I więcej osób zauważa Ubuntu, postanawia poznać Ubuntu, tym coraz więcej osób staje po jednej lub drugiej stronie barykady. Chodzi oczywiście o: użytkuje Unity, nienawidzę Unity. Są osoby, które tolerują Unity, ale mimo wszystko raczej, albo je je lubi, albo nienawidzi.

Zacznijmy może od tego, że Unity jest odpowiedzią na gnome-shell, które w monecie wydania było krowią kupą, bez dodatków, bez modyfikacji, bez jakichkolwiek elementów do modyfikacji. Co więcej, gnome-shell nadal nie posiada większość ustawień, jaki oferuje dodatkowy element, który musimy zainstalować, aby zmienić np. theme gtk3.

Ja z Unity stykałem się około pół roku, zanim inne osoby zainstalowały nową wersję Ubuntu i doznały szoku.

Kolejna sprawa, Unity to próba skopiowania dock-a, który istnieje w OS X, ale aby Apple się nie przyczepiło, z dock zrobiono panel i tyle.

Jak napisałem, ja z Unity stykałem się dużo wcześniej niż robiło to wiele osób, które obecnie psioczy na tą nakładkę graficzna, która ma zastąpić g-s. Problem w tym, że tak naprawdę żadna z danych osób nie siedziała na Unity minimum 3 miesiące, dzień w dzień.

Dlaczego więc tak wiele osób narzeka na Unity?
Bo linux przyzwyczaił użytkowników do tego, że wszystko co oferuje jest do ustawienia pod siebie. I to jest solą w oku masy ludzi, którym nie podoba się Unity, właśnie brak możliwości ustawień. W Unity nie można ustawić panelu z boku, aby był na dole, albo po drugiej stronie. Nie można też ustawić panelu u góry, aby był na dole. I to, jak i też wiele innych rzeczy sprawia, że Unity nienawidzi tyle samo osób, którym się ono podoba.

Kto docenia Unity?
Osoby początkujące, osoby starsze, osoby zaczynające z linux, osoby które korzystając z laptopa lub komputera jako urządzenia do internetu, małych gier, grania na stronie internetowej, czy komunikowania się za pomocą facebooka + przeglądanie wiadomości.
Wiele z tych osób nie patrzy na to, że są inne pulpity (lub nakładki), dla takich osób ważne jest aby system działał szybko, stabilnie, nie wieszał się, nie pojawiały się błędy. Cała reszta, zaplecze takowe osoby nie interesuje – system ma działać i tyle.

Kolejnym problemem jest też to, że masę osób zapomina jak sami byli początkujący i zaczynali. I wiadome jest, że starsza osoba inaczej patrzy na system, a inaczej patrzy na dany system młoda osoba. Ale mimo wszystko ludzie zapominają, dla kogo Unity powstało.

Następna sprawa to… Głupota osób, które narzekają na Unity, ale same nie orientują się w tym, że linux posiada inne pulpity: lxde, xfce, kde4, gnome-shell. Już nie wspomnę o tym, że takowe osoby nie wiedzą, że: lubuntu – to Ubuntu z pulpitem lxde, że xubuntu to ubuntu z pulpitem xfce, że kubuntu to ubuntu z pulpitem KDE4.
Nie podoba ci się Unity, zainstaluj sobie inny pulpit, nie podoba ci się ubuntu i jego elementy powiązane z Unity – zainstaluj sobie kubuntu, lubuntu lub xubuntu.

Tym samym, nie rozumiem osób, które narzekają na Unity i Ubuntu. Jak się komuś coś nie podoba, to chyba wie że to linux i są inne dystrybucje, inne pulpity. Nikt nikogo nie zmusza użytkowania Unity, ponieważ nawet na Ubuntu można skasować Unity i zainstalować coś innego, można no można – więc dlaczego zamiast narzekać nie zrobicie tego?

I kiedy słyszę narzekania na Unity, zaczynam się zastanawiać: ile ktoś spędził czasu z Unity, a do tego: dlaczego ktoś  nadal nie zainstalował innego pulpitu?

Przecież nikt nikogo nie zmusza do Unity, nie podoba się zainstalujcie inny pulpit i szafa gra 🙂
Podobnie jest z Ubuntu, nie podoba się: inne dystrybucje czekają, tylko jedna uwaga – jak zainstalujecie inną dystrybucje, to co was obchodzi wtedy Ubuntu? To użytkownicy Ubuntu powinni się interesować swoją dystrybucją na tyle, aby móc wyrazić na dany temat opinię, bo mają do danego elementu dostęp.

I tym wpisem chcę tylko przekazać, że nikt was nie spina kajdanami z Unity i Ubuntu – zawsze macie alternatywę, którą możecie wybrać 🙂

Reklamy

Jedna myśl na temat “Ubuntu i Unity

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s