Jest to kolejny mój pomysł na to, aby osoby nie wtajemniczone mogły sobie same zmienić to na co patrzą w tym przypadku gnome-shell, także w coś własnego.
Postanowiło stworzyć bloga, na którym będę cyklicznie dopisywał kolejne posty tłumaczące: co można zmienić, jak to zrobić, jakie elementy struktury dają takie a nie inny efekty, oraz: jak się ich pozbyć z gnome-shell.

Ponieważ gnome-shell to nic innego jak jeden plik, który odwołuje się do pewnych innych plików zaś te odwołują się do elementów na jakie postawili twórcy gnome (np. clutter). Zaś one mają za zadanie nadania obrysu, nadania menu, pobrania ikonek itd.

Czy gnome-shell w takim razie jest plikiem, który ma za zadanie ukazać nam czarny panel na górze, podgląd który mieści się w rogu, ikonki po przełączeniu się pomiędzy widokiem?

Tak… niestety ale tak.

To na co patrzycie uruchamiając gnome-shell, to jeden plik który jest czymś w rodzaju graficznego hologramu nałożonego na czystą przestrzeń w której możemy uruchomić programy.

Innymi słowy: gnome3 to nic innego jak program który rysuje okna, nadaje obramowanie i udostępnia innym elementom swojego pulpitu API do którego dane programy się odnoszą i dzięki temu wszystko działa. Ale, aby użytkownik nie czuł się samotny i nie musiał się on gapić na pusty ekran bez niczego, stworzono gnome-shell.
Dobrze myślicie, w tym momencie gnome-shell  nie jest programem, kodem który nakazuje i buduje, ale jest plikiem który ma dać nam pewne rzeczy w taki sposób aby można w tym środowisku pracować. Ponieważ po co komuś coś, co nie odpowiada jak było wcześniej za strukturę, wygląd i cały układ tego co działo się na pulpicie.

Dlaczego więc sobie nie zmienić tego na co patrzymy 🙂

http://rozumie-g-s.blogspot.com/

Blog ma wam pokazać: jak sobie zlikwidować panel w gnome-shell, aby „chowała się pod nim” belka programu. Jak zlikwidować pewne elementy na które patrzymy w gnome-shell i jak tak zmienić plik gnome-shell, aby to co mają inni było inne od tego co sami sobie stworzycie 🙂

ps.
Pobierając theme gnome-shell pobierać modyfikacje gnome-shell, czyli to co chcę wam przekazać właśnie w tym blogu inni przedstawiają jako nowe theme. A może dzięki temu co wam przekaże, kilku z was stworzy własne modyfikacje i zdobędzie popularność w środowisku społeczności gnome. Ponieważ jak by nie patrzeć, ale ktoś pobiera nowe theme, a w nim nie ma: pasków przewijania, menu obok ikonek, które są mniejsze lub większe, że pasek wyszukiwania jest mniejszy, gdzie panel, napisy i tło ma całkiem inny wygląd niż oryginał itd.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s