Jak sobie to ustawiamy?

Zabawne jest to, że tak naprawdę jednym polskie znaki w LXDE działają, a innym nie.

Prostym sposobem jest wymuszenie Polskiej klawiatury od razu przy starcie LXDE 🙂

Przechodzimy do edycji pliku:

/etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart

Może być nano (terminal), może być gedit – co tam używacie, ważne aby uruchomić program w sudo – czyli i tak przez terminal 😉

i dodajemy na samym dole tego co tam już jest:

@setxkbmap -layout "pl"

Zapisujemy i wykonujemy restart komputera lub laptopa.

Po zalogowaniu się, klawiatura powinna już respektować polskie znaki 🙂

Reklamy

9 myśli na temat “LXDE i Polska klawiatura (PL)

 1. A da się w jakiś sposób w Archu przywrócić , zainstalować pakiet curl bez użycia pacmana i yaourt? Miałem jakieś problemy podczas aktualizacji i został wykasowany ten pakiet, teraz nie działa mi pacman , ani yaourt ponieważ brak bibliteki libcurl 😦

  Polubienie

 2. Już problem rozwiązany, ale dzięki. Po prostu pobrałem i wypakowałem najnowszy pakiet curl
  tar -xvpf curl-[wersja]-[architektura].pkg.tar.xz -C / –exclude .PKGINFO –exclude .INSTALL

  Polubienie

 3. Mam Mint’a i następujący problem. Otóż mam ustawiony język polski, a koryguje mi texty wg słownika angielskiego. Gdy piszę ten text, też wszystkie wyrazy (z wyjątkiem słów „problem” oraz „mi”) mam podkreślone na czerwono. Już kombinowałem na różne sposoby i nic. Masz może jakiś pomysł ?

  Polubienie

   1. „Opera” czy „Firefox” nie ma znaczenia. Teraz wpisuję odpowiedź akurat na „Operze” i prawie wszystkie słowa podkreślone na czerwono, a poprzednio otworzyłem „mySwiat” pod kontrolą „Firefox’a”. To samo. Ale gdy piszę używając np. LibreOffice, to mam korektę wg słownika polskiego.

    Polubienie

    1. Nie obraź się ale, zainstaluj sobie w systemie słowniki do sprawdzania pisowni 🙂 Jeśli chcesz używać sprawdzania np. w gedit.
     A przy okazji: firefox posiada własny słowni i trzeba go sobie pobrać (jeśli przeglądarka nie używa słownika PL – naciskasz na polu np. mojego bloga, gdzie piszesz komentarze i z menu podręcznego (naciskasz prawym na to pole gdzie piszesz) i wybierasz: Język i tam dajesz (jeśli nie masz Polski) Add dictionaries/dodaj słowni i wtedy zostaniesz przeniesiony na stronę gdzie odnajdujesz język Polish i oznaczasz go do instalacji. Po restarcie Firefox – ustawiasz sobie język Polski, po przez procedurę opisaną powyżej, tylko tym razem w menu: Język/Languages – Polish/Polski.

     Podobnie z Operą, gdzie także trzeba sobie pobrać i zainstalować sprawdzanie pisowni w wersji PL – bo opera nie ma tego w standardzie.
     Google nie jest potworem 🙂 http://zakladkarny.com/poradniki/40593-instalacja-slownika-ortograficznego-w-operze.html

     ps.
     Libreoffice także musi mieć dograny własny słownik (spolszczenie, gdzie w tym są słowniki odnośnie pisowni).

     ps2.
     Powyższe porady odnoszą się do wszystkich systemów, nie tylko linux.

     Polubienie

 4. Nie obrażam się. Mam 61 lat i obrażanie się mnie już nie dotyczy. Staram się uczyć. A jeśli chodzi o słowniki. Zrobiłem, co kazałeś, w „Operze” właśnie przed chwilą i jak ręką odjął. Wielkie dzięki za poradę. Spróbuję tego samego z „Firefox-em” . Jeśli chodzi np. o „nowy plik” (taki na podręczne notatki), to sprawuje się po polsku bo też chyba miałem problem i to chyba właśnie tam dogrywałem słownik i może wydawało mi się, że jak mam w Systemie poustawiane, to już wszystko gra (?). Jeszcze raz dzięki. To wielka ulga, gdy program zaczyna się zachowywać zgodnie z oczekiwaniami. JTP

  Polubienie

 5. dzięki za posta – uratował mi duszę, na linuksie siedzę już od jakiegoś czasu, ale staram się omijać jak mogę „kernelowanie kompila” i inne takie, a tu ta okropna klawiatura… głupio, że nie idzie tego ustawić prze GUI (albo ja jestem za głupi).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s