na nim internet. Ważne, aby był on stabilny, bezpieczny i działał szybko. A każda aktualizacja nie spowalniała systemu, ale go przyspieszała.

6. Oczekuję też poruszenie w temacie blogów o różnych dystrybucjach w Polsce. Ponieważ masę osób chce zacząć pisać o swoim systemie, dzielić się swoimi przemyśleniami i rozwiązaniami problemów. Moim zdaniem jest to dobre 🙂
Jeśli ktoś chce zacząć opisywać swoje doświadczenia z linuxem, wystarczy że założy konto na jednej z dużych platform blogowych (zagraniczne) + ustawi wszystko i zacznie pisać. Tak… początki może nie będą zachwycające, ale po roku albo pół wyrobicie w sobie pewne mechanizmy, oraz zaczniecie wyrabiać w sobie własny styl.
I wielu będzie was krytykować lub wam docinać – szczerze, macie własny styl, macie własne myślenie – nawet jeśli jest błędne, nie dajcie się zmienić. To że myślicie źle i tak prędzej czy później przyjdzie że jesteście w błędzie, a wtedy przyznacie się do błędu, ale też zrobicie to też sami przed sobą.

7. Oczekuję też że w Polsce zacznie się coś zmieniać jeśli idzie o system linux. Hiszpanie, Włosi, Niemcy, Turcy, Francuzi, Szwedzi itd. w każdym z tych państw działa prężnie grupa ludzi skupionych koło linuxa i swojej dystrybucji (Ubuntu, mint, opensuse, fedora, debian). A w Polsce? Tak naprawdę są portale o systemie linux, ale tylko tyle. Grupy same od siebie nie powstają i nie integrują się. Pokazuje to google+ i strony o systemie linux. Pokazuje to lista wyników wyszukań np. w języku Hiszpańskim, gdzie zostaniemy częściowo zalani blogami i fanowskimi stronami o linux.

I chyba tyle 🙂
Tak naprawdę masę rzeczy przyjdzie sama, albo zostanie zapowiedziana za jakiś czas. Ale jest tego na obecną chwilę zbyt mało, takie ja mam zdanie na ten temat.

Ale chcę też napisać, że w 2012 roku pozostanę przy obecnych dystrybucjach jakie mam na laptopie: Ubuntu i Arch linux. Fedora za bardzo próbuje mieszać, a zmieniony układ katalogów sprawi, że stanie się ona dziwną dystrybucjom.
Twórcy minta wpadli na to, aby dodatki połączone z g-s nazwać innym pulpitem. Kiedy o tym usłyszałem, no ale PR to reklama, nie ważne czy jest on głupi, zły, czy wyrwany z kosmosu – ważne że społeczność o tym mówi – nie wystarczyło im to jak rozeszła się informacja o okradaniu? Dziwni są twórcy minta.

Ale zamierzam się przyglądać: mageia 2, Sabayon linux, lubuntu (co tak naprawdę zrobią osoby w wersji 12.04). Reszta dystrybucji jak zawsze będzie nagłaśniana, a to oznacza że nie ominą mnie o nich informacje.

Mam nadzieję że się nie zawiodę na moich oczekiwaniach, ponieważ w innym przypadku rok 2012 może się okazać jeszcze nudniejszy niż rok 2011 – ale o wszystkim dowiemy się w miesiącach przed nami 🙂

Reklamy

Jedna myśl na temat “oczekiwania na rok 2012

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s