Jeśli ktoś wierzył, a nie wiem czy gdzieś (komentarz, wpis) nie napisałem że Adobe może całkiem wycofać się z rozwijania Adobe Flash player, który pozwala na: oglądania filmików na prawie wszystkich serwisach z filmikami, jak i też wiele stron oferuje materiały w tej technologi np. debata na temat ACTA z premierem była na gazeta.pl wyświetlana we flash, a nie po przez wtyczkę od Microsoftu – to obecnie ma na to dowód: źródło.

Obecnie Adobe zapowiedziało, że ostatnią wersją flash playera od Adobe będzie 11.2, a później tylko przeglądarka od google, czyli chrome będzie oferować nową wersję flash-a, którą to chrome ma wbudowaną w sobie. Pozostałe osoby będą musiały zadowolić się wersją 11.2 i jej ewentualnymi poprawkami bezpieczeństwa.

Linux ma otwarte rozwiązania odnośnie flasha, problem w tym że obecnie: youtube nie pozwala na uruchomienie filmików w tej wersji jaką on oferuje, stwierdzając że player nie jest kompatybilny, albo jest za stary – inne serwisy, co widzimy jako komunikat o aktualizację.

A jeśli ktoś przygląda się rozwojowi otwartych wtyczek odnośnie technologi flash player, to wie że one za szybko i intensywnie się nie rozwijają. Do tego mają masę problemów z uruchomieniem czegokolwiek, czy trzymaniem niskiego poziomu CPU jak już coś uda im się uruchomić.

Gdzie może tkwić szkopuł?
A no w tym, że to zablokuje w pewnym sensie inne przeglądarki na systemie linux. Bo jak znam życie, youtube i inne serwisy szybko zrobią aktualizację playerów, aby inne wersje niż nowe nie miały prawa na nich bytu. Przy okazji chrome może zacząć zdobywać prawie całkowitą dominację na systemach linux. Przy okazji może to też być chwyt odnośnie chromeOS, który będzie najbardziej nadawał się do przeglądania internetu i działaniu w chmurze niż inne dystrybucje, które będą chciały sobie uszczknąć tortu ze sprzedaży hardware i software w jednym np. Canonical/Ubuntu. Bo na co komu system, na którym nie zagramy w grę flash, czy nie będziemy mogli oglądać filmików? A jak wiemy w 80% dystrybucjach to Firefox jest dodawany jako przeglądarka, a nie chrome lub chromium.

Kolejnym zablokowanym w tej „umowie” może być chromium, który bazujący na open source – nie posiada wtyczki flash w sobie.

Wracając do tematu: obecnie najlepszym rozwiązaniem było by przyspieszenie prac nad GNU gnash, bo jeśli się to nie stanie za rok, może być tak że linux straci możliwość korzystania z serwisów z filmami i to na własne życzenie.

Co nie zmienia faktu, że albo naprawdę jest nas tak mało, albo google nie źle posmarowało aby zyskać ten exclusive dla chrome.

ps.
html5 obecnie nie dorósł do miana zamiennika flash playera. Kilka spraw: u mnie filmiki w html5 są przyspieszone, przepalone lub rwie się na nich dźwięk (koszmar), albo obraz jest skokowy – filmik skacze co kilka klatek, już nie wspomnę o tym, że innym problemem jest… nie ładowanie się takowego filmiku lub jego bardzo, bardzo długi okres ładowania, nawet jeśli jest on 1min.

A tym samym: html5 na różnych dystrybucjach, nawet na operze wypada tragicznie, niż dobrze i moim zdaniem jeszcze trochę czasu minie, zanim zacznie mu dorównywać.

ps2
A więc nie zdziwcie się jak może w tym roku, a może w kolejnym ze strony Adobe Flash player zniknie opcja linux. A dystrybucje zatrzymają się na wersji 11.2.xa po jakiś czasie natraficie na napis: zainstaluj chrome, albo zmień system – bo dany serwis nie wspiera linux 😛

Reklamy

7 myśli na temat “Koniec z Adobe flash player od wersji 11.2 w linux

 1. Mi tam bez różnicy, od dawna nie używam już Flash. Porno nie oglądam, na większości stron flash jest używany do reklam, a youtube świetnie chodzi na html5: http://www.youtube.com/html5 , czy to na FX, czy to na Chrome. Także – whatever.. W czasie popularyzacji Linuksa rezygnować z Flasha dla niego jest czystą głupotą, bo my mamy dobrą pamięć – bez łaski. Z resztą tak powinno być – zamknięte oprogramowanie z coraz mniejszą perspektywą na rozwój powinno odejść czym prędzej(Flash), a dobre otwarto źródłowe, szybko rozwijające się powinno zostać(HTML5). Dlatego też tragedii nie ma.

  Polubienie

 2. PS

  „html5 obecnie nie dorósł do miana zamiennika flash playera. Kilka spraw: u mnie filmiki w html5 są przyspieszone, przepalone lub rwie się na nich dźwięk (koszmar), albo obraz jest skokowy – filmik skacze co kilka klatek, już nie wspomnę o tym, że innym problemem jest… nie ładowanie się takowego filmiku lub jego bardzo, bardzo długi okres ładowania, nawet jeśli jest on 1min.”

  Wiesz, że youtube domyślnie działa na html5? 🙂 Jeśli nic Ci się na nim nie tnie, to znaczy, że twórcy tej strony na której używałeś html5 nie popisali się prawidłową implementacją playera.

  Polubienie

  1. 90% filmików działa mi w flash, a 10% w html5. I te 10% to problemy z dźwiękiem lub obrazem, co dla mnie jest nie dopuszczalne.

   Polubienie

   1. 90% filmików we flash? To ja chyba z innego youtube korzystam. Tak się dopytam.. wiesz, że Android korzysta również z HTML5 do wyświetlania filmików z youtube?

    Ponad to z jakiej dystrybucji korzystasz i z jakiej przeglądarki?

    Polubienie

    1. Z Ubuntu i Archa: chrome, bo mi na FF html5 jakoś nie potrafi się uruchomić, błąd – filmiki mi się nie ładują.

     Polubienie

    2. Rzecz jasna korzystałeś z najnowszej wersji FX? Jaki masz sprzęt? Ponad to dołączyłeś do grona użytkowników HTML5 na youtube?

     Polubienie

 3. Wiele razy, tylko że ja mam ustawione aby mi kasowało cookis po wyłączeniu przeglądarki. Jeśli html5 od sprzętu zależy, no to ja pozostanę przy flash 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s