Jak wykonać aktualizację Ubuntu 11.10 do wersji 12.04 już teraz?

Wystarczy że dodacie odpowiednie repo do pliku gdzie znajduje się lista repo w Ubuntu i zaczniecie powoli, ale sukcesywnie oznaczać paczki do aktualizacji.

Może jednak zdarzyć się tak, iż dana wersja paczek będzie konfliktować z inną wersją tegoż samego programu czy modułu. A może się tak zdarzyć lub może to się pojawić.

Wtedy odstępujemy od aktualizacji tegoż elementu lub paczek, przechodząc dalej.

Poniżej podam repo które trzeba sobie dodać do pliku /etc/apt/sources.list (najlepiej na samym dole całej listy, która tam się znajduje). Po czym wykonać aktualizację po przez SYNAPTIC (a nie moduł do aktualizacji Ubuntu – który nie akceptuje konfliktów różnych wersji, co może doprowadzić w wielu przypadkach do unicestwienia systemu) i sukcesywne aktualizowanie tego co macie zainstalowane i co jest trzonem Ubuntu literka po literce: a…, b…, c… itd. Nie polecam oznaczania wszystkiego do aktualizacji, bo po pierwsze mocno nadwyręża to procesor, ponieważ synaptic wyszukuje zależności odnośnie wszystkiego co zostało oznaczone do aktualizacji, a do tego sama aktualizacja będzie dość długa.

Sposób aktualizacji paczek zaczynających się od a…, później zaczynających się od b… itd. sprawia, że: wizualnie przyswajacie sobie elementy systemu, wyłapujecie paczki, które są wam do niczego nie potrzebne a macie je w systemu lub trzymacie zainstalowane programy, których nigdy nie uruchomiliście, ale ktoś wam coś tam polecił i to wam zajmuje mimo wszystko miejsce.

Przy okazji pozwala to na ogarnięcie błędów, jakie mogą zdarzyć się podczas aktualizacji do nowej wersji.

WAŻNE!!
1. Jądro linux aktualizujemy na samym końcu, chyba że zostanie ono oznaczone w przypadku wymagania nowej wersji przez jakiś tam moduł systemu.
2. Mogą wystąpić problemy z programami napisanymi lub korzystających z paczek python, libpython
3. Mogą wystąpić problemy konfliktów wersji perl (a tym samym problemy z komunikatorem: pidgin)
4. Bardzo prawdopodobne, że mogą wystąpić problemy z grafiką, compiz, efektami albo pojawić się błędy graficzne na pulpicie lub podczas użytkowania Unity, LXDE, KDE4, XFCE i innych.
5. System po aktualizacji: może się nie uruchomić, wykazywać błędy różnych modułów w systemie, system może się zawieszać lub podwieszać
6. Ubuntu może zwolnić w kontekście działania i stabilności

Powyższe problemy i nie dogodności, jak i też crash systemu mogą wystąpić, ale nie muszą.

Dlatego aktualizację do testowej wersji Ubuntu (12.04) wykonujecie dobrowolnie i to wy odpowiadacie za problemy lub błędy jakie mogą (choć nie muszą) wystąpić po wykonaniu choćby części aktualizacji Ubuntu, jak i też innego klona Ubuntu.

Repo:

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu precise main restricted multiverse universe
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ precise-security restricted main multiverse universe
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu precise-updates restricted main multiverse universe
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu precise-proposed restricted main multiverse universe
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu precise-backports restricted main multiverse universe
deb http://extras.ubuntu.com/ubuntu precise main

Nie które programy lub wersje programów jakie posiadacie mogą lub będą nie kompatybilne z nowymi wersjami paczek Ubuntu 12.04 – co musicie mieć na uwadze, że przy oznaczaniu danych wersji paczek do aktualizacji synaptic może oznaczyć wam inne paczki do kasacji (skasowania i usunięcia z systemu Ubuntu), w tym programy z których korzystacie lub użytkujecie je na co dzień.

Jeśli by się tak stało że po oznaczeniu jakiegoś elementu do aktualizacji, inne programy lub elementy systemu zostaną oznaczone do skasowania, anulujecie wybór i omijacie takową paczkę.

WAŻNE!!
W 12.04 znika paczka odnosząca się w wersjach Ubuntu 64 bit, aby programy wine i skype mogły działać. Obecnie już Ubuntu przeszło na system instalowania wersji 32 i 64 obok siebie, co może prowadzić do konfliktów i wymusza zainstalowanie obok wersji 64 (jeśli ktoś takową wybrał) prawie większość paczek w wersji i386.

Dlatego jeśli masz Ubuntu w wersji 64 to odinstaluj wine i skype. Inaczej nie wykonasz ich aktualizacji, jak skasowanie i ponowna ich instalacja do nowych wersji.

I pamiętajcie, że na czas aktualizacji wyłączacie wszystkie ppa!! Aby nie robić sobie konfliktów… Zaś po zakończeniu aktualizacji Ubuntu i zalogowania się na swoje konto, przejście z ppa (sprawdźcie sobie, czy ktoś już udostępnił taką możliwość) poprzedniego systemu na precise.

Reklamy

2 myśli na temat “Update Ubuntu 11.10 to 12.04

  1. No można, ale to jest to samo co dodanie repo i uruchomienie menadżera aktualizacji – na to samo wyjdzie.
   A nie raz się przekonałem o tym, że aktualizacja robiona w ten sposób:
   — pociąga za sobą instalację masy syfu (nie potrzebnego, ale jakaś paczka tego wymaga i dany element aktualizacji to instaluje)
   — może to też powodować błędy, ponieważ aktualizacja wymusza podmianę plików konfiguracji
   itd.
   I jeśli się tak zastanowię, to automatyczna aktualizacja nigdy mi nie wyszła na dobre – po po restarcie nigdy dane Ubuntu… nie powstało – może jakiś pech 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s